Baner reklamowy: WIELKIE PRZECENY w Media Expert w Głogowie (Galeria Glogovia ul. Piłsudskiego 19) – startujemy w czwartek 14.06 g. 8.00

WYWIAD TYGODNIA: Bezrobocie w Głogowie

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak trudno jest w dzisiejszych czasach znaleźć pracę. Wie o tym każdy, kto chociaż raz posiadał status osoby bezrobotnej i przeszukiwał ofert zatrudnienia. W ostatnim czasie w Głogowie bezrobocie wzrosło. Na temat bezrobocia, tego jak można uzdrowić tę sytuację oraz na temat aktywizacji zawodowej rozmawialiśmy ze Sławomirem Majewskim, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie.

Magdalena Ruta: Ile aktualnie jest bezrobotnych na terenie Powiatu Głogowskiego?

Sławomir Majewski: Obecnie sytuacja jest bardzo trudna. Ostatnio tak złą sytuację mieliśmy sześć lat temu – w 2007 roku. Teraz stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 17,2 %, czyli w Urzędzie Pracy mamy zarejestrowanych około pięć i pół tysiąca osób bezrobotnych. W tej grupie ponad tysiąc osób to osoby do 25 roku życia. Również mamy ponad tysiąc osób powyżej 50 roku życia, które pomimo swojego doświadczenia zawodowego nie mogą znaleźć pracy.

M.R: Jest pan nie tylko dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy, ale także radnym Rady Miejskiej. Czy według Pana jest coś, co Prezydent Miasta Głogowa lub Starosta Powiatu Głogowskiego mogliby zrobić, aby zmniejszyć nieco bezrobocie w Głogowie?

S.M: Tutaj nie trzeba odkrywać Ameryki. Wystarczy podpatrzeć, co robią inne samorządy. Myślę tu o Polkowicach, Lubinie, czy Lesznie. Moim zdaniem należy odciążyć głogowskich pracodawców. Tutaj są oni obciążeni różnego rodzaju wysokimi, lokalnymi opłatami. Chociażby ta słynna deszczówka. Zamiast nakładania kolejnych opłat powinno się ich wesprzeć. Na terenie Powiatu Głogowskiego mamy około ośmiu tysięcy podmiotów gospodarczych. Jeżeli chociaż co drugi zatrudni jedną osobę, to powstanie cztery tysiące miejsc pracy. To może jest takie marzenie, ale nawet niech co dziesiąty pracodawca zatrudni nowych pracowników, a już spadnie nam bezrobocie. Należy też oczywiście przyciągnąć nowych inwestorów. Zdaje sobie jednak sprawę, że jest światowe spowolnienie gospodarcze i bardzo trudno przyciągnąć pracodawcę, ale w Głogowie zobaczyliśmy już, że to też się udaje. Proszę zobaczyć, co zrobił Starosta Rafael Rokaszewicz. Nie siedział w Głogowie, wyjechał w teren, rozmawiał, a nawet licytował chociażby pod względem Urzędu Pracy. Starosta powiedział, że Sitech dostanie tyle stażystów ile tylko będą chcieli. Jeszcze nigdy w historii do jednej firmy nie skierowaliśmy tak dużo stażystów, a Sitech dostał ich około stu. Jednak opłaciło się, bo mamy tam bardzo wysoką efektywność – prawie wszystkie osoby zostały zatrudnione.

M.R: A co Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie robi żeby zmniejszyć bezrobocie w Głogowie?

S.M: Oczywiście dużo do zrobienia ma tutaj także Powiatowy Urząd Pracy. Naszym zadaniem nie jest tylko rejestracja bezrobotnych i takie „odfajkowanie”. Nasza rola to dać tą symboliczną wędkę, czyli przeszkolić, skierować na staże lub przyznać dotacje na własną firmę. Dużą popularnością cieszą się właśnie staże. Jednak my chcemy kierować stażystów do tych pracodawców, którzy zapewniają później miejsce pracy. Mamy też roboty publiczne i prace interwencyjne, na które kierujemy osoby najmniej mobilne, które mają dużą trudność w znalezieniu pracy. Wspieramy także przedsiębiorczość. Starosta kładzie duży nacisk na to żeby powstawały nowe firmy. Oczywiście najbardziej zależy nam na takich, które będą funkcjonowały przez dłuższy czas. Dlatego w trakcie rozpatrywania wniosków zwracamy na to szczególną uwagę. Właśnie w najbliższym czasie zostaną rozpatrzone wnioski na własną działalność gospodarczą. Muszę przyznać, że jest tam kilka bardzo ciekawych pomysłów, na przykład hotel dla zwierząt. Jest też dużo firm z branży budowlanej oraz usługi. Kolejną z form aktywizacji zawodowej to wspieranie głogowskich pracodawców poprzez udzielanie im refundacji na wyposażenie miejsca pracy. Jednak urząd pracy to tylko pośrednik pracy. Jeżeli do nas oferty wpłyną to my skierujemy osoby bezrobotne, ale to oferty muszą wpływać.

M.R: Dużo tych ofert pracy wpływa i jakie to najczęściej są oferty?

S.M: Najczęściej są to oferty w zawodach budowlanych. W większości te oferty kierowane są do mężczyzn. Można zauważyć, że dość trudno jest się poruszać na rynku pracy kobietom. W Urzędzie pracy mamy zarejestrowanych ponad trzy tysiące kobiet i cześć z nich ma wyższe wykształcenie. Miesięcznie do Urzędu Pracy wpływa od 200 do 300 miejsc pracy. To statystycznie na jedną ofertę pracy przypada około 20 bezrobotnych. Jednak gdyby nowych osób nie przybywało to myślę, że bezrobocie szybko by spadło. Jednak zaraz edukację zakończą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci i to będą kolejne grupy bezrobotnych, które pojawią się w Urzędzie Pracy.

M.R: Wiadomo, że nigdy nie będzie takiej sytuacji, kiedy w mieście będzie zerowe bezrobocie. Jednak ile musiałoby być bezrobotnych żeby uznał Pan, że sytuacja w Głogowie jest dobra?

S.M: Dla nas każda osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy to jest za dużo. Jednak, jeżeli bezrobocie spadłoby do poziomu poniżej trzech i pół tysiąca osób to sytuacja będzie dobra. Wiadomo jednak, że nie każda osoba, która jest zarejestrowana od razu chce znaleźć pracę. Są takie osoby, które chcą najpierw wykorzystać zasiłek, zastanowić się nad przekwalifikowaniem, czy po prostu odpocząć lub zdobyć ubezpieczenie. Jednak tak jak szacujemy to 50 % z naszych osób zarejestrowanych to są osoby zdeterminowane, które chcą znaleźć odpowiednią dla siebie pracę. Jeżeli więc bezrobocie spadnie do trzech tysięcy osób to ja będę bardzo szczęśliwym dyrektorem.

M.R: Wracając jeszcze do aktywizacji zawodowej. W ostatnim czasie dość dużo środków jest przeznaczanych na ten cel. W jaki sposób środki te pozyskuje Powiatowy Urząd Pracy?

S.M: Na początku roku mamy limit funduszu pracy, który wynika z algorytmu. Otrzymujemy pieniądze obligatoryjnie z ministerstwa. Jednak to jest tylko 50 % pieniędzy, które faktycznie mamy. Resztę pozyskujemy z różnego rodzaju konkursów ogłaszanych przez ministerstwo. Mam bardzo dobrych pracowników, którzy na bieżąco śledzą strony i piszą wnioski. Robimy to, bo zdajemy sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa. Przecież, czym więcej pozyskamy pieniędzy, tym więcej osób zostanie zaktywizowanych.

M.R: Kiedy bezrobotni mogą spodziewać się kolejnej puli pieniędzy?

S.M: Te osoby, które są zainteresowane aktywizacją zawodową muszą być cały czas z nami w kontakcie. Jeżeli my wiemy, że ktoś stara się o pieniądze na przykład na własny biznes i dzisiaj nie udało mu się ich zdobyć, to następnym razem skontaktujemy się z nim, kiedy pozyskamy kolejne pieniądze. Nie wiem jednak, kiedy to będzie to wszystko zależy od harmonogramów ministerialnych. Zachęcamy jednak do tego, żeby ciągle być w kontakcie z Urzędem Pracy. Osoba bezrobotna może codziennie pojawiać się u swojego pośrednika pracy i pytać o oferty. Jednak moim zdaniem najlepszym pośrednikiem pracy bezrobotny będzie sam dla siebie. Nikt tak nie zadba o nasze interesy, jak my sami dla siebie.

M.R: Tak podsumowując – jest Pan optymistycznie nastawiony do przyszłości Głogowa?

S.M: Najgorszy czas jest już za nami. Teraz bezrobocie powinno spadać. Na dniach, po długiej zimie, pełną parą ruszą przecież dwie duże branże, czyli branża budowlana i branża rolna. Co nie zmienia jednak faktu, że Prezydent Miasta Głogowa powinien zastanowić się nad pomocą dla bezrobotnych, bo to on ma największy potencjał i największe możliwości.

Tagi:,

Trackback z Twojej witryny.

M. Ruta

Pierwsze marzenie o tym żeby zostać dziennikarką pojawiło się sześć lat temu. Od trzech lat realizuje to marzenia pracując w mediach lokalnych w Głogowie. Jestem też przyszłym specjalistą od zarządzania wizerunku. W portalu TutajGLOGOW.pl zajmuje się wszystkim co związane z aktualnościami.

Nadchodzące Wydarzenia

Lip
16
pon
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Lip 16@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Lip 16@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Lip 16@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Lip 16@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Lip 16@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Lip 16@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Lip 16@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
19:00 Chór Beati Cantores – próby
Chór Beati Cantores – próby
Lip 16@19:00 – 20:00
Chór Beati Cantores - próby
Stowarzyszenie Chór Beati Cantores w Głogowie ogłasza nabór do wszystkich sekcji głosowych. Osoby zainteresowane – pragnące realizować się w śpiewie chóralnym, zapraszamy na próby chóru w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w salce[...]
20:00 Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Lip 16@20:00 – 21:00
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach Fitness Total Body Workout, które odbywają się w każdy poniedziałek oraz środę w Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Zyskaj radość energię, popraw kondycję, spal setki kalorii i bądź fit![...]
Lip
17
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Lip 17@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Lip 17@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Lip 17@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X