Uczą się wzajemnej tolerancji.Głogowscy więźniowie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi
2013-10-05-praca-glogowskich-wiezniow-z-osobami-niepelnosprawnymi@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

Chodź pomalujmy świat na żółto i na niebiesko – tak nazywa się program integracji skazanych z Zakładu Karnego w Głogowie z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych. We wrześniu rozpoczęła się druga edycja tego programu.

Pierwsza edycja programu udowodniła, że przy odpowiednim pokierowaniu i wsparciu skazani – wolontariusze świetnie funkcjonują pomagając nauczycielom i terapeutom przy nauce, ćwiczeniach, zabawach z dziećmi tej placówki. Wszystkie strony, które brały udział, w tamtym roku szkolnym, w tym programie tj. osadzeni, pedagodzy, rodzice, dzieci były zadowolone z uczestnictwa w tej inicjatywie. Celem programu jest przede wszystkim aktywizacja osadzonych w zakładzie więźniów, którzy poprzez pracę z dziećmi integrują się ze społeczeństwem.

Inne spojrzenie na własne dzieci

Z pomocy Zakładu Karnego Zespół Placówek korzysta już od dłuższego czasu. Skazani od dawna wykonują na terenie szkoły prace remontowe i naprawcze. W tamtym roku wyszła propozycja ze strony Zakładu Karnego, aby zorganizować takie zajęcia i tak zrodził się wspólny pomysł, aby włączyć skazanych do codziennej pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami. “Jest to forma uwrażliwienia na drugiego człowieka i pokazanie jego podmiotowości” – tak o programie mówi Dyrektorka Zespołu Placówek Marta Greber. Dodaje, że dla niej już sukcesem tego programu będzie jeśli dzięki pracy z dziećmi niepełnosprawnymi skazani inaczej spojrzą na swoje dzieci i  bardziej je docenią.

 

Uczą się pokory i tolerancji

W tym roku, od września, czterech skazanych, od poniedziałku do piątku, na 8 godzin przychodzi  do szkoły dla dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością. Głównym ich zadaniem jest pomoc nauczycielom w codziennych czynnościach związanych z przenoszeniem dzieci i pomoc w zajęciach. W ośrodku przebywają dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, m.in. z porażeniem, z zespołem Downa, z autyzmem. Elwira Pankowska-Kotabska opowiada, że na początku panowie przychodzą bardzo przerażeni i nie wiedzą jak się mają zachować.

“Uczymy się nawzajem tolerancji. Oni się uczą tolerancji dla osób niepełnosprawnych, a my uczymy się tolerancji dla osób skazanych. Tutaj przełamywane są stereotypy, my nie traktujemy ich jak ludzi z marginesu, którzy już nic nie mogą dać społeczeństwu, tutaj traktowani są jak partnerzy do współpracy” – mówi Pani Elwira. Współpraca między pracownikami, a więźniami opiera się przede wszystkim na zaufaniu. Każdemu trzeba dać drugą szansę – taką zasadę wyznaję pani Elwira Pankowska -Kotabska: “Ci ludzie też mają prawo powrotu do naszego społeczeństwa”.

Przed rozpoczęciem realizacji programu rodzice dzieci zostali poinformowani o planach i założeniach projektu. W pierwszym momencie na twarzach rodziców pojawiła się obawa. Kiedy jednak dokładnie zostali zapoznani z programem i zasadami na jakich będzie on realizowany, większość rodziców zgodziła się spróbować. Już po krótkim czasie rodzice zobaczyli, jak pomoc i praca wykonywana przez więźniów jest w szkole potrzebna.

Na zajęciach w ośrodku, często wykorzystywane są umiejętności i talenty skazanych. “Mieliśmy pana, który miał talent kucharski i prowadził z dziećmi zajęcia z gotowania. Jeden pan ma umiejętności stolarskie i bardzo pomaga nam na zajęciach artystycznych przy wycinaniu elementów ze sklejek i desek” – opowiada pani Elwira.

Czujemy się wreszcie potrzebni

Zgłosili się dobrowolnie. Przychodzą, jak sami mówią, z przyjemnością. Nikt ich do tego nie zmuszał i chcą pracować w szkole do końca swoich dni, spędzonych w więzieniu. Skazani pracujący w placówce  mają na swoim koncie zazwyczaj kradzieże i niepłacone alimenty. Tak jak Piotr i Łukasz, którzy ze mną rozmawiali.

“Tutaj czujemy, że taki człowiek jak my, czyli skazany nie jest tylko złym człowiekiem, możemy pokazać tutaj swoją drugą dobrą stronę” – mówił Łukasz.

Wcześniej wydawało im się, że dziecko niepełnosprawne to po prostu dziecko upośledzone, a tutaj zobaczyli, że każde dziecko jest inne, każde inaczej pokazuje czego potrzebuje, i że z takim dzieckiem można się porozumieć.

Najważniejsze dla nich jest to, że pracując z dziećmi nie odczuwają, że są więźniami – “Ludzie się normalnie do nas odzywają i to jest dobre uczucie. Czujemy się w końcu potrzebni” – powiedział Piotr.

Piotr ma wyrok do 2018 rok a Łukasz do 2016. Jak to doświadczenie wpłynie na ich życie, tego oni sami jeszcze nie wiedzą – ” Może po wyjściu z więzienia to coś zmieni, a może nie. Zobaczymy” .

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sign Up for Our Newsletters

Get notified of the best deals on our WordPress themes.

You May Also Like

ZUS: od września renty socjalne w górę

Od 1 września wysokość renty socjalnej wzrośnie o 164,77 zł. W województwie dolnośląskim ZUS z urzędu podwyższy prawie 18 tys. rent. Wypłaci też wyrównania za okres od czerwca do września bieżącego roku. Podwyższenie wysokości renty ma związek z wejściem w życie ustawy z 9 maja 2018 roku o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Zgodnie z przepisami ustawy wysokość renty socjalnej ma być równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a ta wynosi 1029,80 zł.

Ekonomik otworzy drzwi

Przed uczniami szkół gimnazjalnych trudna decyzja. Już niedługo będą musieli zdecydować do…

Głogów: 5 dni w roku bez biletu

Darmowa komunikacja w czasie Dni Głogowa, 22 września oraz 1 listopada i Wszystkich Świętych – taką uchwałę jednogłośnie przyjęli głogowscy radni, podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. Czy Głogów pójdzie w ślady sąsiednich miast i wprowadzi darmową komunikacje dla wszystkich?

Głogowska Policja: Odnowiony budynek i więcej komputerów

Trwają prace związane z termomodernizacją Komendy Powiatowej Policji. Prace w środku budynku zostały wykonane już w ubiegłym roku. Teraz zostało tylko pomalowanie elewacji i wymiana okien. Wszystkie prace mają zakończyć się pod koniec tego roku. Wartość całego zadania to 260 tysięcy złotych. Głogowscy policjanci otrzymają także 42 zestawy komputerowe.