“Niech żyje cesarz!”

Wczoraj (8 maja) do Głogowa przyjechał Napoleon. Cesarz znalazł się w Głogowie z okazji 200 rocznicy przejazdu Napoleona z Rosji do Francji.

Wczoraj (8 maja) do Głogowa przyjechał holenderski historyk Joost van Hovell tot Westervlier. Nie była to jednak taka zwykła wizyta, bo do naszego miasta przyjechał w konnym wozie i.. stroju Napoleona. Cesarz został przywitany pod Zamkiem Książąt Głogowskich przez francuskiego gubernatora. – Celem tej podróży jest uczczenie powrotu Napoleona z Rosji do Francji. Napoleon przejechał tę trasę w trzynaście dni. Ta rocznica jest też pretekstem do realizacji projektu mającego na celu reaktywację trasy Smorgonie – Paryż i utworzenie europejskiego szlaku kulturowego pod nazwą “Napoleon 2012”. Od powodzenia tej wyprawy zależy utworzenie szlaku. Celem tego projektu jest też zebranie pieniędzy dla dzieci z Białorusi dotkniętych efektem Czarnobyla – mówi Antoni Bok, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i jeden z organizatorów pobytu Napoleona w Głogowie.

Po krótkim pobycie w zamku Napoleon udał się na Stare Miasto, gdzie pod Ratuszem spotkał się z Prezydentem Głogowa Janem Zubowskim. Była też okazja do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z przybyłymi mieszkańcami Głogowa. Następnie Cesarz wybrał się do Fosy Miejskiej, gdzie przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Głogowskich Fortyfikacji Twierdza Głogów pokazali Napoleonowi twierdzę oraz zebraną broń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.