Przyjechali “Ratować Roja”

Wczoraj (10 maja) w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego “Szpula” mieszkańcy Głogowa mieli okazję obejrzeć kopię roboczą filmu “Historia Roja”. Była też możliwość porozmawiania z twórcami filmu oraz wzięcie udziału w akcji “Ratujemy Roja”.

“Historia Roja” to opowieść o sierżancie Mieczysławie Dziemieszkiewiczu. Tytułowy Rój jest młodym, dwudziestoletnim działaczem antykomunistycznego podziemia, a oprócz tego żołnierzem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Narodowych Sił Zbrojnych. Wczoraj (10 maja) w Miejskim Ośrodku Kultury mieszkańcy Głogowa mieli okazję zobaczyć kopię roboczą filmu. Kopię roboczą, bo film jak dotąd nie miał jeszcze premiery kinowej. Z tej okazji została zorganizowana akcja “Ratujemy Roja”. W Głogowie pojawiła się Magda Lenart, przedstawicielka reżysera i producenta, która odczytała list reżysera Jerzego Zalewskiego. – Produkując i reżyserując ten film – pierwszy film w wolnej Polsce, poświęcony walce żołnierzy wywodzących się z obozu narodowego z sowiecką okupacją po 1945 roku i o żołnierzach zwanych wyklętymi w ogóle – napotkałem na ogromne trudności, które zmusiły mnie do tej formy szukania szans powstanie jej ostatecznej wersji. Akcja “Ratujemy Roja” jest wynikiem sytuacji ekstremalnej, w której współpraca z oficjalnymi podmiotami systemu produkcji filmowej w III RP zawiodła. Aby nadać filmowy ostateczny, zadowalający kształt artystyczny zmuszony zostałem zwrócić się o pomoc i wsparcie – napisał w oficjalnym liście reżyser Jerzy Zalewski.  Po projekcji filmu publiczność wypełniała ankietę na temat obejrzanego dzieła. Można było też zakupić różne gadżety związane z filmem, między innymi legitymacje Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po filmie można było też wziąć udział w dyskusji z przedstawicielami twórców filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.