W Grębocicach będą rejestrować dawców szpiku

Za ponad dwa miesiące (7 lipca) w miejscowości Grębocice odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. W tym czasie każdy mieszkaniec Grębocic oraz osoby przyjezdne będą mogły wypełnić formularz, pobrać wymaz lub oddać krew i zarejestrować się jako Dawca Szpiku. Później zaś być może nadarzy się okazja uratowania komuś życia. Akcja rejestracji potencjalnych dawców odbędzie się w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Kościelnej 21 w Grębocicach w godzinach od 10.00 do 16.00.

Białaczka to choroba nowotworowa układu krwiotwórczego. Charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Według danych statystycznych każdego roku białaczka jest diagnozowana u 10 tysięcy osób. Ze statystyk wynika także, że połowa tych osób umiera. Okazuje się jednak, że można temu zapobiec, bo główną przyczyną śmierci jest brak dawcy szpiku kostnego. Dlatego tak ważne jest, żeby w banku dawców szpiku znajdowało się jak najwięcej osób. Praktycznie każdego dnia Drużyny Szpiku z całej Polski robią co mogą, aby powiększyć liczbę osób zarejestrowanych jako dawcy. Akcja rejestrowania dawców zostanie przeprowadzona także w Grębocicach. – Pomysł przeprowadzenia Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku w Grębocicach zrodził się w naszych głowach, kiedy dowiedzieliśmy się, że w tej miejscowości jest chory na białaczkę Wojtuś. Podobne akcje w przeszłości prowadziliśmy również w innych miejscowościach, w których mieszkają chore na białaczkę osoby. Celem naszych akcji jest głównie propagowanie idei dawstwa szpiku, edukowanie jak ważne jest dawstwo a przy okazji rejestracja chętnych do bezinteresownej, ratującej życie, pomocy osobom chorym na białaczkę – mówi Robert Kargol, jeden z organizatorów. Należy jednak podkreślić, że akcja w Grębocicach nie jest skierowana dla ratowania jednej chorej osoby. Chodzi o propagowanie idei i możliwość uratowania większej ilości osób. Każda osoba, która chciałby uratować czyjeś życie może zgłosić się 7 lipca do Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Kościelnej 21 w Grębocicach, gdzie odbywać będzie się rejestracja potencjalnych kandydatów na dawców szpiku.

Jeżeli okaże się, że szpik dawcy jest zgodny ze szpikiem jakieś chorej osoby i będzie można komuś pomóc wtedy pobrany zostanie szpik. Zabieg jest prosty, bezpieczny i bezbolesny. Pobranie szpiku może odbyć się przez przetoczenie krwi podczas którego odseparowane są komórki szpiku. Całość trwa około cztery godziny, a może uratować czyjeś życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Sprawdź jak kursują autobusy 1 listopada.Tego dnia Komunikacja Miejska w Głogowie jest darmowa!

W czwartek, 1 listopada zgodnie z uchwałą Rady Miasta przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie są bezpłatne. Tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia z osiedla Piastów Śląskich w kierunku cmentarza na Brzostowie. Pełny rozkład jazdy autobusów, obowiązujący w dniu Wszystkich Świętych poniżej…

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…