Jazda w alkogoglach i na trolejach. Głogowska akcja “Świadomy kierowca”.

W najbliższą sobotę, 12 października na terenie Placu Targowego odbędzie się akcja “Świadomy kierowca”, organizowana wspólnie przez posła Wojciecha Zubowskiego i Młodzieżową Radę Miasta Głogowa. Jej celem jest coraz większe uświadamianie kierowców o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Głównymi atrakcjami będzie jazda samochodem w alkogoglach, jazda na tzw. trolejach oraz pokaz wydobywania poszkodowanych z wraku samochodu.

Wypadki drogowe z roku na rok stanowią coraz poważniejszy problem. Nadmierna prędkość, jazda do spożyciu alkoholu oraz nieodpowiedzialność i brawura to najczęstsze przyczyny tragedii. Jedną z inicjatyw, które mają na celu uświadamianie i niwelowanie takich zachowań, jest akcja organizowana przez posła Wojciecha Zubowskiego oraz Młodzieżową Radę Miasta Głogowa. 12 października 2013r. organizują wspólnie akcję „Świadomy kierowca” poświęconą bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Przeprowadzona ona zostanie na Placu Targowym na Osiedlu Piastów.

W ramach akcji od godziny 10:00 do godziny 14:00 będą prowadzone przez Policję i Straż Pożarną wykłady o bezpieczeństwie na drodze, pokazy pierwszej pomocy oraz prawidłowego użycia gaśnicy. Odbędzie się też pokaz wydobywania poszkodowanych z wraku samochodu.

“Na terenie placu rozstawione zostaną namioty, gdzie odbędą się wykłady Straży Pożarnej i Policji. Będą oni mówili, m.in. o prawidłowym użyciu gaśnicy, będzie możliwość wypróbowania siebie i swoich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy i wiele innych zagadnień, mówiących o tym jak najlepiej się przygotować do tego, aby być świadomym kierowcą, który może uratować życie innym osobom jeśli zajdzie taka potrzeba” – mówi Leszek Drankiewicz, dyrektor biura poselskiego Wojciecha Zubowskiego.

Głównymi atrakcjami będzie jazda samochodem na kołach tzw. „trolejach” symulujących jazdę w poślizgu i jazda samochodem w alkogoglach. Troleje to małe kółeczka, które instalowane są w miejsce tradycyjnych tylnych kół. Jazda takim samochodem już na pierwszym biegu oddaje wrażenie jazdy po śliskiej nawierzchni z prędkością około 70km/h. W takiej sytuacji najważniejsza jest płynność ruchów, umiejętne dodawanie gazu, hamowanie i kontrolowanie kierownicą. Dzięki trolejom można nauczyć się jak kontrolować poślizg, a także jak bezpiecznie z niego wyjść.
W trakcje takiej jazdy kierowcy uczą się unikania niebezpiecznych sytuacji, a przez to zaczynają zachowywać się na drodze ostrożniej.

Wkładając alkogogle można się przekonać jak po spożyciu alkoholu spowalnia się czas reakcji na bodźce, zmienia się ocena odległości, zaburza koordynacja ruchowa i możliwość oceny sytuacji. dzięki alkogoglom można się przekonać jakie stwarza się zagrożenie siadając za kierownicę po wypiciu alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Sprawdź jak kursują autobusy 1 listopada.Tego dnia Komunikacja Miejska w Głogowie jest darmowa!

W czwartek, 1 listopada zgodnie z uchwałą Rady Miasta przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie są bezpłatne. Tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia z osiedla Piastów Śląskich w kierunku cmentarza na Brzostowie. Pełny rozkład jazdy autobusów, obowiązujący w dniu Wszystkich Świętych poniżej…

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…