zdjęcie 2014-03-28-budowa-galerii-Marcredo@Głogów-01

Będzie galeria w Głogowie czy nie będzie? Oto jest pytanie

Czy powstanie w Głogowie galeria Marcredo? Inwestor zapewnia, że tak. Głogowscy radni uważają inaczej i na ostatniej sesji rozdysponowali 4 mln, które miały zostać przeznaczone na budowę drogi przy galerii. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku zastanawiano się czy zbudują jedną galerię czy dwie? Dzisiaj pytanie brzmi, czy w ogóle powstanie chociaż jedno centrum handlowe?

Zniecierpliwieni radni

Radni na ostatniej sesji Rady Miasta poruszyli kwestię budowy galerii Marcredo w Głogowie. Chcieli informacji, czy i kiedy powstanie centrum handlowe, przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i ul. Wojska Polskiego. Leszek Rybak poinformował wtedy, że spółka nie odpowiada na pisma i propozycje spotkania.

Urząd Miasta w połowie marca wysłał pismo, w którym zapraszał na spotkanie inwestora galerii. „Nie ma reakcji ze strony inwestora – ani formalnej odpowiedzi na propozycję spotkania i omówienie jego sytuacji” – mówił na wtorkowej sesji zastępca prezydenta Leszek Rybak. -„Naszym zdaniem zrobiliśmy wszystko, czego oczekiwał inwestor, ja też mam ogromne obawy co do tej inwestycji „ – dodał prezydent.

Radni z PO i SLD postanowili nie czekać i rozdysponowali 4 mln złotych zarezerwowane w budżecie miasta na przebudowę drogi, która miała powstać przy galerii – „Mamy już dosyć ciągłych obietnic i kolejnych terminów, co do rozpoczęcia budowy galerii” – mówi radny Karol Szczepaniak.

Przypomnijmy, że we wstępnym porozumieniu jakie podpisane zostało między inwestorem, a gminą miejską, spółka zobowiązała się, że pokryje 50 % kosztów budowy drogi. Dlatego w budżecie miasta zarezerwowane było 8 mln złotych na to zadanie, z czego 4 mln miała przekazać firma Elbfonds Development.

Podczas ostatniej sesji, radni przyjęli wniosek złożony przez Karola Szczepaniaka i pieniądze zarezerwowane na budowę drogi, przeznaczyli m.in. na remont drogi Kazimierza Sprawiedliwego oraz budowę fontanny w Parku Słowiańskim.

A co jeśli galeria będzie budowana? – „Jeśli tylko inwestor rozpocznie jakiekolwiek prace związane z budową, te pieniądze z powrotem wrócą na przebudowę drogi” – wyjaśnia Karol Szczepaniak. Radny tłumaczy, że nie ma sensu, żeby 4 mln złotych było zamrożone na inwestycję, która nie wiadomo czy powstanie.

– „Ten ruch pokazuje, jakbyśmy się chcieli wycofać z podpisanego porozumienia” – tak Leszek Rybak komentuje całą sytuację. O decyzji radnych, w sprawie zdjęcia środków z budowy drogi, jeszcze tego samego dnia, został poinformowany inwestor, który zaskoczony był całą sytuacją. Jego reakcja była natychmiastowa.

Inwestor przerywa milczenie

W środę pojawił się oficjalny komunikat od spółki Elbfonds Development, w którym czytamy: „Marcredo Galeria Głogów będzie centrum handlowym z silnymi najemcami strategicznymi, znaczącymi polskimi i zagranicznymi sieciami handlowymi oraz atrakcyjnymi sklepami lokalnych przedsiębiorców. Wśród najemców pojawią się: supermarket spożywczy, sklepy odzieżowe i wiele innych. Marcredo Galeria Głogów o powierzchni najmu ok. 28.000 m2 powstanie przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i ul. Wojska Polskiego. Do dyspozycji klientów zostanie oddanych ponad 900 miejsc parkingowych. Planowe rozpoczęcie inwestycji to I połowa 2014 roku”.

Mimo tego komunikatu obawy wciąż pozostają. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że firma ma problemy, jakiego rodzaju nie wiadomo.

Rzecznik prezydenta, Krzysztof Sadowski informuje, że w najbliższym czasie ma dojść do spotkania z przedstawicielami firmy, podczas którego jednoznacznie powiedzą co dalej z budową galerii. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy dojdzie do spotkania.

Miały być dwie, a nie wiadomo czy będzie jedna

Marcredo Galeria miała być największym centrum handlowym w Głogowie, zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta. Położoną w centralnej części Głogowa, przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Wojska Polskiego, nieruchomość, Elbfonds Development kupił 6 czerwca 2012 roku. Od tamtej pory nic tam się nie dzieje. Ogrodzony blaszanym płotem plac stoi pusty.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku w Głogowie gościł Mariusz Kelles-Krauz ze spółki Elbfonds Development, który zapewniał, że galeria powstanie w pierwszej połowie 2015 roku. „Od początku marca 2014 roku budowa ma ruszyć pełną parą” – zapewnił Mariusz Kelles-Krauz na grudniowej konferencji.

Jednak od połowy marca Mariusz Kelles-Krauz nie pełni już funkcji dyrektora i kierownika działu budowlanego, odpowiedzialnego za budowę galerii w Głogowie.

Na tej samej konferencji Kelles-Krauz pytany o planowaną budowę konkurencyjnej Galerii Glogovia, która miała powstać na terenie gminy wiejskiej Głogów, mówił – „Cały czas prowadzone są rozmowy, które spowodują, że żaden z nas inwestorów nie będzie sobie wchodził w drogę”.

Opowiadał o różnych opcjach- „Miasto nie jest w stanie udźwignąć dwóch galerii o tak dużej powierzchni, więc trzeba szukać kompromisów i porozumień. Jeszcze nie wiemy czy powstaną 2 galerie czy jedna lub 2 galerie o mniejszej powierzchni” – mówił inwestor.

Teraz ważniejszym pytaniem jest to, czy powstanie chociaż jedna galeria w Głogowie.

Tagi:, , , , , , ,

Trackback z Twojej witryny.

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Wrz
23
nie
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 23@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Wrz 23@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Wrz
24
pon
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 24@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Wrz 24@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Wrz 24@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 24@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Wrz 24@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 24@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
19:00 Chór Beati Cantores – próby
Chór Beati Cantores – próby
Wrz 24@19:00 – 20:00
Chór Beati Cantores - próby
Stowarzyszenie Chór Beati Cantores w Głogowie ogłasza nabór do wszystkich sekcji głosowych. Osoby zainteresowane – pragnące realizować się w śpiewie chóralnym, zapraszamy na próby chóru w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w salce[...]
Wrz
25
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 25@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 25@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 25@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!