Święta tradycyjnie i z rodziną
2013-12-23-Swieta-Bozego-Narodzenia@Glogow-4d09fe5681894_o

Święta to czas spotkań w gronie rodzinnym, gdzie kultywowane są różne tradycje i zwyczaje, które w każdej rodzinie wyglądają trochę inaczej. Zapytaliśmy znanych osób z Głogowa, jak u nich wyglądają Święta Bożego Narodzenia.

Jan Zubowski Prezydent Miasta Głogowa – “Święta spędzamy bardzo rodzinnie, przyjeżdżają do nas goście, przychodzą dzieci z wnukami, jest nasz kilkanaście osób w czasie wieczerzy wigilijnej. Tradycyjnie dzielimy się opłatkiem. W czasie Wigilii  są oczywiście prezenty pod choinką. U nas jest taki zwyczaj, że do każdego prezentu dołączony jest tekst kolędy i osoba, która otrzymuje prezent ma daną kolędę zaśpiewać. Moją ulubioną potrawą jest kutia, a jej przygotowanie należy do moich obowiązków. Moje dzieci polubiły bardzo kutię i nie wyobrażają sobie, aby tej potrawy zabrakło. Żona i teściowa preferują natomiast makiełki”.

Rafael Rokaszewicz Starosta Głogowski “Święta tradycyjnie, już od kilku lat spędzamy w ten sposób, że łączymy wizytę u jednych i drugich rodziców, także jednego dnia mamy dwie Wigilie. Tak samo w Święta, pierwszy dzień u jednych rodziców, kolejny u drugich. Jest kilka takich potraw wigilijnych, które szczególnie mi smakują, bo wiążą się właśnie z tym dniem. Karp kojarzy mi się tylko i wyłącznie z Wigilią, zupełnie inaczej smakują też pierogi z kapustą i grzybami w Wigilię niż w jakikolwiek inny dzień. Także raz do roku mam okazję jeść – jest to tradycja kulinarna w rodzinie mojej żony – zupę jagodową z makaronem.  Potrawą wigilijną, z którą wiążą się wspomnienia z dzieciństwa  jest kutia przyrządzana przez moją mamę. Tradycją jest też to, że każdej potrawy trzeba spróbować”.

Ryszard Brzozowski Prezes głogowskiego Szpitala “Tradycyjnie z całą rodziną zawsze spędzamy wieczór wigilijny i turystycznie w pierwszy dzień Świąt zawsze odwiedzamy tych członków rodziny, którzy nie mogli przyjechać, a są w pobliżu. Mamy takie szczególne dania, które od lat przygotowujemy, czyli barszcz z grzybami, fasola, pierogi. Jedni preferują kutię inni groch z kapustą, także mamy różne danie ale zawsze w liczbie co najmniej dwunastu”.

Posłanka Ewa Drozd “Święta spędzamy bardzo tradycyjnie, oczywiście łamiemy się opłatkiem, są prezenty pod choinką i życzenia. Nie może zabrząkną wyjątkowych świątecznych dań, których na co dzień się nie robi. Każde z moich dzieci ma swoją ulubiona potrawę, z którą kojarzą im się Święta. Mój syn uwielbia rurki z kremem oraz rybę smażoną oczywiście przez mnie. Natomiast ulubionym daniem mojej córki są kotlety z grzybów. Wszystkie potrawy przygotowuję samodzielnie”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.