• Start
  • WYWIAD
  • Jan Zubowski: Jestem zaskoczony wynikiem pana Rokaszewicza
2014-09-29 Jan Zubowski (fot.P.Dudzicki) 03

Jan Zubowski: Jestem zaskoczony wynikiem pana Rokaszewicza

Głogowianie mieli do wyboru aż ośmiu kandydatów na prezydenta Głogowa. Jednak tylko dwóch z nich miało realne szanse na wygraną. Nie udało się w pierwszej turze. 30 listopada Jan Zubowski i Rafael Rokaszewicz zmierzą się w drugiej turze wyborów o fotel prezydencki. O emocjach, a także refleksjach na temat pierwszej tury rozmawialiśmy z Janem Zubowskim. 

D. Jęczmionka – Emocje już opadły?

J. Zubowski – Największe emocje były od piątku do niedzieli, ale emocje nadal są. Teraz przychodzi zmęczenie. Jednak panuje pełna mobilizacja – chcemy wygrać kolejne wybory.
Wygraliśmy te wybory w bardzo zdecydowany sposób do Rady Miejskiej. Teraz, aby Głogów był dobrze zarządzany to potrzebna jest harmonijna współpraca między Radą Miejską, a prezydentem. Teraz potrzebne jest wygranie wyborów prezydenckich – i to mamy zamiar zrobić.

D. Jęczmionka – Nie jest pan trochę zawiedziony, że pana największy konkurent zdobył więcej głosów w pierwszej turze? Jest pan zadowolony z wyniku?

J. Zubowski – Błędy, które popełnialiśmy w końcówce kampanii, całe zamieszanie i negatywna kampania konkurencji spowodowały, że liczyłem się z tym, że nie otrzymam w pierwszej turze ponad 50% poparcia. O ile ja liczyłem na ok. 42 – 44%. o tyle jestem zaskoczony wynikiem pana Rokaszewicza. Gratuluję mu.

Po raz kolejny Platforma Obywatelska pokazała swoje podwójne oblicze. Przypomnę tylko, że kilka tygodni temu Platforma zgłosiła siostrę Małgorzatę do tytułu Honorowego Obywatela Miasta Głogowa, po czym radni Platformy, którzy ją zgłosili zagłosowali przeciwko niej – głosując za innym kandydatem. W tej chwili Platforma zachowała się podobnie – wystawiając i popierając pana Zbigniewa Rybkę zagłosowała za Rafaelem Rokaszewiczem. Nie wierzę, że Platforma w Głogowie ma poparcie poniżej 5% – a takie otrzymał prezydent Zbigniew Rybka.

D. Jęczmionka – Niskie wyniki pozostałych kandydatów są zaskoczeniem?

J. Zubowski – Nie jestem zaskoczony zerowym poparciem dla pana Jarosława Marszałka i Pawła Wechty. Pan Wechta nie prowadził żadnej kampanii w Głogowie, nie spotkał się nawet z dziennikarzami. Pan Marszałek ma wiele oryginalnych pomysłów tylko one raczej służą ubarwieniu kampanii.
Liczyłem, że większe poparcie uzyska pan Michał Frąckowiak. Tomasz Kurzawa otrzymał takie poparcie jakiego oczekiwałem. Myślę, też że pani Mareńczak otrzymała takie poparcie jakie powinna uzyskać. Jest to dla niej powód do zastanowienia się czy warto prowadzić tak agresywną kampanię.
Zaskoczeniem jest dla mnie porażka wyborcza Zbigniewa Rybki – poprzedniego prezydenta Miasta Głogowa. Wynik poniżej 5% dla człowieka, który przez 8 lat był prezydentem Głogowa, uważam, że jest katastrofalnie niski i myślę, że nie zasłużył na taki wynik. Do tego przyczynili się ludzie Platformy, którzy według mnie po postu go oszukali.

D. Jęczmionka – Do kogo teraz Komitet Wyborczy Jana Zubowskiego będzie starał się dotrzeć?

J. Zubowski – Będziemy chcieli zachęcić tych, którzy nie głosowali, bo jednak frekwencja była niższa niż cztery lata temu i to jest ta grupa, do której chcemy uderzyć.

Chcemy też sprostować pewne mity – jest mowa o „nowej miotle” – ja chcę przypomnieć że pan starosta rządzi już 6 lat i to nie jest nowa postać, która pojawi się znikąd i zrobi w mieście porządek. Warto też przypomnieć o wartościach SLD, które popiera pana Rokaszewicza. To nie jest człowiek tylko Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, który bardzo ładnie opowiada o historii Głogowa, ale jest to osoba, która ma bardzo mocne zaplecze ideologiczne i o tym warto głogowianom przypomnieć.

Będziemy też starali się przypomnieć głogowianom to co chcemy zrobić dla Głogowa. Nasz program był bardzo konkretny. Nie posługiwaliśmy się hasłami tylko określonymi zadaniami, które są do zrealizowania, które chcemy wykonać.

Chcemy też pokazać naszą drużynę. To jest aż 14 osób z Komitetu Wyborczego Wyborców Jana Zubowskiego, współpracujących z nami. To my będziemy decydować o kształcie Rady Miejskiej, będziemy decydować o budżecie miasta Głogowa. Myślę, że w tym budżecie znajdą się propozycje składane przez nowych, młodych radnych, którzy po raz pierwszy obejmą w wkrótce swoje mandaty, ale którzy mają też wiele nowych pomysłów. Myślę, że niedługo takie nazwiska jak Justyna Żołnierczyk czy Michał Kumor będą często wymieniane.

Jęczmionka – Na jakie poparcie pan liczy 30 listopada?

J. Zubowski – Ponad 50%. Głogowianie w dużej mierze już wybrali wybierając skład Rady Miejskiej, w której większość stanowią ludzie z Komitetu Wyborców Jana Zubowskiego.

D. Jęczmionka – W Radzie Miejskiej zdecydowana przewaga należy do osób z pana Komitetu. Jeśli Pan zostanie prezydentem to będziecie mieli „władzę absolutną…

J. Zubowski – To pytanie moglibyśmy zadać rządzącej od siedmiu lat Platformie Obywatelskiej.

Po pierwsze Rada nie składa się wyłącznie z ludzi z Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego. Po drugie są media, które są obserwatorami i bardzo często poruszają tematy, które czasami dla nas, jako sprawujących władzę, są niewygodne. To jest potrzebne po to, aby władza nie ulegała deprawacji, aby nie dochodziło do jakichkolwiek wypaczeń i aby mieszkańcy Głogowa mieli tę funkcję kontrolną wobec tych, którzy sprawują władzę.

D. Jęczmionka – Dziękuję za rozmowę.

Już za tydzień wywiad z drugim kandydatem o fotel prezydenta, Rafaelem Rokaszewiczem.

Tagi:, , ,

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Nadchodzące Wydarzenia

Mar
19
pon
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 19@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 19@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Mar 19@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Mar 19@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 19@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Mar 19@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Mar 19@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
18:30 SPR Chrobry Głogów: otwarte tren... @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka
SPR Chrobry Głogów: otwarte tren... @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka
Mar 19@18:30 – 20:00
SPR Chrobry Głogów: otwarte treningi @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka
Podoba Ci się piłka ręczna? Chciałbyś spróbować jak to jest grać w handball? POZNAJ PIŁKĘ RĘCZNĄ! Zapraszamy na bezpłatne, otwarte treningi pod okiem trenerów Chrobrego! Przyjdź i zagraj z nami – wystarczy obuwie zmienne, sportowy[...]
19:00 Chór Beati Cantores – próby
Chór Beati Cantores – próby
Mar 19@19:00 – 20:00
Chór Beati Cantores - próby
Stowarzyszenie Chór Beati Cantores w Głogowie ogłasza nabór do wszystkich sekcji głosowych. Osoby zainteresowane – pragnące realizować się w śpiewie chóralnym, zapraszamy na próby chóru w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w salce[...]
20:00 Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Mar 19@20:00 – 21:00
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach Fitness Total Body Workout, które odbywają się w każdy poniedziałek oraz środę w Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Zyskaj radość energię, popraw kondycję, spal setki kalorii i bądź fit![...]
Mar
20
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 20@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 20@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X