Napoleon przejedzie przez Głogów

Dzisiaj (8 maja) około godziny 16.00 do Głogowa przyjedzie Napoleon. Mieszkańcy Głogowa będą mogli zobaczyć Napoleona w drodze z Rosji do Paryża.

Holenderski historyk Joost van Hovell tot Westervlier i fundacja charytatywna Gichon zorganizowała przejazd trasą Napoleona z grudnia 1812 roku. To oznacza, że Napoleon pojawi się w wielu miejscach po 200 latach. W przedsięwzięciu odbywającym się pod hasłem “Napoleon dla dzieci z Czarnobyla” bierze udział dziesięć osób. Grupa wyruszyła ze Smargionów na Białorusi i jedzie w stronę Paryża. Podróż odbywa się pojazdem konnym w strojach historycznych. W postać Napoleona wcielił się Joost van Hovell tot Westervlier. Wyjazd nastąpił 25 kwietnia, a planowany czas przejazdu całej trasy wynosi osiemnaście dni (Napoleon pokonał tę trasę w trzynaście dni). Głogów stanowi jeden z punktów etapowych podróży Napoleona. W naszym mieście pojawi się on około 16.00. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji “Twierdza Głogów” podjęło się organizacji pobytu Napoleona.

W programie pobytu planowane jest zainscenizowanie powitania przez francuskiego gubernatora twierdzy. Następnie grupa przejdzie od ulicy Brama Brzostowska, przez ulice Grodzką aż do Rynku (około godziny 17-18).  Tam przewidziana jest krótka prezentacja przedsięwzięcia oraz sesja fotograficzna. Dalszy ciąg przejazdu grupy nastąpi ulicami: Smolną, Rzeźniczą, Staszica i Wały Chrobrego. Po drodze planowany jest piknik żołnierski Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji “Twierdza Głogów”. Grupa w Głogowie spędzi noc, a następnego dnia ruszy w stronę Polkowic i Bolesławca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.