Podatek od kopalin dużym obciążeniem dla KGHM-u
zdjęcie 2014-03-26-Wojciech-Zubowski-poseł@sejm@Głogów-01

Wojciech Zubowski i Dawid Jackiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali w sejmie konferencję prasową, której tematem było funkcjonowanie podatku od kopalin i wynikające z niego zagrożenia dla KGHM-u.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie miała miejsce konferencja prasowa posłów Prawa i Sprawiedliwości, w której uczestniczył Dawid Jackiewicz – wiceprzewodniczący Komisji Skarbu Państwa i Wojciech Zubowski, który jest członkiem tej Komisji.

Konferencja poświęcona była wnioskowi Prawa i Sprawiedliwości o powołanie komisji nadzwyczajnej, poświęconej ocenie funkcjonowania podatku od wydobycia niektórych kopalin. Podczas konferencji posłowie PiS przypomnieli o zagrożeniach, które zgłaszano już przed wprowadzeniem podatku, a na które pozostali obojętni posłowie PO i PSL. Posłowie PiS główne zagrożenia widzą w spadku rentowności zakładów KGHM-u oraz ograniczeniu przyszłych obszarów wydobycia rud miedzi na terenie LGOM-u.

“Obawy budzi fakt, że już w lutym wiceminister Finansów, Janusz Cichoń, stwierdził, że brak jest powodów, aby zmniejszać obowiązujący podatek – choć powody do zmian widzą samorządowcy, również z PO, związkowcy, posłowie opozycji, a nawet –przedstawiciele samej Spółki” – mówi Dawid Jackiewicz.

Podatek został wprowadzony w 2012r.  W ustawie o podatku od niektórych kopalin jest zapis mówiący o tym, że po dwóch latach funkcjonowania tego podatku, minister finansów powinien przedstawić sejmowi raport o  jego wpływie na kondycję spółki KGHM-u. Na bazie tej informacji sejm miał podjąć decyzję o zmianie kryterium i wielkości tego podatku. Tak jednak się nie stało.

KGHM zapłaci w tym roku prawie 2,2 miliarda złotych podatku od miedzi i srebra. Z tego powodu spółka obniżyła projekcje zysku o 150 mln zł. Działacze związków zawodowych twierdzą, że z powodu podatku, w przychodach rocznych każdego pracownika KGHM-u zabraknie średnio miesięcznego wynagrodzenia. Dlatego Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego domagał się w ramach rekompensaty, wypłaty w wysokości 100% miesięcznego wynagrodzenia dla każdego pracownika, w formie premii. Jednak władze kombinatu nie zgodziły się na to.

Zdaniem związkowców, po wprowadzeniu przez rząd podatku od kopalin, sytuacja KGHM radykalnie pogorszyła się. Wskutek tego obciążenia, dziennie wypływa ze spółki do skarbu państwa od 6 do 7 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.