Głogowskie uroczystości patriotyczne
2013-11-09-obchody-11-listopada@Glogow-IMG_8204-001
Uroczystości Patriotyczne pod pomnikiem Dzieci Głogowskich, Uroczysta Sesja Rad Powiatu i Miasta oraz  koncert Kwartetu ProForma to najważniejsze wydarzenia, które organizowane są w Głogowie dla uczczenia 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
11 listopada obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległości w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy. Dzień 11 listopada celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości od roku 1920. Jednak dopiero w 1937r. nadano tej dacie rangę święta państwowego.
 W całym kraju z tej okazji organizowane są koncerty, marsze, spotkania, wystawy upamiętniające to radosne dla Polaków Święto. A jak ten dzień w tym roku obchodzony jest w Głogowie?
11 listopada Powiat Głogowski organizuje Uroczystości Patriotyczne dla uczczenia Święta Niepodległości –“O godz.9.30 odprawiona zostanie Msza Święta w Kościele pw. Bożego Ciała, około 10.30 uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicą Grodzką pod Pomnik Dzieci Głogowskich, gdzie odbywać się będą obchody Narodowego Święta Niepodległości” – mówi Bartek Adamczak, rzecznik Starostwa Powiatowego w Głogowie.
O godz. 12.30 rozpocznie się, w Sali Rajców głogowskiego ratusza, uroczysta sesja połączonych Rad Powiatu i Miasta. Na sesji zostaną wręczone tytuły: Honorowego Obywatela Miasta Głogowa dla Jerzego Górskiego oraz  Zasłużony dla Miasta Głogowa, które wręczone zostaną księdzu Rafałowi Zendranowi i Mirosławowi Dąbrowskiemu. Tytuł ten pośmiertnie nadany zostanie także Andrzejowi Kosmalskiemu.
Dla wszystkich, którzy chcą muzycznie uczcić to święto, dobrym wyborem będzie koncert Kwartetu ProForma 10 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury. Początek koncertu o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
2013-11-09-obchody-11-listopada@Glogow-koncert_patriotyczny_506-001-001
Kwartet ProForma to poznański zespół wykonujący piosenkę autorską. Działalność rozpoczął w 2001 roku od koncertów klubowych. Kwartet koncentruje się przede wszystkim na własnych utworach, jednak w repertuarze ma również utwory wykonawców takich jak: Jacek Kaczmarski, trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński czy Stanisław Staszewski.  Zespół wykonuje też utwory Georgesa Brassensa (w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego) oraz Nicka Cave`a i Toma Waitsa, w autorskich tłumaczeniach Przemysława Lembicza. Cechą charakterystyczną Kwartetu są bogate aranżacje, w których oprócz instrumentarium podstawowego pojawiają się również kontrabas, akordeon i mandolina oraz perkusja, na której gra stały współpracownik zespołu, Marek Wawrzyniak.

Większość głogowskich szkół już w piątek obchodziła święto Odzyskania Niepodległości. W szkołach odbyły się uroczyste apele przygotowane przez uczniów i nauczycieli, na których śpiewano polskie pieśni patriotyczne oraz przypominano o  historii  tego dnia.

2013-11-09-obchody-11-listopada@Glogow-IMG_8200-001

 Uczniowie szkoły Podstawowej nr 14 na apelu z okazji Święta Niepodległości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sign Up for Our Newsletters

Get notified of the best deals on our WordPress themes.

You May Also Like

Gmina Kotla: Szkoła pełna możliwości – zarówno dla uzdolnionych jak i słabszych

“Szkoła pełna możliwości” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie “Z głębi serca” w gminie Kotla. Głównym celem projektu jest wspieranie zarówno uzdolnionych uczniów jak i tych słabszych z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i z języka angielskiego. Zadanie finansowane jest ze środków zewnętrznych, a jego koszt to prawie 46 tys. złotych.

Dziś trzeci sparing piłkarzy Chrobrego Głogów. Zmiana rywala w ostatnim meczu

Dziś o godz. 17:00 w Grodzisku Wielkopolskim zabrzmi pierwszy gwizdek w sparingowej konfrontacji piłkarzy Chrobrego Głogów z Odrą Opole. Dla pomarańczowo-czarnych będzie to trzeci letni test-mecz. Spotkanie będzie o tyle ważne, że opolanie to także ligowy przeciwnik podopiecznych Grzegorza Nicińskiego. Dzisiejsza potyczka będzie więc przetarciem przed walką z beniaminkiem o punkty.

Dzisiaj Dzień Babci

Dzisiejsze Święto jest dobrą okazją na to, aby podziękować naszym babciom i…

Mądra integracja

Najlepszą okazją na integrację jest spotkanie, ale to musi być mądra integracja. To co od ponad 12 lat organizują Dorota Manycz i Marta Bartkowiak z pewnością można nazwać mądrą integracją – “Uczymy dzieci uczuć, dzieci uczą się słuchać i patrzeć inaczej, a potem wspólnie się bawić, a wspólna zabawa likwiduje bariery które są między nimi”.