2015-02-10-blok koszarowy@Głogów

Blok Koszarowy do poprawy

Brak wentylacji, wymagająca poprawek instalacja elektryczna i odpadający na zewnątrz tynk to główne usterki jeszcze niezagospodarowanego Bloku Koszarowego. Prezydent przedstawia radnym listę błędów projektowych jakie zostały tam popełnione i które trzeba szybko naprawić. W tegorocznym budżecie zaplanowana jest bowiem aranżacja Bloku warta ponad milion złotych.

Blok Koszarowy został oddany do użytku pod koniec ubiegłego roku. Pierwsze osoby mogły zwiedzić go podczas tegorocznej inauguracji Zimy w Twierdzy. Jeszcze przed sezonem turystycznym w górnej części Bloku Koszarowego zostanie uruchomione Centrum Informacji Turystycznej – jak się okazuje tylko to pomieszczenie spełnia standardy, do tego by można było je zagospodarować. Co do pozostałych – historycznych pomieszczeń, władze miasta mają wiele zastrzeżeń.

Pod dobudowanym oszklonym pomieszczeniem, gdzie znajdować się będzie CIT, są dwie kondygnacje o znaczeniu historycznym, gdzie w drugiej połowie XVIII wieku znajdowały się koszary.

Aranżacja multimedialna Bloku ma objąć trzy piętra  – nadziemne, w którym znajdować się będą kasy biletowe oraz dwa piętra poniżej poziomu ziemi – tu zaplanowano sale historyczne, edukacji, wystawiennicze, które mają być przesycone rozwiązaniami multimedialnymi.

Rewitalizacja Bloku Koszarowego do tej pory kosztowała budżet miejski prawie 4 miliony złotych. Koszt wyposażenia w multimedia to kolejne 1.5 mln złotych. W tegorocznym budżecie zabezpieczony jest na ten cel milion złotych. Kolejne pół miliona przeznaczone zostanie w 2016 roku.

Zanim jednak obiekt zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania multimedialne będzie trzeba rozwiązać problem, jakim jest brak wentylacji.

– „Obiekt na dole jest jak termos – okna się nie otwierają i brakuje w nim wentylacji. W tej chwili, aby zapobiec degradacji tego obiektu, podłączamy urządzenia, które pochłaniają wilgoć i wentylują go, aby mury nie uległy zniszczeniu, a stalowych konstrukcji nie strawiła korozja.” – mówił na spotkaniu z radnymi Rafael Rokaszewicz.

Wilgoć osiada na ścianach i schodach w bloku. Od tygodnia w Bloku pracują dwie nagrzewnice i jedno urządzenie zbierające wilgoć. Pierwszego dnia pracownicy usunęli prawie 30 litrów zebranej w urządzeniu wody.

– „W pierwszej kolejności musimy szybko przystąpić do opracowania dokumentacji na wentylację tego obiektu, która zlikwiduje wilgoć, aby multimedia warte ponad milion złotych, które będą tutaj zakładane, nie były do wyrzucenia po kilku tygodniach” – tłumaczył Rokaszewicz.

Jak twierdzi prezydent to nie koniec problemów z Blokiem Koszarowym – „Nie wiem jak ten budynek będzie się zachowywał za kilka lat, ponieważ po odkopaniu kilka lat stał. Już teraz główna elewacja zaczyna puchnąć i tynk zaczyna odpadać. Nie są to problemy związane z wykonawstwem, natomiast myślę, że są to błędy projektowe i niezastosowanie odpowiednich konserwatorskich rozwiązań” – twierdzi Rokaszewicz. Będzie trzeba też poprawić instalację elektryczną.

„Ja ten obiekt wizytowałem w listopadzie, jeszcze w tamtej kadencji i o tych usterkach nie było mowy. Jestem zadowolony z budynku, bo jest to część historii Głogowa, tych pamiątek nie mamy dużo i należy o nie dbać. Natomiast jak w każdej takiej rekonstrukcji różne wady mogą się zdarzyć. Jest rozwiązanie i mam nadzieję, że nie będzie to drogie” – komentował Andrzej Koliński, przewodniczący Rady Miasta i członek Klubu Komitetu Wyborczego Wyborców Jana Zubowskiego. Odbudowa i rewitalizacja Bloku Koszarowego była jedną ze sztandarowych inwestycji poprzedniej władzy, która podobnie jak głogowskie sukiennice budziła wiele kontrowersji.

2015-02-10-blok koszarowy@Głogów

Plany są imponujące…

Zwiedzanie Bloku rozpoczynać się będzie od najniższego poziomu – Sali historii Głogowa. Tu pokazane zostaną losy miasta od czasów średniowiecza. Na zwiedzających czekać będą repliki broni, mundurów, plany miasta z różnych okresów. W bloku znajdować się będzie także sala edukacyjna, w której przeprowadzane będą zajęcia historyczne głównie dla dzieci i młodzieży.

Ciekawostką jest propozycja wirtualnej przymierzalni mundurów żołnierzy pruskich i napoleońskich, z możliwością przesłania zdjęcia na FB czy maila.

W Bloku funkcjonować będzie także wirtualna strzelnica, wirtualny żołnierz, sala rekonstrukcyjna Bloku Koszarowego, w której przedstawione będzie codzienne życie żołnierza. Przejście po ruchomej rampie w korytarzu kontrminowym dodatkowo wzbogacą dymy, efekty dźwiękowe symulujące odgłosy działań wojennych.

„Gmina planuje włączenie Bloku Koszarowego do projektu „Na szlaku śląskich twierdz” w ramach Forte Cultura.
Koszt wyposażenia Bloku Koszarowego wynosi 1.5 mln złotych.” – mówi rzeczniczka Urzędu Miasta, Marta Dytwińska-Gawrońska.

Realizacja tego projektu planowana jest w ciągu dwóch lat – „W projekcie budżetu Gminy na 2015 rok zabezpieczono 1 mln, natomiast pozostałe 0,5 miliona złotych zostanie zabezpieczone w 2016 roku” – mówi rzeczniczka prezydenta miasta.

W przyszłości planuje się, żeby wszystkie wycieczki i zorganizowane grupy właśnie z Bloku Koszarowego rozpoczynały wędrówkę po mieście, zapoznając się z historią twierdzy. Blok ma być miejscem, gdzie odkrywane będą karty historii związane z wojskowością, prezentowane w formie wystaw. Kolejnym punktem wycieczki będą sukiennice, prezentujące rozwój gospodarczy Głogowa. Na koniec turyści wejdą na głogowską wieżę, schodami historii, poznając dzieje miasta.

Przewiduje się, że czas zwiedzania Bloku Koszarowego wyniesie ok. 90 minut, a jednorazowo zwiedzać go będzie mogło ok. 30 osób.

Jednak zanim to wszystko będzie mogło być zrealizowane trzeba usunąć wszystkie usterki. Na razie opracowywana jest dokumentacja na usprawnienie wentylacji obiektu. Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztowała naprawa wad w budynku.

Tagi:, , ,

Trackback z Twojej witryny.

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Paź
16
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 16@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Paź 16@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Paź 16@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Paź 16@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
17:00 Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Paź 16@17:00 – 18:30
Kreatywka - zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat @ Sala plastyczna MCK Mayday
KREATYWKA, zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat wtorki, godz. 17.00 – 18.30 sala plastyczna MCK Mayday prowadząca: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska Opłata: 35zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
19:30 Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 16@19:30 – 20:30
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]
20:00 Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Paź 16@20:00 – 22:00
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na próby „Teatru Jednego Mostu”, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 20:00 – 22:00 w sali widowiskowej MOK. Instruktorem grupy jest Michał Wnuk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!Podziel[...]
Paź
17
śr
10:00 Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Paź 17@10:00 – 12:00
Chór Radocha zaprasza wszystkich zainteresowanych seniorów na zajęcia, które odbywają się w każdą środę w godz. 10:00 – 12:00. Opiekun grupy: Helena Kamińska. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 17@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Paź 17@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Paź 17@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
18:00 Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Paź 17@18:00 – 20:00
KURS AKTORSKI środy, godz. 18.00 – 20.00, sala baletowa MOK, prowadząca: Aleksandra Leosz koszt: 40zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!