2013-10-22-zakonczenie-Wielkiego-Tygodnia-z-Janem-Pawlem-II@MOK@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

Zakończył się Tydzień z bł. Janem Pawłem II

Od 16 do 22 października trwał w Głogowie Tydzień z bł. Janem Pawłem II. W tym czasie w wielu miejscach naszego miasta, odbyło się dużo ciekawych imprez związanych z osobą Jana Pawła II. Wydarzenie wsparli przedstawiciele lokalnych władz, głogowskie instytucje, stowarzyszenia oraz szkoły.

Wczoraj zakończył się Tydzień z bł. Janem Pawłem II, który trwał od 16 do 22 października. Uroczystości związane z podsumowaniem całego Tygodnia odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury.  Wczorajszy dzień był też świętem Zespołu Szkół Ekonomicznych, której patronem jest Jan Paweł II.

Podczas uroczystej gali miało miejsce rozstrzygnięcie edycji plastycznej i literackiej XIII Głogowskiego Konkursu Papieskiego.  W uroczystościach, oprócz pracowników i uczniów ZSE,  udział wzięli, m.in. Starosta Rafael Rokaszewicz, Rektor PWSZ dr Katarzyna Rusak, przedstawiciele duchowieństwa oraz głogowskich instytucji i stowarzyszeń, które były współorganizatorami wydarzenia.

Podczas całego Tygodnia odbyły się koncerty, wykłady, konkursy, przedstawienia i inne formy artystyczne, które uczciły pamięć polskiego papieża. W ramach Tygodnia zorganizowany został I Głogowski Bieg Papieski, w którym pobiegł Starosta Rafael Rokaszewicz. Ważnym wydarzeniem był także koncert „Effatha – otwórz się” oraz rozmowy o twórczości Jana Pawła II.

Głównym organizatorem Tygodnia z bł. Janem Pawłem II było Głogowskie Centrum Myśli Jana Pawła II. Rozmawialiśmy z Izabelą Rutkowską, która jest prezesem Centrum.

Co według Pani było wyjątkowego w  Tygodniu z bł. Janem Pawłem II?
Najbardziej wyjątkowym doświadczeniem była otwartość i serdeczność ludzi, których spotykaliśmy na naszych wydarzeniach, których zapraszaliśmy jako gości, a także tych, których prosiliśmy o pomoc. Jan Paweł II rzeczywiście pomaga otwierać drzwi. Naszą ideą było łączenie wielu środowisk Głogowa – parafialnych, kulturalnych, szkolnych. I to się udało. Spotkanie o Janie Pawle II jako literacie odbyło się w Bibliotece Publicznej, wykłady z teologii i komunikacji językowej ukazujące Jana Pawła II jako człowieka dialogu miały miejsce w sali PWSZ, uroczystość zaś w Miejskim Ośrodku Kultury, natomiast koncert, czuwania, Msza św. wypełniały przestrzeń kościoła Bożego Ciała. Wychodząc z Janem Pawłem II, w tak różne miejsca, chcieliśmy pokazać różnorodność jego zainteresowań, a także ukazać fakt, iż człowiek do pełnego rozwoju potrzebuje aktywności na wszelkich tych polach – duchowej, naukowej, artystycznej, sportowej.
Który dzień był szczególny dla Pani?
Trudno wyróżniać – każdy dzień był ważny, każdy inny, każdy wskazywał na inną sferę ludzkich zainteresowań i aktywności. Największą popularnością cieszył się Bieg Papieski i koncert Effata. Pozostałe propozycje miały bardziej określonego odbiorcę – wykłady były głównie skierowane do młodzieży ponadgimnazjalnej i studentów – stąd pora przedpołudniowa. Konkurs recytatorski także, ze względu na typ uczestników i porę, w jakiej zwykle się takie konkursy przeprowadza, stał się mniej widoczny.
Jakie plany za rok? Będzie to już Tydzień ze Świętym Janem Pawłem II?
To prawda – będzie to już Głogowski Tydzień ze Świętym Janem Pawłem II! Niewątpliwie, apetyty nam wzrosły, aby jeszcze bardziej wzbogacić tę inicjatywę. Na pewno zostaną te punkty programu, które realizowaliśmy tego roku, ale liczymy na dalsze sugestie. Mamy nadzieję, że nasze stowarzyszenie Centrum Myśli Jana Pawła II zdobędzie nowych członków. Już znalazły się osoby z zaprzyjaźnionych środowisk warszawskich, krakowskich, lubelskich, które zdeklarowały się wesprzeć nasz Tydzień swoją obecnością i pomysłami. Będzie dzięki temu może więcej wykładowców, tak, aby móc przeprowadzić wykłady nie tylko w porze przedpołudniowej, ale i popołudniowej czy wieczornej. Prosimy zatem, aby głogowianie wpisali w swoje kalendarze daty 16-22 października. Liczymy na Państwa zaangażowanie i obecność.
16  i 22 października to dwie szczególne daty związane z życiem Jana Pawła II. 16 października, tym dniu 25 lat temu, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła, został wybrany papieżem.  Dzień 16 października został ustanowiony świętem przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku. Natomiast 22 października miała miejsce formalna inauguracja pontyfikatu, która odbyła się podczas mszy św. na placu Św. Piotra. Ten dzień został także ogłoszonym dniem wspomnienia liturgicznego bł. Jana Pawła II.

 

Tagi:,

Trackback z Twojej witryny.

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Wrz
23
nie
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 23@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Wrz 23@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Wrz
24
pon
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 24@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Wrz 24@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Wrz 24@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 24@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Wrz 24@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 24@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
19:00 Chór Beati Cantores – próby
Chór Beati Cantores – próby
Wrz 24@19:00 – 20:00
Chór Beati Cantores - próby
Stowarzyszenie Chór Beati Cantores w Głogowie ogłasza nabór do wszystkich sekcji głosowych. Osoby zainteresowane – pragnące realizować się w śpiewie chóralnym, zapraszamy na próby chóru w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w salce[...]
Wrz
25
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 25@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 25@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 25@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!