2014-02-13-Ryszard-Brzozowski-prezes-glogowskiego-szpitala@Glogow-IMG_9565

Ryszard Brzozowski – „Najtrudniejsze przede mną”

Ostatnie miesiące były bardzo ważne dla głogowskiego szpitala. Placówka od ponad 3 miesięcy funkcjonuje jako spółka i rozpoczyna powolny proces oddłużania. Z prezesem spółki rozmawialiśmy o tym, jak będzie wyglądał ten proces oraz jakie zmiany w najbliższym czasie czekają szpital.

D. Jęczmionka – Nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy został otwarty na początku ubiegłego tygodnia, tego samego dnia wpłynęło 17 mln złotych dotacji z Ministerstwa Zdrowia na spłatę kredytów i zobowiązań zaciągniętych przez szpital, zapowiadane są kolejne inwestycje w szpitalu. Czy można powiedzieć, że dla głogowskiego szpitala rozpoczął się lepszy okres?

Ryszard Brzozowski – Został rozpoczęty proces oddłużania. Pieniądze, które otrzymało Starostwo na spłatę zobowiązań, wpłyną na poprawę, nie tyle kondycji finansowej szpitala, co na jego ekonomiczno-finansowy wizerunek. Sam proces oddłużania dopiero się rozpoczyna – jest to mozolny i bardzo złożony proces, wymagający cierpliwości i czasu. Poprzez rygorystyczne podejście do niektórych kosztów, spowodujemy poprawę relacji kosztowo – przychodowych, a to z kolei pociągnie za sobą możliwość oddłużenie szpitala.

Odbyło się uroczyste otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, jednego z najnowocześniejszych na Dolnym Śląsku. Na razie likwidujemy jeszcze drobne niedociągnięcia funkcjonalne, co jest normalne dla nowych inwestycji, ale na dzień dzisiejszy nie ma większych głosów krytycznych. Z rozmów jakie przeprowadzam z pacjentami, wiem, że są oni pod wrażeniem tego oddziału. Jest to już inny sposób przyjmowania pacjentów niż dotychczas w Izbie Przyjęć.

D. Jęczmionka – Na swojej pierwszej konferencji prasowej w październiku, mówił pan o planach, w których realne było założenie, że szpital na koniec 2014 roku wyjdzie na zero. Czy nadal tak jest?

R. Brzozowski – Na dzień dzisiejszy dysponuję pełniejszymi informacjami, mam większe rozeznanie, zarówno w stronie kosztowej, jak i przychodowej. Mam także lepsze rozeznanie jeśli chodzi o kadrę, jej możliwości oraz chęci i zamiar udziału w tym procesie. Pierwsze wyniki, które mam za miesiąc listopad i grudzień potwierdzają to co powiedziałem, że może być taka sytuacja, że na koniec 2014 roku wyniki spółki, przynajmniej na poziomie podstawowym, czyli sprzedaży rozumianej jako różnica między przychodami, a kosztami, może być już co najmniej zerowy.

Daria Jęczmionka – To jakie są najważniejsze zadania i cele na ten rok dla szpitala?

R. Brzozowski – Na pewno utrzymać zawarte kontrakty na poziomie takim, by była ich stuprocentowa realizacja, być może z niewielkimi nadwykonaniami. To jest istotne zjawisko, świadczące o tym, że kontrolujemy cały proces powstawania i wykonywania ponadlimitowych świadczeń medycznych, z ich ukierunkowaniem na procedury ratujące życie, bo one są pełnopłatne. Natomiast tymi, które mogą nie być sfinansowane przez Fundusz, staramy się tak zarządzać, żeby nie degradowały finansowo szpitala. Cały proces relacji pomiędzy kosztami, a przychodami z usług medycznych to jest mozolna praca, która będzie miała na celu przybliżenie się do wyniku co najmniej zerowego.

Prowadzimy proces scalania i tych usług, które są realizowane w budynku przychodni i w szpitalu, np. diagnostyka laboratoryjna, rtg, poprawiamy standard na oddziale ginekologicznym. Jest to cała wewnętrzna praca, która ma na celu poprawę organizacyjną i obniżenie kosztów funkcjonowania szpitala.

D. Jęczmionka – Jakie zagrożenia Pan widzi dla wykonania tych zadań, o których Pan mówił?

R. Brzozowski – Na pewno istotnym zagrożeniem jest jeszcze istniejący stopień zadłużenia szpitala. Proces oddłużania na pewno nie będzie łatwy, bo wierzyciele są różni i jest ich jeszcze spora liczba, a od ich zachowania i podejścia będzie wiele zależało. Od naszej przyjętej taktyki rozmów i pokazania, że będziemy się sukcesywnie oddłużali, także wiele zależy.

Zagrożenia merytoryczne związane z funkcjonowaniem bieżącym raczej są zminimalizowane, bo kadra jest i daje sobie radę, oddziały są dopracowane. Oczywiście tam gdzie to jest możliwe obniżamy zatrudnienie, jednak najpierw będą naturalne odejścia, czyli np. emerytury. Jeżeli uda nam się w tym roku zorganizować jeszcze inne rodzaje działalności medycznej to prawdopodobnie część pracowników przesuniemy do innych komórek.

Nie przewiduję większych zwolnień, to mogą być tylko pojedyncze przypadki.

D. Jęczmionka – Wyremontowane sale i dobry sprzęt jest ważny, ale wizerunek szpitala też jest istotny, zwłaszcza poziom zaufania pacjentów do szpitala, a tutaj jest już gorzej. Jak pan zamierza zmienić i ocieplić wizerunek placówki?

R. Brzozowski – To jest bardzo mozolna praca i w pojedynkę nie uda się tego zrobić, na to musi pracować cały zespół.

Planujemy z głogowskimi stowarzyszeniami, mającymi związek z medycyną, wspólne działania promocji zdrowia. Planujemy także specjalistyczne badania dla mieszkańców powiatu, które będą współfinansowane przez Starostwo Powiatowe.

Upoważniłem też jedną z Pań jako pełnomocnika ds. organizacyjno – wizerunkowych szpitala. Do jej zadań będą należały spotkania ze stowarzyszeniami, przychodniami, poradniami i samorządami.

D. Jęczmionka – Jak wyglądają kontrakty z NFZ na rok 2014?

R. Brzozowski – Są na poziomie 2013 roku. W tej chwili mamy na pół roku zawarty kontrakt na Izbę Przyjęć, ale już z myślą o SOR-ze, czyli jest on podwyższony. Teraz musimy wykonać wszystkie ustalone przez Narodowy Fundusz Zdrowia normy, żeby kontraktować SOR.

D. Jęczmionka – Na jaką kwotę są kontrakty?

R.Brzozowski – Na półrocze mamy kwotę nieco ponad 900 tysięcy złotych, a staramy się o większą

D. Jęczmionka – Najtrudniejsze zadania już ma Pan za sobą?

R. Brzozowski – Najtrudniejsze przede mną.

D. Jęczmionka – Dziękuję za rozmowę

Tagi:, , ,

Trackback z Twojej witryny.

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Paź
21
nie
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Paź 21@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Paź 21@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Paź
22
pon
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Paź 22@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Paź 22@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 22@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Paź 22@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Paź 22@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
Paź
23
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 23@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Paź 23@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Paź 23@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
17:00 Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Paź 23@17:00 – 18:30
Kreatywka - zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat @ Sala plastyczna MCK Mayday
KREATYWKA, zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat wtorki, godz. 17.00 – 18.30 sala plastyczna MCK Mayday prowadząca: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska Opłata: 35zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
19:30 Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 23@19:30 – 20:30
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!