Porządkowali polskie groby na Ukrainie
2013-09-25-akcja-mogile-pradziada-ocal-od-zapomnienia@Starostwo-Powiatowe@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

Ośmioosobowa grupa głogowskich uczniów, podczas tegorocznych wakacji, porządkowała polskie groby na Ukrainie. Dziś, w Starostwie Powiatowym, odbyło się podsumowanie akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Dla uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych była to nie tylko ciężka praca, ale także lekcja historii i patriotyzmu.

Dziś, 25 września, odbyło się spotkanie podsumowujące pobyt ośmiorga głogowskich uczniów na Ukrainie. Młodzież uczestniczyła w dolnośląskiej akcji “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W pierwszej połowie lipca, uczniowie ze Szkół Politechnicznych wzięli udział w akcji sprzątania polskiego cmentarza na Ukrainie, w miejscowości Żwaniec. “Myślę, że jest to świetna lekcja historii i pamięci o osobach, które żyły na dawnych obszarach Rzeczypospolitej. Pamięć o tych ludziach zobowiązuje, abyśmy czynnie uczestniczyli w takich akcjach” – mówił Starosta Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Młodzież porządkowała teren o powierzchni 1000 m kw. Dla młodzieży, była to nie tylko ciężka praca, ale także przygoda – “Chcieliśmy pojechać na Ukrainę, zobaczyć ten kraj, poznać inną kulturę i mentalność.”  –  mówił jeden z uczestników wyjazdu, Jakub Sawczak.

Zorganizowanie wyjazdu głogowskich uczniów była możliwa, dzięki współpracy między powiatem głogowskim a Kamieńcem Podolskim, gdzie nocowali głogowscy uczniowie. Głogów ma podpisaną umowę partnerską z Kamieńcem. W przyszłym tygodniu delegacja z powiatu głogowskiego wraz z grupą przedsiębiorców, jedzie do Kamieńca, aby rozwijać kolejną formę współpracy na  płaszczyźnie gospodarczej między obydwoma miastami – “Teraz rozwijamy współpracę gospodarczą, pomiędzy konkretnymi firmami. Gałęzie współpracy polsko-ukraińskiej na przykładzie powiatu głogowskiego są bardzo wszechstronne i chcemy je rozwijać” – dodaje Rafael Rokaszewicz.

Patronem akcji był dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz oraz Telewizja Wrocław “Studio Wschód”. Wyjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu starosty głogowskiego, Prezydenta Jana Zubowskiego i innych sponsorów, gdyż koszt wyjazdu ośmioosobowej grupy to ok. 11 tyś złotych.

“Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia”, odbyła się już po raz czwarty i to nie jedyna akcja, w jaką zaangażowany jest Zespół Szkół Politechnicznych. Głogowski Mechanik od lat współpracuje z partnerami z Kamieńca Podolskiego. W zeszłym tygodniu w szkole gościło pięciu nauczycieli z kamienieckiego koledżu industrialnego. Goście mieli okazję przyjrzeć się polskiemu systemowi nauczania. Mechanik realizuje projekt polegający na wymianie doświadczeń pomiędzy nauczycielami z Ukrainy. W ramach tego przedsięwzięcia, kolejny już raz przyjechała grupa nauczycieli z Kamieńca Podolskiego.
Tym razem byli to nauczyciele informatyki, matematyki oraz przedmiotów elektrycznych. Goście obserwowali zajęcia prowadzone w szkole. Przypatrywali się też dokumentacji szkolnej. Odwiedzili Głogowskie Centrum Edukacji Zawodowej oraz Ośrodek Doradztwa Metodycznego.

“Co roku wysyłamy znicze, organizujemy także pomoc materialną, w tamtym roku zebraliśmy ponad 480 kilogramów żywności i materiałów chemicznych, które wysłane zostały za wschodnią granicę. ” – mówił dyrektor szkoły Paweł Korzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sign Up for Our Newsletters

Get notified of the best deals on our WordPress themes.

You May Also Like

Jak Głogów przygotowany jest do zimy?

Wczoraj (4 grudnia) spoglądając rano zza okno można było zauważyć białą warstwę…

Głogów: włamanie do zakładu fryzjerskiego

W sobotę w jednym z głogowskich zakładów fryzjerskich za włamanie zatrzymano 33-letniego mężczyznę. Dostał się on do zakładu, a po zatrzymaniu przez policję tłumaczył, że nie wie, jak znalazł się na miejscu zdarzenia. Włamanie miało być skutkiem wypicia zbyt dużej ilości alkoholu.

Po raz trzeci zbierają opony

W Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych dbają o środowisko. Z tej okazji…

Ekonomik otwiera się na gości – będą konkursy i niemieckie przysmaki

W najbliższy poniedziałek 24 kwietnia, w godzinach 10:30-14:00 Zespół Szkół Ekonomicznych w Głogowie będzie gościł gimnazjalistów. Jest to kolejna już edycja tzw. Dnia Otwartego.