Dzisiaj obchodzimy Dzień Sąsiada

Dzisiaj (28 maja) kalendarz świąt nietypowych wskazuje, że obchodzimy Europejski Dzień Sąsiada. Dzień ten po raz pierwszy został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. W tym dni, więc można, a nawet należy uśmiechnąć się życzliwie do swojego sąsiada.

Dawniej sąsiad pełnił ważną role w życiu społecznych. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej “tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy. Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami. W miastach rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – czasami w jednym bloku mieszka więcej osób niż w małej wsi, a wiele z nich widuje się niezwykle rzadko W dzisiejszych czasach, więc więzy sąsiedzkie zostały nieco poluźnione. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy jak wygląda nas sąsiad, nie mówimy mu “dzień dobry”, nie spędzamy razem czasu. Żeby nieco zmienić tą sytuacje Europejska Federacja Lokalnej Solidarności postanowiła ustanowić Europejski Dzień Sąsiada. Święto to obchodzone jest od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień Sąsiada przypada, więc dzisiaj (28 maja). Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej. Dzień Sąsiada ma, więc na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również tym codziennym – lokalnym.

Należy także pamiętać, że sąsiad może być dla nas pomocny w niektórych sytuacjach. Zbliża się okres wakacyjny, niedługo będziemy wyjeżdżać z domów żeby udać się na odpoczynek. Warto wtedy poprosić sąsiada, aby miał oko na nasz dobytek. Sąsiad może na przykład odbierać naszą pocztę, czy zapalać od czasu do czasu światło. Wtedy złodziej nie będzie wiedział, że nasze mieszkanie stoi puste i być może powstrzyma się od kradzieży. Czujny sąsiad może też w porę zawiadomić policje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Sprawdź jak kursują autobusy 1 listopada.Tego dnia Komunikacja Miejska w Głogowie jest darmowa!

W czwartek, 1 listopada zgodnie z uchwałą Rady Miasta przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie są bezpłatne. Tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia z osiedla Piastów Śląskich w kierunku cmentarza na Brzostowie. Pełny rozkład jazdy autobusów, obowiązujący w dniu Wszystkich Świętych poniżej…

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…