Muzealne rocznice

45 lat istnienia głogowskiego muzeum, 30 lat pracy Leszka Lenarczyka i 25 lat współpracy z niemieckim partnerem – to wszystkie uroczystości, jakie obchodzono w miniony czwartek (17 maja) w Muzeum Archeologiczno–Historycznym w Głogowie.

Głogowskie muzeum w tym roku obchodzi wiele jubileuszy: 45 lat istnienia, 30 lat pracy dyrektora Leszka Lenarczyka i 25 lat współpracy polsko–niemieckiej.  To wszystko było okazją to stworzenia wystawy pod tytułem “45 MAH”, która zawiera najnowsze, nie prezentowane jeszcze eksponaty pozyskane do zbiorów muzealnych. Zanim jednak odbył się wernisaż wystawy, zaproszeni goście spotkali się na części oficjalnej. Nie brakowało podziękowań, wspomnień i ciekawych historii związanych z istnieniem Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. – 45-lecie muzeum to dla mnie także osobisty wątek. Ja 45 lat mieszkam w tym mieście i miałam okazję obserwować jak rozwijało się to muzeum – mówi posłanka Ewa Drozd. Dla mnie osobiście na największy szacunek zasługuje dyrektor i pracownicy muzeum. Dzięki wam udało się stworzyć placówkę, która jest znana poza granicami naszego kraju, która na trwałe zapisała się w kalendarz zdarzeń kulturalnych naszego regionu – mówi poseł Wojciech Zubowski. 

W czasie uroczystości wspomniano o historii głogowskiego muzeum. – Czy możemy sobie wyobrazić, że tego muzeum w Głogowie nie ma? A niewiele brakowało i tak by się stało. W 1990 roku ówczesny wojewoda wezwał mnie i pana dyrektora i powiedział: “Panowie, albo weźmiecie to muzeum na garnuszek gminy, albo ja to muzeum likwiduję”. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Zgodziliśmy się i dostaliśmy na pożegnanie 350 tysięcy złotych i samochód – mówi Jacek Zieliński, były prezydent Głogowa oraz obecny prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa. – Nie żyje już duże grono pracowników. Odszedł założyciel i twórca muzeum Mieczysław Kaczkowski, który był też inicjatorem odbudowy Zamku Książąt Głogowskich. Pan Kaczkowski odszedł w 1981 roku, wtedy zamek był w trakcie budowy, a muzeum liczyło siedmiu pracowników – to był początek wszystkiego. Ja przyszedłem do pracy w muzeum na pół roku – zostałem do dzisiaj – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno–Historycznego w Głogowie.

Podczas jubileuszowej uroczystości można było zauważyć jak dużo przyjaciół ma głogowskie muzeum. Gratulacje i podziękowania składał między innymi: dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Wojciech Janisio, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Czesław Czupryniak, czy dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku Danuta Gross. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości wszyscy zaproszeni goście udali się do sali wystawowej, gdzie czekały na nich wyjątkowe, nie prezentowane wcześniej eksponaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sign Up for Our Newsletters

Get notified of the best deals on our WordPress themes.

You May Also Like

Listopadowe wystawy w głogowskim muzeum

W głogowskim muzeum prezentowane są dwie ciekawe wystawy. W ramach Galerii Cztery Pory Roku można obejrzeć pejzaże i autoportrety znanego malarza Stanisława Mazusia. Miłośników historii Głogowa, z pewnością interesująca będzie wystawa pn. “Głogowscy Żydzi – z dziejów społeczności żydowskiej Głogowa od XIII do XX w”.

Weekendowy rozkład jazdy

Czas świąt tradycyjnie skłania nas do refleksji, zadumy i spędzania czasu z najbliższymi. Większość ludzi nie wyobraża sobie świąt inaczej niż siedząc przy stole z rodziną. W końcu można spotkać się z tymi, dla których na co dzień czasu jest niestety za mało. Są również i tacy, którzy albo wyjeżdżają na święta z dala od zgiełku miast, aby np. w górach cieszyć się z dni wolnych od pracy, albo po prostu chcieliby odpocząć od ciągłego jedzenia i obcując z kulturą spędzić zimowe popołudnie. Dla tych ostatnich głogowskie kina mają konkretne propozycje.

Powiatowy Urząd Pracy: „Jesienią stawiamy na przedsiębiorczość”

„Jesienią stawiamy na przedsiębiorczość”– takim hasłem Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie chce zachęcić bezrobotnych do wzięcia spraw w swoje ręce i założenia własnej działalności gospodarczej. Akcja skierowana jest także do pracodawców, którzy chcieliby utworzyć nowe miejsce pracy.

Gimnazjum Dwujęzyczne zaprasza do nauki

W ostatnim czasie sporo mówiło się o nowym pomyśle Zarządu Powiatu Głogowskiego, który zakładał założenie Gimnazjum Dwujęzycznego przy I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie. Pomysł ten okazał się kontrowersyjny i znalazł zarówno wielu przeciwników jak i wielu zwolenników. Ostatecznie na ostatniej sesji Rady Powiatu (27 lutego) radni przegłosowali pomysł utworzenia Gimnazjum Dwujęzycznego. Placówka ruszy ze swoją działalnością już od września tego roku. Zaś teraz trwa rekrutacja do szkoły. Młodzież, która chciałaby uczęszczać do takiego gimnazjum powinna złożyć podanie do 25 marca.