Szpital spółką?

Dzisiaj (21 maja) radni w czasie sesji Rady Powiatu będą musieli zdecydować, czy są za przekształceniem szpitalu w spółkę. Decyzję o tym żeby przedstawić taką propozycję radnym podjęto po tym jak okazało się, że powiat głogowski może liczyć na dofinansowanie po przekształceniu.

Przed radnymi Rady Powiatu trudna decyzja. Dzisiaj (21 maja) będą musieli zdecydować czy zgadzają się na przekształcenie głogowskiego szpitala w spółkę. Przekształcenie miałoby uchronić powiat od spłacania zadłużeń szpitala. Jednak jak zapewnia starosta Rafael Rokaszewicz i wicestarosta Grzegorz Aryż przekształcenie nie będzie miało znaczenia dla pacjentów. – Analizuję ten temat od dłuższego czasu. Stwierdziliśmy, że jedyną szansą na oddłużenie szpitala jest przekształcenie go w spółkę. Wtedy powiat głogowski otrzyma dotację od Ministerstwa Zdrowia. W tej chwili szpital ma zadłużenie około 50 milionów, my przekształcając go w spółkę możemy otrzymać około 33 miliony dotacji – tłumaczy Grzegorz Aryż, wicestarosta powiatu głogowskiego. – Uchwała, która dzisiaj będzie przedstawiana Radzie Powiatu jest uchwałą intencyjną. Następne czynności w związku z przekształcenie leży po stronie zarządu. Jeżeli rada się zgodzi, przed nami będzie jeszcze dużo pracy związanej z przygotowaniem szeregu dokumentów dla Ministerstwa Zdrowia. Zmiana szpitala w spółkę mogłaby się odbyć na przełomie roku – mówi Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego.

Jeżeli Rada Powiatu dzisiaj (21 maja) nie wyrazi zgody na przekształcenie szpitala, to problem pozostanie do następnego roku, kiedy po raz kolejny zostanie postawiona przed tym samym problemem. – Proponujemy to radnym teraz, bo stwierdziliśmy, że lepiej przekształcać dlatego że chcemy, a nie dlatego że musimy. Za rok, jeśli nastąpi strata, to albo będziemy musieli ją spłacić z budżetu powiatu głogowskiego, albo przekształcić szpital w spółkę. Jednak dotacje można otrzymać tylko do końca grudnia 2013 roku. Za rok, więc może gonić nas czas – tłumaczy Grzegorz Aryż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sign Up for Our Newsletters

Get notified of the best deals on our WordPress themes.

You May Also Like

Podopieczni MOK wyśpiewali kolejny sukces

W Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie kształci się wielu młodych mieszkańców naszego miasta. W szerokiej ofercie zajęć kulturalnych MOK-u znajdują się również te wokalne, których uczestnicy odnoszą liczne sukcesy. Tak też było i tym razem – dwie reprezentantki STUDIA TALENTÓW MOK zdobyły główne nagrody w regionalnym konkursie wokalnym.

Mieszkańcy Gminy Wiejskiej Głogów nie zgadzają się na zmianę granic

Od 4 stycznia do 7 lutego na terenie Gminy Wiejskiej Głogów przeprowadzono…

Głogów: Potrzebował buteli wódki i telefonu

Dozorem policyjnym i zarzutami, zakończyła a się dla 39 letniego mieszkańca Głogowa, jego niepohamowana chęć zabrania butelki wódki 56 – letniemu przechodniowi. Wszystko rozegrało się wieczorem 21 października w okolicy Izby Wytrzeźwień w Głogowie. Sprawca usłyszał zarzut usiłowania dokonania rozboju. Grozi mu za to kara od roku do 12 lat pozbawienia wolności.

Wybuch w piwnicy przez akumulator

Wczoraj (5 marca) na osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. Około godziny 19.00 strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie otrzymali zgłoszenie o wybuchu w piwnicy bloku przy ulicy Mieszka I. W wyniku tego zdarzenia właściciel piwnicy został przewieziony do szpitala na obserwacje. Doszło także do zniszczeń w bloku. Przyczyną wybuchu było najprawdopodobniej nieprawidłowe ładowanie akumulatora.