2014-11-06-filia WORD @Głogów

Głogów: Oddział terenowy WORD-u już otwarty

8 lat walki o zmianę przepisów, a dokładnie trzech linijek w ustawie, która umożliwiła otwarcie w Głogowie oddziału terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ośrodek jest już czynny i gotowy na zapisy pierwszych kursantów na egzamin.

Posłanka Ewa Drozd, przedstawiciele władz samorządowych z gminy, powiatu i województwa, właściciele głogowskich szkół jazdy uczestniczyli w uroczystym otwarciu oddziału terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

8 lat walki o trzy linijki

„Jest to dla mnie szczególny dzień, bo właśnie w listopadzie mija 8 lat od kiedy rozpoczęłam batalię o to, aby utworzyć w Głogowie ośrodek egzaminacyjny. Na początku wydawało mi się to bardzo proste. Jako radna sejmikowa złożyłam pytanie i otrzymałam odpowiedź, że to jednak nie jest prosta sprawa” – wspomina posłanka Ewa Drozd.

Należało zmienić przepisy ustawy, które blokowały utworzenie ośrodka w takim mieście jak Głogów. –„Kiedy dostałam się do sejmu wydawało mi się, że już mam „króliczka” niestety okazało się że ten królik jeszcze był daleko.” – mówi dalej

Następnie rozpoczęły się długie rozmowy z ministrami, dyrektorami WORD-ów. Niestety nie udało się przeforsować tej zmiany podczas poprzedniej kadencji posłanki. Większość była przeciwna wprowadzeniu zmian.

Jedynym dyrektorem, który popierał zmianę przepisów był dyrektor jeleniogórskiego ośrodka egzaminacyjnego Robert Tarsa – „Pozostali dyrektorzy w całej Polsce uważali, że taka zmiana jest niepotrzebna” – mówi Ewa Drozd.

W końcu się udało. W kwietniu 2013 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o kierujących, która zezwala marszałkom tworzenie punktów egzaminacyjnych na kategorie AM, A1, A2, A, B1 oraz B we wszystkich miastach prezydenckich, nie tylko tych zaś posiadających prawa powiatu. Pierwsze takie ośrodki już powstały. Ustawa otworzyła drogę do powstania ośrodków egzaminacyjnych w czterech miastach na Dolnym Śląsku: w Świdnicy, Bolesławcu, Lubinie i w Głogowie. Głogów jest trzecim miastem gdzie udało się otworzyć ośrodek. Wcześniej otwarte zostały filie w Świdnicy i w Bolesławcu.

„Jest mi trochę smutno, że to nie my pierwsi otwieraliśmy ten ośrodek. W całej Polsce jest już ich kilkanaście i z tego bardzo się cieszę, ponieważ wróżby wszystkich, którzy byli przeciwni tym zmianom nie sprawdziły się” – zakończyła Ewa Drozd.

Rolę Ewy Drozd w powstaniu ośrodka doceniają też inni – „Nasza decyzja była tylko końcowym akordem działań pani Ewy Drozd. Dzisiaj największe podziękowania należą się osobie, bez której zaangażowania ten ośrodek by nie powstał” – powiedział Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

2014-11-06-filia WORD @Głogów

Po 16 latach znów można zdawać w Głogowie

Ostatni egzamin w naszym mieście odbył się 16 lat temu. Przez te lata głogowianie wybierali zazwyczaj jeden z trzech ośrodków egzaminacyjnych: Leszno, Legnicę lub Zieloną Górę.

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia rozmów pomiędzy władzami powiatu głogowskiego, a dyrektorem jeleniogórskiego WORDU było przygotowane porozumienie. Zaraz po tym ruszyły prace remontowe – „W tempie ekspresowym udało się to zrealizować. Głogów spełnia wszystkie wymogi, aby zdawać tutaj egzaminy na prawo jazdy. Rozwiązania komunikacyjne mogą służyć jako przykład dla innych miast” – mówi Robert Tarsa.

Zarówno władze samorządowe jaki i właściciele głogowskich szkół nauki jazdy są dobrej myśli jeśli chodzi o współpracę z dyrektorem i egzaminatorami WORDU z Jeleniej Góry. Od początku jeleniogórski WORD deklarował chęć współpracy ze szkołami nauki jazdy.

Przedstawiciele jeleniogórskiego WORD-u są także elastyczni jeśli chodzi o egzaminy – „Jeżeli ktoś nie zda jednego dnia egzaminu, a będzie w takiej sytuacji, że następnego dnia wyjeżdża np. za granicę, to będziemy nawet tego samego dnia umożliwiali przystąpienie do powtórnego podejścia” – zapewniał Paweł Broniszewski egzaminator nadzorujący z Jeleniej Góry. Podobnie będzie z teorią. Będzie można ją zdawać więcej niż jeden raz dziennie.

Można się już zapisywać na egzamin.

Głogowska filia WORDU-u jest już gotowa na przyjmowanie pierwszych osób, które zgłoszą się na egzamin. Osoba, która chce zdawać egzamin na prawo jazdy musi najpierw udać się do Starostwa Powiatowego, w którym zostanie wydany tzw. profil i skierowanie do ośrodka egzaminacyjnego.

„Mam nadzieję że w ciągu kilku następnych dni odbędą się pierwsze egzaminy” – mówi dyrektor jeleniogórskiego Ośrodka Egzaminacyjnego.

Ośrodek będzie czynny codziennie. Ilość egzaminów będzie zależała od ilości chętnych. Robert Tarsa jest jednak dobrej myśli – „Jak zaczynaliśmy w Bolesławcu początkowo były pojedyncze osoby. Obecnie mamy ok. 20 egzaminów codziennie”.

W ośrodku na Folwarcznej jest 10 stanowisk przygotowanych do zdawania egzaminów teoretycznych. Do głogowskiej filii WORD-u zakupione zostały trzy nowe Yarisy. Docelowo mają być 4 samochody.

Otwarcie filii w Głogowie cieszy też właścicieli szkół nauki jazdy  – „Od 1998 roku, kiedy zamknięto ośrodek w Głogowie musieliśmy udawać się ciągle do miasta egzaminacyjnego w Legnicy Lesznie czy Zielonej Górze. Na przykładzie mojej szkoły mogę powiedzieć, że rocznie na jednym pojeździe wykonywaliśmy prawie 70 tysięcy kilometrów. Te samochody po 3-4 latach już się nie nadawały do jazdy. W tej chwili to się na pewno zmieni” – mówi Dariusz Kluska, właściciel jednej z głogowskich szkół. Takie wyjazdy do innego miasta pochłaniały też mnóstwo czasu. Zazwyczaj instruktor zabierał 2 osoby, które wyjeżdżały o 8.00 rano i wracały o godzinie 14.00.

Kursanci od początku będą jeździli po mieście, w którym będą zdawać egzamin, co jak twierdzą instruktorzy, bardzo ułatwia zdanie egzaminu.

Zainteresowanie kursantów zdawaniem egzaminów w Głogowie jest bardzo duże – „Aktualnie mam grupę ok. 20 osób, które już oczekują na ten egzamin” – mówi Dariusz Kluska.

2014-11-06-filia WORD @Głogów

Tagi:, , , , , ,

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Nadchodzące Wydarzenia

Mar
19
pon
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 19@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 19@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Mar 19@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Mar 19@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 19@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Mar 19@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Mar 19@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
18:30 SPR Chrobry Głogów: otwarte tren... @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka
SPR Chrobry Głogów: otwarte tren... @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka
Mar 19@18:30 – 20:00
SPR Chrobry Głogów: otwarte treningi @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka
Podoba Ci się piłka ręczna? Chciałbyś spróbować jak to jest grać w handball? POZNAJ PIŁKĘ RĘCZNĄ! Zapraszamy na bezpłatne, otwarte treningi pod okiem trenerów Chrobrego! Przyjdź i zagraj z nami – wystarczy obuwie zmienne, sportowy[...]
19:00 Chór Beati Cantores – próby
Chór Beati Cantores – próby
Mar 19@19:00 – 20:00
Chór Beati Cantores - próby
Stowarzyszenie Chór Beati Cantores w Głogowie ogłasza nabór do wszystkich sekcji głosowych. Osoby zainteresowane – pragnące realizować się w śpiewie chóralnym, zapraszamy na próby chóru w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w salce[...]
20:00 Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Mar 19@20:00 – 21:00
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach Fitness Total Body Workout, które odbywają się w każdy poniedziałek oraz środę w Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Zyskaj radość energię, popraw kondycję, spal setki kalorii i bądź fit![...]
Mar
20
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 20@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 20@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X