Jak odpowiednio przeżyć święta?
Różowy Most Tolerancji

Święta Wielkanocne to czas, który można spędzić w gronie rodzinnym. Przede wszystkim jest to jednak czas duchowego przeżywania. Ksiądz Rafał Zendran, proboszcz Kolegiaty opowiada jak odpowiednia przeżyć święta.

W niedziele (8 kwietnia) wielu mieszkańców Głogowa zasiądzie do świątecznego śniadania. Na stole znajdzie się żurek, barszcz biały, jajka, ciasta. Jednak to nie wszystko. –Święta Zmartwychwstania są najważniejsze dla chrześcijan, bo rozważają tę tajemnicę śmierci Chrystusa, ale też jego zmartwychwstania, czyli takiej naczelnej prawdy. Jak powiedział święty Paweł, to gdyby nie było zmartwychwstania, to na próżno byłaby nasza wiara. To nie jest tylko jakieś wydarzenie liturgiczne, ale też taki fakt, że każdy z nas spotyka się ze śmiercią. Ciągle mówimy “to mnie nie dotyczy, to jest jakaś daleka przyszłość”. A to jest doświadczenie, które dotyczy nas w każdym momencie życia, niezależnie od tego, w jakim jesteśmy momencie życia. Zmartwychwstanie zaś pokazuje perspektywę, która nie musi zamykać się w bólu, tragedii, tylko że przez zmartwychwstanie przechodzimy w inny stan życia – mówi ksiądz Rafał Zendran, proboszcz Kolegiaty.

Żeby to wszystko odpowiedni przeżyć trzeba się najpierw przygotować. – Świetnym przygotowaniem do zrozumienia tej prawdy jest przeżycie całego Wielkiego Tygodnia. Jeżeli się odpuści tę liturgię Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, to trochę się straci. Liturgia ma to do siebie, że ona uobecnia i to najlepiej przeżywa się we wspólnocie. Jeżeli Wielkanoc sprowadzimy do mycia okien, robienia śniadania i malowania jajek, to to jest paradoks. Święcenie jajek to jest najmniejszy szczegół. To nie jest tak do końca istotne – tłumaczy ksiądz Rafał Zendran.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.