Dzień ryby w Zespole Szkół Ekonomicznych

25-12-2012-konkurs-rybny-ekonomikŚwięta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z jedzeniem ryb. Na stole wigilijnym króluje karp smażony lub w occie. Jednak w czasie świąt można też jeść inne ryby takie jak łosoś, czy dorsz. W przedświątecznej atmosferze w Zespole Szkól Ekonomicznych imienia Jana Pawła II w ubiegły czwartek (20 grudnia) odbył się konkurs dla klas o profilu gastronomicznym pod nazwą “Potrawy z ryb”. Uczniowie wykonali wiele ciekawych potraw rybnych spośród, których jury konkursu wybrało trzy najlepsze.

Ryby są zdrowe i należy je jeść codziennie. O tym mówią nam dietetycy i ogólnopolska kampania pod nazwą “Ryba wpływa na wszystko”. Ryby są źródłem białka, a tłuszcz rybi jest zdrowszy niż tej zwierzęcy. W rybach znajduje się także kwasy omega – 3, które wzmacniają odporność i łagodzi stany zapalne. W czasie świąt na pewno na naszym stole królują ryby – głównie karp. Ryby także królowały w ubiegły czwartek (20 grudnia) w Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Jana Pawła II w Głogowie. W tym dniu w “ekonomiku” odbył się konkurs dla klas o profilu gastronomicznym pod nazwą “Potrawy z ryb”. – W naszym konkursie brało udział osiem zespołów. Uczniowie przynosili swoje produkty i musieli wykonać potrawę z ryb. To był ich wybór, jaką rybę przyrządzali i według jakiego przepisu. Liczył się sposób wykonania, sposób zaprezentowania i oczywiście smak potrawy. Uczniowie dokonywali różnych wyborów i tak mamy tu dorsza, łososia, czy karpia. Jury miało trudne zadanie, bo poziom był bardzo wysoki. Wygrał łosoś w sosie limonkowo – śmietanowym z krewetkami i ratatują – mówi Małgorzata Długosz, kierownik warsztatów szkolnych Zespołów Szkół Ekonomicznych imienia Jana Pawła II w Głogowie.

Przepis wymyśliłyśmy same. Szukałyśmy i mieszałyśmy smaki – mówią Monika Ludwisiak i Paulina Sikora, zwyciężczynie konkursu pod nazwą “Potrawy z ryb”. – Wybrałyśmy dorsza, bo karp w czasie świątecznym jest taki bardziej pospolity – mówią Monika Misiura i Magda Baran. W czasie konkursu spotkaliśmy się z przepisami nowymi, które pewnie wykorzystam u siebie w domu – mówi Justyna Chmielewska, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomicznych w Głogowie.

Przepis na zwycięskie danie, czyli łososia w sosie limonkowo – śmietanowym z krewetkami i ratatują możne znaleźć na łamach portalu TutajGLOGOW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.