zdjęcie 2014-05-26-wybory-do-parlamentu-europejskiego@Głogów-001

Wybory samorządowe w Głogowie: Porażki i sukcesy

Głogowianie czekają na najważniejsze rozstrzygnięcie. Kto zasiądzie w fotelu prezydenckim. Walka zapowiada się bardzo wyrównana. W pierwszej rundzie Rafael Rokaszewicz zdobył 10073 głosy, a Jan Zubowski 9471. Bardzo małe poparcie uzyskali pozostali kandydaci na prezydenta. Tutaj największym zaskoczeniem jest Zbigniew Rybka, który uzyskał tylko 3,7% głosów. Do drugiej tury dojdzie też w gminie wiejskiej Głogów. W pozostałych gminach powiatu głogowskiego nie będzie zmian na fotelu wójta.

Zbigniew Rybka: Wyborcy nie chcieli zmarnować głosu

Zbigniew Rybka startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Zbigniewa Rybki mając silne poparcie Platformy Obywatelskiej. Zdobył 1300 głosów- Mogliśmy wystawić swojego kandydata, ale postawiliśmy na apolityczność, skuteczność i doświadczenie” – tłumaczyła Ewa Drozd jeszcze kilka tygodni temu.

Posłanka jest zaskoczona słabym wynikiem. Uważa, że to kandydat ponosi główną winę za tak słabe poparcie. – „Nie była to dobrze zorganizowana kampania wyborcza” – twierdzi posłanka. Zauważa, że Zbigniew Rybka nie dotarł do mieszkańców Głogowa, którzy mieli małą wiedzę na temat jego programu wyborczego.

Jan Zubowski ma swoje zdanie na ten temat – „Nie wierzę, że Platforma w Głogowie ma poparcie poniżej 5% – a takie otrzymał prezydent Zbigniew Rybka.” Prezydent uważa, że Platforma poparła kandydaturę Zbigniewa Rybki na prezydenta, a zagłosowała na Rafaela Rokaszewicza.

„Wynik poniżej 5% dla człowieka, który przez 8 lat był prezydentem Głogowa, uważam, że jest katastrofalnie niski i myślę, że nie zasłużył na taki wynik. Do tego przyczynili się ludzie Platformy, którzy według mnie po postu go oszukali.” – mówił w wywiadzie z nami Jan Zubowski.

„Skąd pan prezydent może mieć taką wiedzę? Przecież głosowanie jest tajne, my nie wiemy jak zagłosował elektorat Platformy Obywatelskiej” – komentuje Ewa Drozd.

Sam Zbigniew Rybka nie postrzega słabego wyniku w kategorii porażki – „Jest to trzeci wynik, nie brałem pod uwagę tego, że mogę przeskoczyć dwóch zdecydowanych faworytów w tych wyborach.” – mówi.

Uważa, że wyborcy mają prawo dokonywać autonomicznych wyborów. „Niektórzy wyborcy, z którymi rozmawiałem doszli do wniosku, że popierając Rokaszewicza czy też Zubowskiego ich głos będzie niezmarnowany, bo tych dwóch liczy się w ostatecznej rozgrywce.” – mówi były prezydent Głogowa.

Zbigniew Rybka nie zniknie jednak z życia politycznego Głogowa. Dostał mandat w Radzie Powiatu – „Bardziej traktuję to jako służbę, a nie jako politykę. Moja partią polityczną jest teraz moja kawiarnia” – komentuje Zbigniew Rybka.

Komitet Zubowskiego wygrał w mieście i powiecie

W tym roku po raz pierwszy do Rady Miasta wyborcy wybierali swoich przedstawicieli w okręgach jednomandatowych. W danym okręgu można było uzyskać wyłącznie jeden mandat – otrzymał go kandydat, który podczas wyborów otrzymał najwięcej głosów.

W Powiecie i Sejmiku odbyło się głosowanie w okręgach wielomandatowych. Oznacza to, że kandydaci rywalizowali o kilka lub kilkanaście mandatów możliwych do uzyskania w danym okręgu. Głosy wyborców przeliczane były w sposób proporcjonalny. Polega on na przeliczaniu głosów wyborców na ilość uzyskanych przez poszczególne ugrupowania mandatów.

Zarówno w Radzie Miasta jak i w Powiecie najwięcej mandatów zdobyły osoby z Komitetu Jana Zubowskiego.

W Radzie Miasta znalazło się 14 osób z Komitetu obecnego prezydenta. Radnymi zostało wiele nieznanych dotąd w życiu publicznym osób – „To są młodzi ludzie, którzy mają wiele nowych pomysłów” – mówi o nich Jan Zubowski.

W Radzie Miejskiej zasiądzie także 5 osób z Komitetu Rafaela Rokaszewicza. Po jednej osobie z Komitetów Aktywni Razem i Razem dla Głogowa.

Do Rady wejdą tylko dwie osoby z Platformy Obywatelskiej, które startowały z Komitetu Zbigniewa Rybki, co jest dużym zaskoczeniem zwłaszcza dla Platformy – „To jest porażka. Będziemy wyciągać z tego wnioski. Po raz pierwszy głosowaliśmy w okręgach jednomandatowych. Niektórym naszym kandydatom zabrakło niewiele głosów, aby dostać się do Rady.” – komentuje Ewa Drozd.

Osoby z Komitetu Wyborczego Zubowskiego zdobyły największą liczbę mandatów w Radzie Powiatu. Tutaj jednak przewagę będzie miała koalicja SLD-PO.

KW Zubowskiego zdobył 9 mandatów. 6 mandatów będzie miał Komitet Rafaela Rokaszewicz oraz 5 mandatów należeć będzie do Platformy Obywatelskiej. Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło jeden mandat.

W gminach bez większych zmian

W większości gmin powiatu głogowskiego rozstrzygnięcia w wyborach na wójta nastąpiły w pierwszej turze. Tylko w gminie wiejskiej Głogów dojdzie do drugiej tury w której zmierzy się Joanna Gniewosz z obecnym wójtem Andrzejem Krzemieniem. Joanna Gniewosz zdobyła 45% poparcia, a jej konkurent nieco ponad 41%.

W pozostałych gminach nie będzie zmian. W gminie Jerzmanowa, obecny wójt Lesław Golba pokonał czterech kontrkandydatów i będzie rządził przez kolejne 4 lata. Zaskoczeniem nie jest też reelekcja Artura Jurkowskiego, wójta gminy Pęcław i Łukasza Horbatowskiego wójta gminy Kotla. Ci dwaj kandydaci nie mieli w swoich gminach innych rywali. W głosowaniu Artur Jurkowski zdobył 84% poparcia, a Łukasza Horbatowskiego poparło ponad 90% mieszkańców gminy i jest to najlepszy wynik w powiecie głogowskim.

Także w gminie Żukowice wybory wygrał obecny wójt Krzysztof Wołoszyn, który miał jednego kontrkandydata – Leszka Kucharczyka. Pokonał go ponad 80% liczbą głosów.

30 listopada dowiemy się kto przez następne cztery lata będzie rządził w gminie wiejskiej i miejskiej Głogów.

Tagi:, , , , , ,

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Nadchodzące Wydarzenia

Mar
21
śr
18:00 Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Mar 21@18:00 – 20:00
KURS AKTORSKI środy, godz. 18.00 – 20.00, sala baletowa MOK, prowadząca: Aleksandra Leosz koszt: 40zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
19:00 Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Mar 21@19:00 – 20:00
Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach Fitness Total Body Workout, które odbywają się w każdy poniedziałek oraz środę w Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Zyskaj radość energię, popraw kondycję, spal setki kalorii i bądź fit![...]
Mar
22
czw
09:00 SLOW JOGGING, czyli sport dla ka... @ Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA
SLOW JOGGING, czyli sport dla ka... @ Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA
Mar 22@09:00 – 10:30
SLOW JOGGING, czyli sport dla każdego @ Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
ZAPRASZAMY osoby młode oraz seniorów 50/60+ w każdy wtorek o godz. 09.00-10.30 do Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA Perseusza 13, 67-200 Głogów, tel. (76) 727 60 70 na zajęcia sportowe SLOW JOGGING czyli sport dla każdego Zalety tego sportu: Naturalny i[...]
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 22@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 22@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 22@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
13:30 Razem w chorobie @ Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Głogowie
Razem w chorobie @ Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Głogowie
Mar 22@13:30
RAZEM W CHOROBIE. Program realizowany z udziałem Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza wszystkie osoby chętne do pomocy przy organizowaniu spotkań z chorymi.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
14:30 ZOO-Origami @ BLOG
ZOO-Origami @ BLOG
Mar 22@14:30
ZOO-Origami @ BLOG | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
ZOO-Origami! W każdy czwartek o godz. 14:30 zapraszamy na zajęcia składania papierowych zwierzaków. Przyprowadź swoje dziecko do BLOGa, czyli Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego przy ul. Perseusza 13.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Mar 22@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Mar 22@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 22@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Mar 22@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X