Baner reklamowy: WIELKIE PRZECENY w Media Expert w Głogowie (Galeria Glogovia ul. Piłsudskiego 19) – startujemy w czwartek 14.06 g. 8.00
2014-10-29-kampania społeczne prowadzę jestem trzeźwy głogowska policja nwnum

Spoty, billboardy, zawieszki, alkomat na życzenie… Kampania ruszyła

Komenda Powiatowa Policji w Głogowie oraz Miejskie Centrum Wspierania Rodziny, rozpoczęły działania w ramach kampanii medialnej – Prowadzę Jestem Trzeźwy. Głogowscy policjanci będą przypominać i uświadamiać zagrożenia jakie wynikają z kierowania samochodem w stanie nietrzeźwym. „Pomyśl zanim wsiądziesz do samochodu i pojedziesz . Pomyśl nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o swoich najbliższych i innych uczestnikach ruchu drogowego” – namawiają głogowscy policjanci.

Złóż życzenie swojemu kierowcy

Głogowska policja wraz z Miejskim Centrum Wspierania Rodziny rozpoczyna kampanię „Prowadzę Jestem Trzeźwy”. Kampania ma przypomnieć o problemie jakim jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Kampania skierowana jest również do osób, które podróżują razem z nietrzeźwymi kierowcami lub widzą wsiadającą do samochodu osobę pod wpływem alkoholu.

Kampania składać się będzie z kilku elementów. W ramach kampanii emitowany będzie spot telewizyjny Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pojawi się także billboard informacyjny.

Najważniejszym jednak elementem będą działania policji. W czasie każdej kontroli drogowej policjanci wręczać będą specjalną zawieszkę promująca kampanię – „Chcemy, aby te zawieszki trafiały do kierowcy poprzez pasażera, członka rodziny, osoby, która w tym samochodzie jedzie. To właśnie im będziemy wręczać takie znaczki z prośbą o wpisanie życzenia dla kierowcy” – mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Policjanci rozdadzą ponad 400 takich znaczków.

2014-10-29-kampania społeczne prowadzę jestem trzeźwy głogowska policja nwnum

Ponadto rozdawane będą ulotki informacyjne i naklejki na samochód – Nigdy nie jeżdżę po alkoholu.

Akcja alkomat na życzenie to kolejny element kampanii – przygotowano 2 alkomaty, jeden w Komendzie Policji oraz drugi w siedzibie MCWR przy ulicy Legnickiej w Głogowie (Izba Wytrzeźwień). Każdy będzie mógł nieodpłatnie dokonać badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednak policjanci ostrzegają że wybierając się na takie badanie należy zostawić samochód w domu.

W trakcie spotkania inaugurującego działania kampanii, wszyscy chętni mogli podjąć próbę zmierzenia się z torem przeszkód z założonymi na oczy alko-goglami, które symulowały zachowanie człowieka pod wpływem alkoholu oraz jego ograniczoną ocenę odległości i przestrzeni. Przygotowano również komputerowy symulator jazdy imitujący kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu.

2014-10-29-kampania społeczne prowadzę jestem trzeźwy głogowska policja nwnum

Widzisz pijanego kierowcę – zareaguj

„Jeżeli widzisz pijanego kierowcę, znajomego, który siada za kierownicę to starajmy się go powstrzymać”  – przekonuje Bogdan Kaleta.

Metody powstrzymania pijanego, który siada za kierownicę mogą być różne. Można odwołać się do jego wyobraźni, przekonać go żeby tego nie robił, a w ostateczności zabrać mu kluczyki. Tylko musimy to zrobić w sposób adekwatny do naszych możliwości. W takiej sytuacji możemy się spotkać z zarzutem ze strony kierowcy, że popełniliśmy przestępstwo wobec niego. Jednak policjanci uspokajają – „Jestem przekonany, że w żadnym sądzie taka interpretacja pijanego kierowcy nie przejdzie. Jest to działanie w stanie wyższej konieczności” ˜– mówi oficer prasowy.

Jak twierdzą policjanci ludzie są coraz bardziej wyczulenia na tego typu zdarzenia i częściej reagują. Przykładem może być sytuacja, która miała miejsce na Osiedlu Kopernik w Głogowie w styczniu tego roku.

Wykonujący prace budowlane operator koparki, zauważył, że kierujący samochodem VW Polo mężczyzna jest nietrzeźwy. Jego decyzja była szybka. Kierowaną przez siebie koparką zablokował możliwość dalszej jazdy Volkswagenowi.

Inny przechodzący ulicą mężczyzna wyjął ze stacyjki samochodu kluczyki, a idąca chodnikiem mieszkanka Głogowa, szybko wezwała policyjny patrol, który zatrzymał nietrzeźwego 57 – letniego kierowcę.

Jego stan upojenia był tak duży, że praktycznie brak było kontaktu z mężczyzną. Mimo to usiłował on oddalić się od samochodu. Nie było to jednak skuteczne. Badanie trzeźwości wykazało u kierowcy 3,24 promila alkoholu w organizmie.

„Wczoraj piłem, dzisiaj mogę prowadzić…”

Mimo, że nie jest to pierwsza tego typu kampania, to jednak problem jazdy po pijanemu wciąż istnieje – „Ciągle spotykamy na drogach kierowców, którzy są nietrzeźwi, powodują zdarzenia na drogach i są sprawcami tragedii” – mówi Kaleta.

„W 2013 roku zanotowano 21 zdarzeń, w tym z udziałem osób nietrzeźwych było 7. W tym roku odnotowaliśmy 15 zdarzeń, gdzie 4 osoby były po spożyciu alkoholu” – informuje Piotr Stroemich z głogowskiej policji.

W 2013 roku zatrzymano na drogach powiatu głogowskiego 172 nietrzeźwych kierowców. W tym samych czasie w 2014 roku zatrzymano 152 osoby, które po spożyciu alkoholu usiadły za kierownicą. Jak mówi Piotr Stroemich zatrzymani kierowcy najczęściej tłumaczą się, że pili dzień wcześniej – „Najczęściej jest to niewiedza i tłumaczenie, że wczoraj piłem to dzisiaj mogę prowadzić ˜– jest to zgubne” – podkreśla Stroemich.

Jak zapewniają policjanci, w ostatnim czasie ilość patroli na drogach znacznie się zwiększyła – „Udział policjantów ruchu drogowego został zwiększony do 20 etatów. Jest więc więcej kontroli na drogach” – mówi Piotr Stroemich.

Pocieszeniem mogą być statystyki, z których wynika, że z roku na rok dochodzi do coraz mniejszej ilości zdarzeń na drogach z udziałem pijanych kierowców – „Tego typu kampanie powodują, że świadomość ludzi z roku na rok jest coraz większa” – dodaje Stroemich.

Przypomnijmy, że obecnie za wykroczenie „kierowania po spożyciu” (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi grzywna od 50 do 5000 zł, utrata prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat, lub areszt od 5 do 30 dni.

Z kolei za przestępstwo jazdy po pijanemu (od 0,5 promila alkoholu we krwi wzwyż) grozi grzywna od 10 do 540 stawek dziennych  utrata prawa jazdy od roku do 10 lat, lub dożywotnio, oraz więzienie od 2 do 10 lat (jeśli doszło do wypadku).

2014-10-29-kampania społeczne prowadzę jestem trzeźwy głogowska policja nwnum

Tagi:, , , , ,

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Nadchodzące Wydarzenia

Sie
15
śr
10:00 Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Sie 15@10:00 – 12:00
Chór Radocha zaprasza wszystkich zainteresowanych seniorów na zajęcia, które odbywają się w każdą środę w godz. 10:00 – 12:00. Opiekun grupy: Helena Kamińska. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sie 15@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 15@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Sie 15@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
18:00 Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Sie 15@18:00 – 20:00
KURS AKTORSKI środy, godz. 18.00 – 20.00, sala baletowa MOK, prowadząca: Aleksandra Leosz koszt: 40zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
19:00 Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Sie 15@19:00 – 20:00
Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach Fitness Total Body Workout, które odbywają się w każdy poniedziałek oraz środę w Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Zyskaj radość energię, popraw kondycję, spal setki kalorii i bądź fit![...]
Sie
16
czw
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sie 16@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 16@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
13:30 Razem w chorobie @ Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Głogowie
Razem w chorobie @ Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Głogowie
Sie 16@13:30
RAZEM W CHOROBIE. Program realizowany z udziałem Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza wszystkie osoby chętne do pomocy przy organizowaniu spotkań z chorymi.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
14:30 ZOO-Origami @ BLOG
ZOO-Origami @ BLOG
Sie 16@14:30
ZOO-Origami @ BLOG | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
ZOO-Origami! W każdy czwartek o godz. 14:30 zapraszamy na zajęcia składania papierowych zwierzaków. Przyprowadź swoje dziecko do BLOGa, czyli Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego przy ul. Perseusza 13.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Sie 16@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Sie 16@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!