2014-10-29-kampania społeczne prowadzę jestem trzeźwy głogowska policja nwnum

Spoty, billboardy, zawieszki, alkomat na życzenie… Kampania ruszyła

Komenda Powiatowa Policji w Głogowie oraz Miejskie Centrum Wspierania Rodziny, rozpoczęły działania w ramach kampanii medialnej – Prowadzę Jestem Trzeźwy. Głogowscy policjanci będą przypominać i uświadamiać zagrożenia jakie wynikają z kierowania samochodem w stanie nietrzeźwym. „Pomyśl zanim wsiądziesz do samochodu i pojedziesz . Pomyśl nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o swoich najbliższych i innych uczestnikach ruchu drogowego” – namawiają głogowscy policjanci.

Złóż życzenie swojemu kierowcy

Głogowska policja wraz z Miejskim Centrum Wspierania Rodziny rozpoczyna kampanię „Prowadzę Jestem Trzeźwy”. Kampania ma przypomnieć o problemie jakim jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Kampania skierowana jest również do osób, które podróżują razem z nietrzeźwymi kierowcami lub widzą wsiadającą do samochodu osobę pod wpływem alkoholu.

Kampania składać się będzie z kilku elementów. W ramach kampanii emitowany będzie spot telewizyjny Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pojawi się także billboard informacyjny.

Najważniejszym jednak elementem będą działania policji. W czasie każdej kontroli drogowej policjanci wręczać będą specjalną zawieszkę promująca kampanię – „Chcemy, aby te zawieszki trafiały do kierowcy poprzez pasażera, członka rodziny, osoby, która w tym samochodzie jedzie. To właśnie im będziemy wręczać takie znaczki z prośbą o wpisanie życzenia dla kierowcy” – mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Policjanci rozdadzą ponad 400 takich znaczków.

2014-10-29-kampania społeczne prowadzę jestem trzeźwy głogowska policja nwnum

Ponadto rozdawane będą ulotki informacyjne i naklejki na samochód – Nigdy nie jeżdżę po alkoholu.

Akcja alkomat na życzenie to kolejny element kampanii – przygotowano 2 alkomaty, jeden w Komendzie Policji oraz drugi w siedzibie MCWR przy ulicy Legnickiej w Głogowie (Izba Wytrzeźwień). Każdy będzie mógł nieodpłatnie dokonać badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednak policjanci ostrzegają że wybierając się na takie badanie należy zostawić samochód w domu.

W trakcie spotkania inaugurującego działania kampanii, wszyscy chętni mogli podjąć próbę zmierzenia się z torem przeszkód z założonymi na oczy alko-goglami, które symulowały zachowanie człowieka pod wpływem alkoholu oraz jego ograniczoną ocenę odległości i przestrzeni. Przygotowano również komputerowy symulator jazdy imitujący kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu.

2014-10-29-kampania społeczne prowadzę jestem trzeźwy głogowska policja nwnum

Widzisz pijanego kierowcę – zareaguj

„Jeżeli widzisz pijanego kierowcę, znajomego, który siada za kierownicę to starajmy się go powstrzymać”  – przekonuje Bogdan Kaleta.

Metody powstrzymania pijanego, który siada za kierownicę mogą być różne. Można odwołać się do jego wyobraźni, przekonać go żeby tego nie robił, a w ostateczności zabrać mu kluczyki. Tylko musimy to zrobić w sposób adekwatny do naszych możliwości. W takiej sytuacji możemy się spotkać z zarzutem ze strony kierowcy, że popełniliśmy przestępstwo wobec niego. Jednak policjanci uspokajają – „Jestem przekonany, że w żadnym sądzie taka interpretacja pijanego kierowcy nie przejdzie. Jest to działanie w stanie wyższej konieczności” ˜– mówi oficer prasowy.

Jak twierdzą policjanci ludzie są coraz bardziej wyczulenia na tego typu zdarzenia i częściej reagują. Przykładem może być sytuacja, która miała miejsce na Osiedlu Kopernik w Głogowie w styczniu tego roku.

Wykonujący prace budowlane operator koparki, zauważył, że kierujący samochodem VW Polo mężczyzna jest nietrzeźwy. Jego decyzja była szybka. Kierowaną przez siebie koparką zablokował możliwość dalszej jazdy Volkswagenowi.

Inny przechodzący ulicą mężczyzna wyjął ze stacyjki samochodu kluczyki, a idąca chodnikiem mieszkanka Głogowa, szybko wezwała policyjny patrol, który zatrzymał nietrzeźwego 57 – letniego kierowcę.

Jego stan upojenia był tak duży, że praktycznie brak było kontaktu z mężczyzną. Mimo to usiłował on oddalić się od samochodu. Nie było to jednak skuteczne. Badanie trzeźwości wykazało u kierowcy 3,24 promila alkoholu w organizmie.

„Wczoraj piłem, dzisiaj mogę prowadzić…”

Mimo, że nie jest to pierwsza tego typu kampania, to jednak problem jazdy po pijanemu wciąż istnieje – „Ciągle spotykamy na drogach kierowców, którzy są nietrzeźwi, powodują zdarzenia na drogach i są sprawcami tragedii” – mówi Kaleta.

„W 2013 roku zanotowano 21 zdarzeń, w tym z udziałem osób nietrzeźwych było 7. W tym roku odnotowaliśmy 15 zdarzeń, gdzie 4 osoby były po spożyciu alkoholu” – informuje Piotr Stroemich z głogowskiej policji.

W 2013 roku zatrzymano na drogach powiatu głogowskiego 172 nietrzeźwych kierowców. W tym samych czasie w 2014 roku zatrzymano 152 osoby, które po spożyciu alkoholu usiadły za kierownicą. Jak mówi Piotr Stroemich zatrzymani kierowcy najczęściej tłumaczą się, że pili dzień wcześniej – „Najczęściej jest to niewiedza i tłumaczenie, że wczoraj piłem to dzisiaj mogę prowadzić ˜– jest to zgubne” – podkreśla Stroemich.

Jak zapewniają policjanci, w ostatnim czasie ilość patroli na drogach znacznie się zwiększyła – „Udział policjantów ruchu drogowego został zwiększony do 20 etatów. Jest więc więcej kontroli na drogach” – mówi Piotr Stroemich.

Pocieszeniem mogą być statystyki, z których wynika, że z roku na rok dochodzi do coraz mniejszej ilości zdarzeń na drogach z udziałem pijanych kierowców – „Tego typu kampanie powodują, że świadomość ludzi z roku na rok jest coraz większa” – dodaje Stroemich.

Przypomnijmy, że obecnie za wykroczenie „kierowania po spożyciu” (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi grzywna od 50 do 5000 zł, utrata prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat, lub areszt od 5 do 30 dni.

Z kolei za przestępstwo jazdy po pijanemu (od 0,5 promila alkoholu we krwi wzwyż) grozi grzywna od 10 do 540 stawek dziennych  utrata prawa jazdy od roku do 10 lat, lub dożywotnio, oraz więzienie od 2 do 10 lat (jeśli doszło do wypadku).

2014-10-29-kampania społeczne prowadzę jestem trzeźwy głogowska policja nwnum

Tagi:, , , , ,

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Nadchodzące Wydarzenia

Mar
22
czw
20:00 Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Mar 22@20:00 – 22:00
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na próby „Teatru Jednego Mostu”, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 20:00 – 22:00 w sali widowiskowej MOK. Instruktorem grupy jest Michał Wnuk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!Podziel[...]
Mar
23
pt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 23@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 23@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 23@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
16:00 Hip-Hop Dance @ Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA
Hip-Hop Dance @ Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA
Mar 23@16:00 – 17:00
Hip-Hop Dance @ Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA
ZAJĘCIA HIP-HOP DANCE W KAŻDY PIĄTEK Grupa 10-13 lat: godz. 16:00-17:00 Grupa 14-30 lat: godz. 17:00-18:30 Zajęcia są bezpłatne.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
21:00 Dyskoteka Dorosłego Człowieka @ Gospoda Głogowska
Dyskoteka Dorosłego Człowieka @ Gospoda Głogowska
Mar 23@21:00
DYSKOTEKA DOROSŁEGO CZŁOWIEKA. W piątki wstęp od 18 lat | electro house, house, disco house. Zaczynamy o godz. 21:00. Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
21:00 Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Mar 23@21:00
Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Piątkowe dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej. Wstęp od lat 18. Impreza rozpoczyna się o godz. 21:00, a zabawę rozkręci DJ Scratchbasse. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
Mar
24
sob
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 24@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Dancingi – lata 70-te i 80-te @ Bar Prywatka
Dancingi – lata 70-te i 80-te @ Bar Prywatka
Mar 24@12:00 – Mar 25@06:00
Bar Prywatka zaprasza na klimatyczne dancingi w stylu lat 70. i 80. W każdą sobotę oprawę muzyczną na parkiecie zapewnia DJ.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
12:00 Dancingi przy latach 70. i 80. @ Bar Prywatka
Dancingi przy latach 70. i 80. @ Bar Prywatka
Mar 24@12:00 – Mar 25@06:00
Dancingi przy latach 70. i 80. @ Bar Prywatka | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
Bar Prywatka zaprasza na klimatyczne dancingi w stylu lat 70. i 80. W każdą sobotę oprawę muzyczną na parkiecie zapewnia DJ.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 24@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 24@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X