Związek Nauczycielstwa Polskiego szykuje się do protestów
2013-11-09-nauczyciele-szykuja-sie-do-protestow@Glogow-fot.D.Jeczmionka-01-

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się na zmiany w Karcie Nauczyciela i domaga się rezygnacji z nowelizacji ustawy o systemie oświaty. W razie niespełnienia tych żądań organizacja podejmie, radykalne działania, nie wykluczając sporu zbiorowego z rządem. Do 15 listopada ZNP daje czas Ministerstwu Edukacji Narodowej na wycofanie się z części projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Później zapowiada oflagowanie szkół i akcję informacyjną, a następnie ogólnopolską manifestację, która ma się odbyć 23 listopada.

4 i 5 listopada odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego ZNP w Warszawie, gdzie podjęto uchwalę o przystąpieniu do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciwko proponowanym zmianom w Karcie Nauczyciela. Prezes Oddziału Zarządu ZNP w Głogowie poinformowałam nas, że jeśli do 15 listopada rząd nie wycofa się z projektu zmian to od 18 do 23 listopada będą oflagowane placówki oświatowe w Głogowie. Przeprowadzona zostanie też kampania informacyjna –  “Będziemy wysyłać także informacje o powodach naszego protestu do posłów i radnych” – informuje Prezes Zarządu Oddziału ZNP Anna Chrzanowska-Kuzyk.  Na 23 listopada zaplanowana jest ogólnopolska manifestacja w Warszawie, na którą trzema autobusami pojadą przedstawiciele z Głogowa.

Do manifestacji ZNP chcą się dołączyć przedstawiciele ze związku Solidarności w Głogowie. Jeżeli te działania nie przyniosą skutku to zarząd główny przewiduje wejście w spór zbiorowy z rządem co będzie oznaczało strajk.

Związkowcy tłumaczą, że propozycje zmian w edukacji są groźne nie tylko dla nauczycieli, ale dla wszystkich korzystających z systemu oświaty. Związek sprzeciwia się przekazywaniu szkół przez samorządy innym podmiotom, gdyż w takiej sytuacji nie będą one musiały przestrzegać Karty Nauczyciela – “Te zmiany spowodują różnice w poziomie kształcenia dzieci, nauczyciele nie będą w pełni objęci kartą nauczyciela oraz będzie zagrożenie dla pracowników administracji, którzy będą mogli być zatrudniani na umowy śmieciowe a nawet zwalniani. Nam zależy, na tym aby cała oświata została w rękach jednostek samorządu terytorialnego” – mówi Prezes Oddziału w Głogowie.

Kolejną sprawą jest zatrudnianie osób bez wykształcenia pedagogicznego do przedszkoli i szkół podstawowych w klasach I – III,  jako osoby wspierające pracę nauczyciela. – “Jest to zagrożenie dla nauczycieli oraz wpłynie to niekorzystnie na poziom wykształcenia dzieci” –  dodaje Pani Anna.

Jak mówi Anna Chrzanowska -Kuzyk najbardziej bulwersująca jest sprawa urlopów zdrowotnych. MEN chce, by o udzieleniu nauczycielowi płatnego urlopu dla poratowania zdrowia decydował wyłącznie lekarz medycyny pracy, a nie – jak dotychczas – lekarz pierwszego kontaktu. Urlop ten będzie mógł być przyznany dopiero po 20 latach pracy (obecnie może być przyznany po 7 latach), a czas jego trwania będzie ograniczony do roku (obecnie może łącznie wynieść trzy lata). “Nikt kto nie jest nauczycielem nie zna specyfiki pracy nauczyciela. Jest to praca w hałasie, związana ze stresem, w czasie której nauczyciel spotyka się z roszczeniami ze strony rodziców, uczniów a także organów prowadzących”.

Problem dotyczy też urlopów wypoczynkowych. W projekcie wymiar urlopu wypoczynkowego nauczycieli został określony na 47 dni roboczych w roku, a jego termin ma przypadać na dni wolne od zajęć lekcyjnych. Jednocześnie zapisano, że jeśli nauczyciel nie będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego podczas dni wolnych od zajęć lekcyjnych, to ma realizować zadania statutowe szkoły oraz doskonalić się zawodowo zgodnie z poleceniem dyrektora szkoły – “Nie zgadzamy się na zmiany dotyczące urlopów wypoczynkowych.  To nie jest tak, że nauczyciel ma na przykład wolne ferie. Nauczyciele często podczas ferii czy wolnych dni muszą uporać się z biurokracją, której jest bardzo dużo w szkole”.

Kolejna zmiana w projekcie ustawy dotyczy wynagrodzenia. Zgodnie z projektem nowelizacji Karty, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zostanie zastąpione wskaźnikami kalkulacyjnymi środków przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli. Według MEN, nie wpłynie to na zmianę łącznej wysokości środków, które samorządy będą wydatkować na wynagrodzenia nauczycieli. Rozliczanie tych środków będzie jednak dokonywane łącznie na wszystkich stopniach awansu zawodowego, a nie jak dotychczas oddzielnie na poszczególnych stopniach awansu.

Projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela został przekazany przez MEN do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych pod koniec września. Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w którym znalazły się propozycje zmian, dotyczące możliwości przekazywania szkół będzie we wtorek przedmiotem prac Rady Ministrów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sign Up for Our Newsletters

Get notified of the best deals on our WordPress themes.

You May Also Like

Protest mieszkańców Krzepielowa – „STOP wiatrakom”

Pięć lat temu firma Ekowat (nosząca dziś nazwę Elektrownie Wiatrowe Krzepielów sp. z o.o.) próbowała przekonać mieszkańców Krzepielowa do postawienia na terenie wsi wiatraków. Miały mierzyć 75 metrów, a miejscowość miała zyskać na tym finansowo. Dziś mieszkańcy protestują. Jak się okazało, inwestor zmienił plany. Według nowego pomysłu wiatraki mają wielkością dorównywać wrocławskiemu budynkowi Sky Tower.

Strachy na Lachy w obiektywie aparatu

Po raz piąty organizowany jest konkurs Strachy na Lachy. Tym razem konkurs…

Arka Noego w Głogowie. Namiot pełen świątecznej radości

W piątkowe popołudnie na głogowskim rynku rozbrzmiały świąteczne piosenki i kolędy. Do Głogowa przyjechał zespół Arka Noego. Mieszkańcy razem z małymi wokalistami odśpiewali wszystkie znane i te mniej popularne utwory. Namiot, w którym odbył się koncert dosłownie pękał w szwach. Słowa znali wszyscy i mali, i duzi. Było rodzinnie, radośnie i głośno. Jarmark świąteczny cieszy się coraz większą popularnością i z każdym dniem coraz więcej mieszkańców spędza swój wolny czas na Rynku w Głogowie. Jednych przyciąga tu ciekawość, innych zamiłowanie do świątecznej atmosfery, a jeszcze inni podążają za głośną muzyką i unoszącym się, smakowitym zapachem jedzenia…

“Dzień polarny” w Głogowie

Klub Podróżnika zaprasza na ostatni przed wakacjami pokaz z wyprawy podróżniczej, który…