• Start
  • AKTUALNOŚCI
  • Róbmy swoje, bo jeszcze niejedną paranoję przyjdzie nam przejść. Rozmowa z Janem Zubowskim
zdjęcie 2014-01-22-prezydent-Jan-Zubowski@Glogow-IMG_9366

Róbmy swoje, bo jeszcze niejedną paranoję przyjdzie nam przejść. Rozmowa z Janem Zubowskim

W Radzie Miasta już pod koniec ubiegłego roku nastąpiły polityczne przetasowania. Obecnie większość w Radzie mają przeciwnicy Prezydenta Jana Zubowskiego, do których należy całe Prezydium Rady. O tym, jak ta sytuacja wpłynie na realizację zadań w mieście oraz o tegorocznym budżecie rozmawialiśmy z Prezydentem Janem Zubowskim.

Daria Jęczmionka – Jaki to był rok dla Głogowa?

Prezydent Jan Zubowski – Myślę, że to był dobry rok dla Głogowa i głogowian. Bardzo konsekwentnie realizujemy te cele, które wytyczyliśmy sobie na początku kadencji. Był to rok, w którym zrealizowaliśmy rekordowy budżet pod względem inwestycji.

Realizowaliśmy dwie inwestycje szczególnego znaczenia, o których mówię, że przez wiele lat były niemożliwe do zrealizowania, a my pokazujemy, że są możliwe. Mam tutaj na myśli przede wszystkim rewitalizację Żarkowa – w ubiegłym roku oddaliśmy pierwszy budynek i myślę, że jest to w tej chwili najpiękniejszy budynek jednorodzinny w Głogowie. Drugie zadanie to kanalizacja i drogi na osiedlu Nosocice, Krzepów, Widziszów.

To co było dla nas negatywne to przede wszystkim odczuliśmy bardzo mocno jakie efekty przyniosło dla miasta wprowadzenie podatku od kopalin. W ciągu jednego roku dochody z podatku od osób prawnych spadły o 11 mln złotych. Tradycyjnie jesteśmy obciążani przez rząd kolejnymi zadaniami, natomiast nie otrzymujemy na nie środków.

D.J. – 14 stycznia radni przyjęli uchwałę budżetową, jednak z kilkoma poprawkami, jak Pan ocenia te poprawki?

J.Z. – Te zmiany dotyczą 0,056%, czyli jeżeli budżet jest realizowany prawie w 99, 5% to uważam, że te zmiany są ściśle kosmetyczne. Ponadto te największe zmiany, które zostały zaproponowane nie są możliwe do zrealizowania, a mówię tu o nowej fontannie w parku Słowiańskim. My mamy dokumentację i kosztorysy, z których wynika, że fontanna, która będzie spełniała oczekiwania głogowian będzie kosztowała ok. 2 mln 700 tys zł.

D.J. – Jakie pieniądze są przewidziane w tegorocznym budżecie na głogowskie sukiennice?

J.Z. – Są to bardzo niewielkie pieniądze w kwocie 50 tys. złotych. Dziwi mnie postawa radnych, którzy podważają zdanie ministra Zdrojewskiego i Urzędu Marszałkowskiego – fachowców w tej dziedzinie. Ja nie wiem jakie kompetencje z zakresu historii sztuki posiada Pan radny Dudkowiak. Okazuje się, że nauczyciel wychowania fizycznego jest też doskonałym historykiem sztuki.

Ja mam tę pokorę i świadomość, że muszę posiłkować się wiedzą i doświadczeniem wielu specjalistów w poszczególnych zakresach działania.

D.J. – W budżecie nie znalazło się zadanie związane z przebudową mostu kolejowego. Jakie okoliczności spowodują, że wróci Pan do tego pomysłu i jak to wpłynie na budżet?

J.Z. – Czekamy do końca marca na spełnienie deklaracji jakie padły z ust ważnych urzędników, że obwodnica Głogowa i druga przeprawa mostowa znajdą się w dokumentach rządowych. Jeżeli tak się nie stanie wówczas wrócę do tego pomysłu, tym bardziej, że na dniach otrzymamy już dokumentację techniczną i pozwolenie na budowę.

Mamy jeszcze spore zdolności kredytowe. Zagospodarujemy nadwyżkę, która powstanie po rozliczeniu z ubiegłego roku oraz uruchomimy kredyt. Poza tym byłaby to inwestycja dwuletnia i w przyszłym roku takie środki w budżecie by się znalazły.

D.J. – Jakie Pan widzi zagrożenie dla wykonania budżetu?

J.Z. – Jeżeli widzę jakieś zagrożenia, to po stronie bardzo mało stabilnego prawa czyli, może okazać się, że zostaną nam dołożone kolejne zadania bez zabezpieczenia środków finansowych i to może spowodować załamanie naszych finansów. Natomiast jeżeli nie będzie takich nagłych niespodzianek ze strony parlamentu to powinniśmy ten budżet normalnie zrealizować.

D.J. – Jak sytuacja w Radzie Miasta, mam tu na myśli to, że większość w niej mają Pana przeciwnicy, wpłynie na realizację zadań w mieście?

J.Z. – Na końcu każdej uchwały znajduje się taki zapis: „wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi” czyli to do Prezydenta należy w jakiej formie i kiedy dana uchwała będzie realizowana

Po drugie w latach osiemdziesiątych Wojciech Młynarski śpiewał piosenkę: Róbmy swoje, róbmy swoje, bo jeszcze nie jedną paranoje przyjdzie nam przejść i aby było na co wyjść róbmy swoje.

Po trzecie bardzo mi przykro, że zostały złamane dotychczasowe standardy i obyczaj, że każdy klub ma swojego przedstawiciela w Prezydium Rady. To nie jest rzecz, która w jakikolwiek sposób wpływa na funkcjonowanie miasta, natomiast pokazuje czy demokracja nie jest tylko sloganem, ale jest realizowana.

D.J. – Jednym z głównych problemów naszego miasta jest wysokie bezrobocie, które jest wyższe niż średnia krajowa i wojewódzka. Wśród osób niezadowolonych słychać takie głosy, że co z tego, że w Głogowie będą piękne zabytki skoro nie będzie pracy. Co by Pan odpowiedział tym ludziom?

J.Z. – Wprowadziliśmy kilka lat temu ulgi w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorstw, które zwiększają zatrudnienie. Doprowadziliśmy do utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej, mamy nadzieję w tym roku kolejny teren zostanie w niej sprzedany.

Miasto może jedynie stwarzać warunki do rozwoju, czyli mamy w miarę niskie podatki, stosujemy szereg ulg. Jeżeli jest potrzeba ja indywidualnie stosuję umorzenia płatności podatku od gruntu. Natomiast pozostałe instrumenty w postaci podatków, ZUS to jest domena państwa. Bezrobocie to nie jest problem jednego miasta, ale całego państwa i braku instrumentów ze strony władz rządowych.

To powiat odpowiada za walkę z bezrobociem. Szczytem hipokryzji jest to, że dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy występuje z krytyką, że nic w tym zakresie się nie dzieje.

D.J. – Panie Prezydencie jaki to będzie rok dla Głogowa?

J.Z. – Będzie to dobry rok dla Głogowa. Myślę, że doprowadzimy do tego, że z 73 zadań, które były ujęte w kadencyjnym programie gospodarczym, do końca roku zrealizujemy ok. 64. Podstawą kadencyjnego programu gospodarczego był mój program wyborczy i konsekwentnie go realizujemy.

Ze strony politycznej będzie to rok bardzo ciekawy, ze względu na wybory samorządowe. Mam ogromny szacunek dla swoich kontrkandydatów ale myślę, że swoim działaniem i tym co zostało w ciągu ostatnich czterech lat zrobione w Głogowie, przekonam głogowian do tego, aby kolejny raz powierzyli mi funkcję Prezydenta Miasta Głogowa.

Tagi:,

Trackback z Twojej witryny.

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Wrz
23
nie
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 23@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Wrz 23@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Wrz
24
pon
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 24@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Wrz 24@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Wrz 24@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 24@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Wrz 24@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 24@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
19:00 Chór Beati Cantores – próby
Chór Beati Cantores – próby
Wrz 24@19:00 – 20:00
Chór Beati Cantores - próby
Stowarzyszenie Chór Beati Cantores w Głogowie ogłasza nabór do wszystkich sekcji głosowych. Osoby zainteresowane – pragnące realizować się w śpiewie chóralnym, zapraszamy na próby chóru w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w salce[...]
Wrz
25
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 25@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 25@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 25@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!