Mundurowi z Wyżykowskiego na pierwszych manewrach
2013-10-03-uczniowie-wyzykowskiego-na-manewrach@Boleslawiec-(fot.D.Jeczmionka)-01-

Czwartym miejscem zakończyły się IV Dolnośląskie Manewry Czerwonokrzyskie dla uczniów z Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego. Manewry odbyły się w dniach 26-27 września w Bolesławcu. Głównym celem zawodów jest propagowanie idei Międzynarodowego Prawa Humanitarnego oraz niesienie pierwszej pomocy podczas wypadków lub konfliktów zbrojnych. W zawodach uczestniczyło 12 zespołów pięcioosobowych z województwa dolnośląskiego. Uczniowie z Zespołu Szkół brali w nich udział po raz pierwszy.

Całość przedsięwzięcia rozpoczęła się spotkaniem organizacyjnym na terenie Jednostki Wojskowej w Bolesławcu, gdzie młodzież pod opieką Komendanta Hufca Jacka Neslera została zakwaterowana w tutejszych koszarach. Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Obozów Jenieckich, które powstały podczas II Wojny Światowej. W tym miejscu odbyły się również wykłady związane z Międzynarodowym Prawem Humanitarnym. Następnego dnia rozpoczęły się manewry. “To czego dowiedzieliśmy się podczas pierwszego dnia, musieliśmy na drugi dzień wcielić w praktykę. Biegaliśmy po lesie i na drodze co jakieś 500 m stał żołnierz i maiła dla nas zadanie” – opowiada Andrea z 1a mundurowej.

Zawody polegały na przejściu w jak najlepszym czasie trasy, na której zostały zorganizowane do zaliczenia punkty z zadaniami praktycznymi. Młodzież miała za zadanie zająć się grupą uchodźców, napotkaną po drodze. Drużyny miały także sprawdzić czy zostało złamane prawo humanitarne, czy potrzebują pomocy medycznej oraz psychologicznej. Na kolejnych punktach drużyny udzielały pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawdzały  w jakim stanie znajdują się obiekty zabytkowe. Po przebyciu trasy grupy brały udział w ostatnich zawodach jakimi było strzelanie do celu z broni. Ostatecznie 5-osobaowa drużyna z Głogowa zajęła 4 miejsce –” To duży sukces i jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, należy dodać, że nasza drużyna była najmłodsza wśród uczestników i pierwszy raz brała udział w takich manewrach” – tak o sukcesie uczniów mówiła Iwona Klimczak wicedyrektor szkoły. Drużyna już zapisała się na następny rok.

Klasa mundurowa to projekt pilotażowy Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego. 19 lutego tego roku, w Starostwie Powiatowym, przedstawiciele szkoły, powiatu, wojska, policji i straży pożarnej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia takiej klasy. Głogowskie służby zdeklarowały się pomóc  przy kształceniu jej uczniów. Jest to na razie jedna klasa, do której uczęszczają 32 osoby. Dla niektórych może być  zaskoczeniem, że 24 z nich to dziewczyny. “Jest to coś nowego i ciekawego. Nie są to  normalne lekcje tak jak we wszystkich liceach, tylko mamy zajęcia tematyczne, np. z panią komisarz Joanną Cichlą z Komendy Policji” – mówi Dominika z klasy mundurowej. W drugiej klasie uczniowie będą mogli wybrać już konkretny profil związany z wojskiem, policją i strażą. Jeśli będzie zainteresowanie klasą mundurową, możliwe, że w przyszłym roku powstanie więcej takich klas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.