Mieszkańcy Głogowa spotkali się z Hansem Joachimem Braske

W ubiegły piątek (7 czerwca) w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie miało miejsce wyjątkowe spotkania. Uczniowie głogowskiej “jedynki” oraz mieszkańcy Głogowa mieli okazje spotkać się z dawnym absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie – Hansem Joachimem Braske. Organizatorem spotkania było Towarzystwo Ziemi Głogowskiej oraz I Liceum Ogólnokształcące imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie.

Hans Joachim Breske urodził się w 1937 roku w Głogowie. Wychowywał się na plebanii w Kurowie Wielkim, pod opieką wujka, proboszcza Bernharda Breske (Brzeskiego) i jego siostry Jadwigi. W latach od 1951 do 1955 roku uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. – Po zdanej tu maturze studiował na Politechnice we Wrocławiu na wydziale Mechaniczno- Energetyczny, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera – mówi Dariusz Czaja, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Następnie Hans Joachim Braske pracował jako adiunkt i rzecznik do spraw patentów w Zakładach Badawczych i Projektowych Miedzi “Cuprum” we Wrocławiu. W 1981 roku wyemigrował do Niemiec Zachodnich. Pracował jako inżynier i kierownik projektów ds. oczyszczalni ścieków. W 1997 roku przeszedł na emeryturę. Obecnie mieszka w Bremie. Hans Joachim Braske wydał wspomnienia pod tytułem “Mit einem Hans spreche ich nicht (Meine Kindheit in Schlesien vor und nach 1945) “, Oldenburg 2010, które ukazały się również w języku polskim: “Z Hansem nie rozmawiam (Moje dzieciństwo na Śląsku przed i po 1945 roku)“, Nowa Sól 2011. Obecnie ukazał się drugi tom wspomnień pod tytułem “Pracowity rok księdza Brzeskiego“. W ubiegły piątek (7 czerwca) Hans Joachim Braske spotkał się z mieszkańcami Głogowa. Spotkanie odbyło się w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie. – W czasie spotkania Hans Joachim Braske opowiadał uczniom I Liceum Ogólnokształcącego oraz mieszkańcom Głogowa o tym jak wyglądał Głogów w ruinach i o swoim dzieciństwie tutaj. Jako, że było to spotkanie autorskie mówił także o swojej nowej książce – głogowskich wspomnieniach pod tytułem “Pracowity rok księdza Brzeskiego”– mówi Dariusz Czaja. Autor odpowiadał również licznie zgromadzonej publiczności na szereg pytań, nie tylko tych, związanych z historią Głogowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Pasowanie na ucznia w Ekologicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Głogowie

Wczoraj pierwszoklasiści z Ekologicznej Szkoły Podstawowej numer 7 w Głogowie oficjalnie dołączyli do uczniowskiej społeczności. W uroczystości pasowania na ucznia uczestniczyła dyrekcja Szkoły: dyrektor Marek Cymbaluk ,zastępcy dyrektora Beata Pieta-Tarnawczyk i Małgorzta Bereszyńska , przewodnicząca Rady Rodziców Dorota Kruszyna oraz licznie przybyli dumni rodzice i dziadkowie. Zebrani goście obejrzeli piękny taniec w wykonaniu pierwszaków, wysłuchali wierszy i piosenek, a ponieważ w tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabrakło również wątku patriotycznego…

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na wykład i wycieczkę patriotyczną

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza głogowian na wykład oraz wycieczkę patriotyczną! Będzie to już siódma wyprawa z cyklu „Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”. Uczestnicy w najbliższą sobotę odwiedzą Poznań i Kórnik. Natomiast dzień wcześniej, w piątek 16-go listopada będzie można wysłuchać wykładu o powstaniu wielkopolskim i jego wpływie na kształtowanie granic II Rzeczpospolitej.