Baner reklamowy: WIELKIE PRZECENY w Media Expert w Głogowie (Galeria Glogovia ul. Piłsudskiego 19) – startujemy w czwartek 14.06 g. 8.00
2015–04–26 V Cross Straceńców – II dzień zawodów @Tor Motocrossowy na Górkowie (fot.A.Karbowiak),19

Głogów ponownie stracił się na Crossie

Błoto, kurz, kałuże, górki, pełne słońce i wysiłek fizyczny –  wydawać by się mogło, że spędzenie wolnego czasu według takiego scenariusza jest mało atrakcyjne, szczególnie dla osób dorosłych. Tymczasem w ostatni weekend 25-26. kwietnia w Głogowie prawie 1000 osób z własnej woli, z uśmiechem na twarzy i z niebywałym entuzjazmem wzięło udział w wydarzeniu, którego takie warunki były jedną z głównych… atrakcji. Co więcej, każdy z uczestników pokonał długie kilometry w tych niecodziennych warunkach. Jak to możliwe? Kto decyduje się na udział w takim przedsięwzięciu i na dodatek świetnie się przy tym bawi? Jedno słowo: Straceńcy.

Już od pięciu lat w Głogowie odbywa się wydarzenie inne, niż wszystkie. Bieg, który pozwala zmierzyć się z samym sobą, daje możliwość przełamania swoich lęków i słabości, pozwala doświadczyć na własnej skórze, że nie ma rzeczy niemożliwych. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym wydarzeniem sportowym. Aby wziąć w nim udział, uczestnicy gotowi są przebyć całą Polskę, a nawet jej granicę. W ostatni weekend kwietnia setki biegaczy zmierzają do miasta nad Odrą na Cross Straceńców.

Cross Straceńców to niezwykłe sportowe wydarzenie. Uczestnicy biorący w nim udział muszą zmierzyć się z niepowtarzalną trasą toru motocrossowego. Liczne zbiegi i podbiegi same w sobie stanowią niebywałą atrakcję, jednak to zaledwie część tego, z czym muszą zmierzyć się uczestnicy podczas straceńczego biegu. Strome wzniesienia potraktowane przez strażaków wodą gwarantują błotną wspinaczkę, z jaką większość ma do czynienia po raz pierwszy. Dwa rowy wypełnione wodą, które trzeba pokonać, by móc zmagać się z kolejnymi, straceńczymi kilometrami. Całości „uroku” dodaje pełne słońce towarzyszące uczestnikom przy prawie każdej edycji biegu.

2015–04–26 V Cross Straceńców – II dzień zawodów @Tor Motocrossowy na Górkowie (fot.A.Karbowiak),30

W tym roku wydarzenie zaatakowało ze zdwojoną siłą – biegacze zmagali się w rywalizacjach nie przez jeden, a dwa straceńcze dni. Pierwszego dnia setki osób wzięło udział w sztafetach. Startowały szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne, a także sztafety firm, instytucji i stowarzyszeń. Startujących sztafet było ponad pięćdziesiąt, w każdej po osiem osób.

W klasyfikacji szkół podstawowych najlepszą sztafetą okazała się być reprezentacja SP 14 zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyły dziewczęta z Gimnazjum nr 1 w Głogowie oraz chłopcy z Publicznego Gimnazjum im. Bohaterów Narodowych. Spośród szkół ponadgimnazjalnych najszybszą sztafetą dziewcząt była reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie, najszybszą reprezentacją męską okazała się być głogowska sztafeta Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego.

Najszybszą sztafetą spośród firm, instytucji i stowarzyszeń okazała się być reprezentacja MKS PIAST Głogów, drugie miejsce zajęła sztafeta Monaru Wrocław, miejsce trzecie natomiast zdobyli reprezentanci Kompanii Dowodzenia JW 3444. Przypomnijmy, że w tej kategorii udział wzięły aż 23 sztafety, a w reprezentacji jednej z nich – Gminy Miejskiej Głogów – startował sam prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

2015-04-25 V Cross Straceńców Głogów - I dzień zawodów (fot.A.Karbowiak) 12

Drugi dzień V Crossu Straceńców odbyły się starty, które niewątpliwie dostarczały największych wrażeń. Niedzielę rozpoczął Bieg Małego Straceńca. Dzieci miały możliwość zmierzenia się z tą łagodniejszą częścią trasy, którą pokonywały samodzielnie lub przy pomocy rodziców. Mali Straceńcy rywalizowali na dystansie 1,111 m. Jak mówią organizatorzy „w tej kategorii nie liczy się jednak wynik, a sam udział i zaszczepienie w najmłodszych radości z biegania.” W tegorocznej edycji biegu Małego Straceńca udział wzięło ponad 200 dzieci. Każdy zawodnik po przekroczeniu linii mety otrzymał medal, monetę z podobizną św. Floriana przygotowaną przez KGHM oraz słodki poczęstunek.

Na Bieg Małego Straceńca zapisałem moją czteroletnią córkę, która już od dłuższego czasu jeździ ze mną na zawody i przygląda się rywalizacji w roli kibica. Tym razem zachęciłem ją do startu, aby sama poczuła sportowe emocje ścigając się ze swoimi rówieśnikami – opowiada Marcin Hałkiewicz, uczestnik Biegu Złotego – Mistrzostw Polski, jeden z trzydziestu najlepszych tegorocznych Straceńców – Na propozycję przystała bardzo chętnie, przez co już 3 dni przed zawodami musiałem odpowiadać na notoryczne pytania „Kiedy jedziemy na ‘sporty’?”. W czasie samego biegu bardzo mnie zaskoczyła nie zwalniając tempa i dzielnie prąc do mety. Teraz z dumą nosi swój pierwszy zdobyty medal.

2015–04–26 V Cross Straceńców – II dzień zawodów @Tor Motocrossowy na Górkowie (fot.A.Karbowiak),10

– Myślę, że zawody dla dzieci jako akcje towarzyszące biegom głównym są potrzebne, gdyż od małego zaszczepiają w dzieciach miłość do sportu i zdrowej rywalizacji. Za rok na pewno znów pojawimy się na Crossie Straceńców! – entuzjastycznie zapewnia Hałkiewicz.

Po biegu Małego Straceńca na linii startu ustawili się wszyscy ci, którzy motocrossowy tor postanowili pokonać na dystansach: 5,555 m – Bieg Miedziowy, 10,555 m – Bieg Srebrny, 15,555 m – Bieg Złoty-Mistrzostwa Polski. Tegoroczny Cross Straceńców był dużym wyzwaniem również ze względu na trasę i aż trzy pętle, które składały się na jedno okrążenie o długości 5,555 m. Zawodnicy mieli pełną dowolność w wyborze kolejności pętli, które pokonają, co skutkowało brakiem odniesienia w stosunku do rywali.

Najlepszymi podczas V Crossu Straceńców okazali się: Piotr Łobodziński – 1. miejsce Bieg Złoty i Mistrzostwo Polski, Przemysław Jasiniok (kat. Mężczyzn) i Ewelina Błaszczyk (kat. Kobiet) – 1. miejsce Bieg Srebrny; Michał Kumor (kat. Mężczyzn) i Faustyna Fikus (kat. Kobiet) – 1. miejsce Bieg Miedziowy.

Podczas tegorocznej edycji biegu głogowianie biorący udział w zawodach walczyli także o Mistrzostwo Głogowa. Mistrzem Głogowa z czasem 01:05:43 został Jacek Tyczyński, natomiast tytuł Mistrzyni Głogowa z czasem 01:33:56 zdobyła Ewa GłowackaGenialna organizacja, niesamowite emocje, wspaniały doping i radość z pokonania własnych słabości – tak mogę opisać V Cross Straceńców. Bieganie jest moją pasją, uprawiam ten sport, bo go uwielbiam, a jeśli udaje mi się przy tym osiągać sukcesy to jestem niesamowicie szczęśliwa – mówi Mistrzyni Głogowa.

2015–04–26 V Cross Straceńców – II dzień zawodów @Tor Motocrossowy na Górkowie (fot.A.Karbowiak),40

Niecodzienne warunki głogowskiego biegu stanowiły atrakcję nie tylko dla jego uczestników, ale też dla kibiców. Zmagania zawodników obserwowali nie tylko ich najbliżsi, Straceńców dopingowały także znane osobistości z Głogowa i kraju.

Poseł na Sejm RP Ewa DrozdSama bardzo chętnie wystartowałabym w tych zawodach, niestety nie pozwalają mi na to problemy z kręgosłupem. Przyznam szczerze, że bieganie nie jest moją ulubioną dyscypliną sportu, zdecydowanie lepiej się czuję w siatkówce, piłce ręcznej czy koszykówce, ale wszystkich biorących udział w tym wydarzeniu podziwiam za charyzmę i charakter. To jest piękne – stwierdza pani Poseł – Miejsce, w którym teraz się znajdujemy powinno być centrum rekreacyjnym mieszkańców naszego miasta i nie tylko, bo myślę, że wiele osób chętnie by tutaj przyjechało. Piękny teren, piękna pogoda i tylu zainteresowanych. To miejsce jest warte uwagi i trzeba pomyśleć nad tym, jak je rozwijać.

2015–04–26 V Cross Straceńców – II dzień zawodów @Tor Motocrossowy na Górkowie (fot.A.Karbowiak),5

Tegoroczną edycję głogowskiego biegu obserwowała również Małgorzata ForemniakJurek Górski gorąco namawiał mnie do wystartowania w Crossie, ale ja to tak zawsze ostrożnie. Najpierw muszę zobaczyć, czy w ogóle dałabym radę, dlatego przyjechałam. Teraz na żywo mogę przeżyć te emocje. Miałam okazję zobaczyć tutaj tak niebywałe historie ludzkie, że mam ogromną ochotę wystartować w przyszłym roku – zdradziła nam aktorka.

Jak co roku Cross Straceńców to również okazja do niesienia pomocy. Tym razem bieg dedykowany był chorej  Paulinie. Warunkiem przekazania przez Bank PKO 10.000 zł na leczenie głogowianki był start przynajmniej 100 uczestników z deklaracją pobiegnięcia trasy biegu dla Pauliny. Cel został osiągnięty z nawiązką – dla Pauliny pobiegło prawie 700 uczestników V Crossu Straceńców.2015-04-25 V Cross Straceńców Głogów - I dzień zawodów (fot.A.Karbowiak) 16 – Dziękujemy wszystkim Uczestnikom V Crossu Straceńców. Tak liczne zainteresowanie daje nam dużo radości i satysfakcji.Zapraszamy serdecznie na kolejny Cross Straceńców w przyszłym roku. Wyrażone przez Was opinie dają więcej sił i motywacji do przygotowania kolejnej imprezy na jeszcze wyższym poziomie – dziękują organizatorzy V Crossu Straceńców.

Niesamowite wspomnienia, wspaniała energia i świadomość, że zwyciężyło się samego siebie  – tym będą cieszyć się tegoroczni Straceńcy przez już niespełna rok, bo w kwietniu 2016 startuje kolejna edycja niepowtarzalnego Crossu Straceńców.

Polecamy nasze fotorelacje z pierwszego i drugiego dnia V Crossu Straceńców.

Tagi:, ,

K. Anczarska

Redaktorka działu Kultura & Sport. Miłośniczka słowa, muzyki i aktywności fizycznej. Absolwentka PWSZ w Głogowie na kierunku Pedagogika. Członkini grupy BiegamBoLubię Głogów oraz głogowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Zawsze wśród ciekawych ludzi.

Nadchodzące Wydarzenia

Lip
19
czw
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Lip 19@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Lip 19@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
17:00 Szkółka szachowa dla dzieci i mł... @ MOK, sala plastyczna
Szkółka szachowa dla dzieci i mł... @ MOK, sala plastyczna
Lip 19@17:00 – 20:00
Szkółka szachowa dla dzieci i młodzieży @ MOK, sala plastyczna
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w zajęciach szkółki szachowej. Lekcje odbywają się w każdy czwartek w godz. 17:00 – 20:00, a udział w zajęciach jest całkowicie darmowy! Szkółkę prowadzi Piotr[...]
17:30 Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Lip 19@17:30
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt w Świetlicy Wiejskiej w Borku! – Walcz o swoje prawo do nietykalności i bezpieczeństwa. – Naucz się bronić w każdej sytuacji. – Odzyskaj swoją kondycje. – Zadbaj o siłę i[...]
18:30 Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Lip 19@18:30 – 20:30
Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]
19:00 Chór Beati Cantores – próby
Chór Beati Cantores – próby
Lip 19@19:00 – 20:00
Chór Beati Cantores - próby
Stowarzyszenie Chór Beati Cantores w Głogowie ogłasza nabór do wszystkich sekcji głosowych. Osoby zainteresowane – pragnące realizować się w śpiewie chóralnym, zapraszamy na próby chóru w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w salce[...]
20:00 Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Lip 19@20:00 – 22:00
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na próby „Teatru Jednego Mostu”, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 20:00 – 22:00 w sali widowiskowej MOK. Instruktorem grupy jest Michał Wnuk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!Podziel[...]
Lip
20
pt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Lip 20@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Lip 20@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Lip 20@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
21:00 Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Lip 20@21:00
Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Piątkowe dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej. Wstęp od lat 18. Impreza rozpoczyna się o godz. 21:00, a zabawę rozkręci DJ Scratchbasse. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
Lip
21
sob
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Lip 21@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X