Sakralny barok w Kolegiacie

Chłód wnętrza kolegiaty, deszczowa pogoda za jej murami, a w środku wzniosła, rozgrzewająca, muzyczna retrospekcja – tak wyglądał wczorajszy, czwartkowy wieczór (29 marca), a to za sprawą Koncertu Wielkopostnego w wykonaniu solistów oraz Zespołu Instrumentów Dawnych Filharmonii Wrocławskiej. Muzykami dyrygował dyrektor naczelny Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans – Andrzej Kosendiak. Koncert odbył się o godzinie 19:00 w głogowskiej kolegiacie.

Na koncert składały się dwie barokowe kompozycje, z czasem włączone do liturgii wielkopostnych – trzecia część “Lecons de tenebres” (“Lekcje ciemności”) francuskiego kompozytora Francois Couperina. Kompozycja oparta jest o “Lamentacje Jeremiasza” i została napisana na liturgie Wielkiego Tygodnia. Drugą kompozycją była “Stabat Mater” autorstwa włoskiego kompozytora Antonio Maria Bononciniego.

Licznie przybyła głogowska publiczność miała również okazję zapoznać się z brzmieniem mniej znanych instrumentów, takich jak lutnia barokowa czy – na pierwszy rzut oka przypominająca wiolonczelę – viola da gamba.

Głogowska kolegiata po raz kolejny okazała się doskonałym miejscem na tego typu koncerty – duża przestrzeń silnie niosąca dźwięk i sakralna aura zapewniają odpowiednią atmosferę. Występ zakończył się gromkimi brawami (wznawianymi dwukrotnie) i owacjami na stojąco oraz wręczeniem muzykom symbolicznej róży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.