Głogów: Rozpoczął się czas zmian

Mijający tydzień rozpoczął się od pożegnań, a także uroczystości związanych z przejęciem najważniejszych funkcji w mieście i powiecie przez nowe władze. W poniedziałek odbyło się oficjalne przekazanie władzy nowemu włodarzowi miasta Rafaelowi Rokaszewiczowi. Tego samego dnia poznaliśmy skład nowego Zarządu Powiatu. Zarówno w samorządzie gminnym jaki i powiatowym rozpoczął się czas zmian.

Zubowski: Będę się udzielał w życiu społecznym i politycznym

Żegnając się z funkcją prezydenta, Jan Zubowski ma dwojakie uczucia – „Smutno, bo trzeba odejść i pozostawić to co się utworzyło przez te lata, a radośnie bo widzę, że nie byłem osobą obojętną dla bardzo wielu pracowników. Dla nich ten dzisiejszy dzień jest również bardzo trudny. Odchodzę z podniesionym czołem, dumny z tego co razem z moją ekipa dokonaliśmy w Głogowie” – mówi odchodzący prezydent.

Podczas swojego pożegnalnego wystąpienia podziękował wszystkim najbliższym współpracownikom, pracownikom urzędu, prezesom spółek i głogowianom, którzy na niego głosowali.

Zubowski zapewnia, że jest gotowy na współpracę z nowym prezydentem – „Mówiłem panu prezydentowi, że jeśli tylko będzie chciał i życzył sobie jakiś informacji to z chęcią się podzielę.”

Mimo tych deklaracji byłemu prezydentowi ciężko przyjąć porażkę. Najbardziej widoczne było to podczas przekazywania insygnium władzy nowemu prezydentowi. Powszechnym zwyczajem jest, że insygnia władzy nowemu włodarzowi miasta wręcza ustępujący prezydent. Jednak Jan Zubowski przekazał je na ręce przewodniczącego Rady Miasta, po czym opuścił salę.

Zubowski zanim został prezydentem Głogowa pełnił funkcję Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego, które już nie istnieje jako osobna placówka. Zostało włączone do Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego. Jan Zubowski wróci do szkoły, ale tylko na kilka miesięcy, które brakują mu do przejścia na emeryturę. Jak zapowiada, w najbliższym czasie zajmie się jednak swoim zdrowiem – „Ostatnie miesiące były niezwykle intensywne, bardzo trudne dla mnie i potrzebuję większego wypoczynku.”

Jan Zubowski nie zniknie z życia społecznego. Będzie radnym w powiecie głogowskim. Na najbliższej sesji Rady Powiatu złoży ślubowanie – „Dalej będę udzielał się w życiu społecznym i politycznym.” – zapowiada.

2014-12-08 zaprzysiężenie rokaszewicz (fot.P.Dudzicki) 01

Nowe porządki nowego prezydenta

Teraz przed nowym prezydentem dużo pracy związanej przede wszystkim z organizacją urzędu. Rafael Rokaszewicz zapowiada, że rewolucji nie będzie, ale inaczej wyobraża sobie strukturę urzędu – „To wynika z kompetencji poszczególnych zastępców i tym czym będą się zajmować. To będzie kwestia połączenia niektórych wydziałów.”

Z decyzji personalnych na razie wiadomo tylko, kto będzie pełnił funkcję zastępców Rafaela Rokaszewicza – Bożena Kowalczykowska zajmować się będzie oświatą, kulturą, sportem i sprawami społecznymi oraz Piotr Poznański, który jako wiceprezydent będzie zajmował się sprawami komunalnymi i inwestycjami.

Do kluczowych stanowisk w Urzędzie  Miasta należy także funkcja Skarbnika i Sekretarza. Skarbnikiem przez ostatnie lata była Anna Malica, która pozostanie na swoim stanowisku – „Pani Anna Malica jest ostoją jeśli chodzi o finanse publiczne” – mówi Rafael Rokaszewicz.

Przesądzony natomiast jest los Sekretarza Gminy, Mirosława Strzęciwilka, z którym nowy prezydent nie wyobraża sobie współpracy – „Mam nadzieję, że rozwiążemy ten temat polubownie. Dopiero później poznamy nazwisko nowego sekretarza.” – zapowiada Rokaszewicz.

Zmiany nieuniknione są też w spółkach miejskich –„ To są naturalne zmiany. Jeżeli chcę realizować swoją politykę to ona jest także realizowana poprzez zakłady i spółki.” – wyjaśnia prezydent i jednocześnie zapewnia, że zmiany nastąpią w sposób płynny.

W tym tygodniu ze stanowiskiem rzecznika prezydenta, a także Naczelnika Wydziału Komunikacji pożegnał się Krzysztof Sadowski. Wciąż nie wiadomo kto będzie rzecznikiem nowego prezydenta.

– „Nie jest tajemnicą, że będę chciał mieć blisko osobę, która prowadziła moją kampanię i bardzo dużo jej zawdzięczam. Tą osobą jest Adam Borysiewicz, którego umiejętności będę chciał wykorzystać w pracy twórczej, ale niekoniecznie jako rzecznika” – mówi prezydent Głogowa.

Zmiany, które zamierza wprowadzić prezydent skrytykował Jan Zubowski przypominając wyborcze hasła Rokaszewicza – „Na pańskich plakatach widzę hasła „Prezydent wszystkich Głogowian”, a więc i tych którzy mieli także odmienne zdanie. Zasmuciła mnie informacja z piątkowej konferencji prasowej, że z częścią głogowian już nie widzi pan możliwości współdziałania. Życzę panu aby, już w pierwszych dniach swojej prezydentury nie deptał pan swoich haseł wyborczych” – stwierdził Jan Zubowski.

2014-12-08 zaprzysiężenie rokaszewicz (fot.P.Dudzicki) 02 (1)

W powiecie przewrotu nie będzie, ale zmiany nastąpią

W tym tygodniu, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu wybrano skład nowego Zarządu Powiatu. Stanowisko Starosty Głogowskiego objął Jarosław Dudkowiak, Jeremi Hołownia został wicestarostą, a Wojciech Borecki członkiem zarządu.

Nowy Starosta także zapowiada zmiany –„Pracujemy nad oceną struktury organizacyjnej, jej potrzeb i dostosowania do nowych wymagań, jak również do możliwości finansowych. Pracownicy samorządu powiatowego nie zarabiają najniższej krajowej pensji, jednak są to uposażenia dużo mniejsze niż pracownicy np. Urzędu Miejskiego w Głogowie. Moim zadaniem jest zatem docenienie ciężkiej pracy i wkładu pracowników, ale bez szkody dla funkcjonowania samorządu. Niewykluczone więc są zmiany organizacyjne – nie będzie to przewrót, ale pewne zmiany nastąpią.” – mówi Jarosław Dudkowiak.

Rozpoczyna się czas współpracy

Zarówno nowy prezydent jak i starosta zapewniają, że rozpoczyna się coś, czego w poprzednich latach nie było – czas dobrej współpracy miedzy gminą, a powiatem. Oboje podkreślają jej wagę – „W końcu możemy zaprowadzić harmonijną współpracę między tymi samorządami, a to jest klucz dla normalności. Cieszę się, że mogę tę normalność zapewnić. Mając koalicję w powiecie i będąc prezydentem ta współpraca na pewno będzie i ja ją gwarantuję” – mówi Rafael Rokaszewicz.

Podobnego zdania jest Jarosław Dudkowiak – „Podczas ostatniego wspólnego kolędowania, nad którym patronat objął zarówno Starosta jak i Prezydent, głogowianie którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu, byli bardzo zadowoleni, że mogli zobaczyć obok siebie Prezydenta i Starostę (…) Wspólnie będziemy lobbować i walczyć o środki dla Głogowa w samorządzie wojewódzkim i w ministerstwie. Tego do tej pory nie było.”

2014-12-11-rafael Rokaszewicz-Jarosław  Dudkowiak@Głogów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Rokaszewicz, Bożek, Majewski? Który z nich zdobędzie najwięcej głosów mieszkańców Głogowa?

W wyborach samorządowych 2018 o fotel prezydenta miasta Głogowa ubiega się 3 kandydatów: obecny włodarz miasta Rafael Rokaszewicz, Przemysław Bożek oraz Sławomir Majewski. Jakie mają pomysły i jak wygląda ich wizja przyszłości Głogowa? Co planują i obiecują głogowianom? Przedstawiamy programy wyborcze wszystkich 3 kandydatów, a Wy porównujcie, oceniajcie i decydujcie, który z nich jest najlepszy. Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę, lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 rano, głosować będzie można do godziny 21.00….

Jak zabezpieczyć swoją działkę przed złodziejami?

W ostatnim czasie sporo słyszy się o włamaniach na ogródki działkowe. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie mają pełne ręce roboty zatrzymując sprawców włamań do altan. Tylko od początku sezonu działkowego poszkodowanych zostało około 100 działek. Jednak faktycznych włamań mogło być więcej, bo jak mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie nie każdy fakt włamania zgłasza na policje. Razem z oficerem prasowym radzimy jak odpowiednio się zabezpieczyć żeby uniknąć kradzieży.

Egzamin na prawo jazdy w Głogowie. Będzie łatwiej?

Cieszyć się mogą wszyscy ci, którzy zamierzają w najbliższym czasie zdawać prawo jazdy. Już w październiku otwarta zostanie filia jeleniogórskiego ośrodka ruchu drogowego. A według powszechnej opinii: w swoim mieście jest łatwiej zdać. Tym bardziej, że jeleniogórski WORD deklaruje elastyczność i gotowość do współpracy. A co to będzie oznaczać dla kursantów?