To będzie wyjątkowe wydarzenie

W mieście trwają przygotowania do Dni Głogowa – w tym roku pod wieloma względami, wyjątkowych. Po raz pierwszy od wielu lat Dni Głogowa będą połączone ze świętem hutników. Zmieni się też miejsce organizacji imprezy.

Pierwszy weekend czerwca zapowiada się niezwykle atrakcyjnie dla głogowian. Bowiem na 5, 6 i 7 czerwca zaplanowane jest wielkie przedsięwzięcie –„To będzie wyjątkowe wydarzenie, na które zaprosiliśmy wiele gwiazd” – zapowiada prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz. Mowa tu o Dniach Głogowa, które w tym roku będą wyglądały nieco inaczej.

Po raz pierwszy Dni Głogowa będą połączone z hutniczą imprezą „Florianki”. Do tej pory imprezy były organizowane osobno. Tym razem będzie inaczej.

Florianki – święto hutników

Tradycje związane z organizacją festynów dla pracowników Huty Miedzi Głogów sięgają lat siedemdziesiątych.

Pierwsze festyny organizowane były nad Odrą, w międzyczasie miejsce zmieniało się kilka razy m.in. pod zamkiem, na Górkowie. Od kilku lat Florianki organizowane są na obiektach sportowych Chrobrego

„Organizacja takiego festynu w układzie zamkniętym, spowodowała, że nie mogliśmy objąć całego spektrum chętnych – Huta to 2,5 tysiąc pracowników (…) Nasza analiza wykazała, że korzystniej będzie otworzyć się do miasta.” – wyjaśnia Zbigniew Gostyński, Dyrektor ds. Produkcji KGHM-u.

Rozmowy o wspólnej organizacji tych dwóch imprez trwały od jesieni ubiegłego roku.

„Chcemy otworzyć hutę mieszkańcom Głogowa w formie prezentacji” – zapowiada Gostyński. Podczas czerwcowej imprezy w multimedialnym namiocie będą pokazane m.in. aspekty technologiczne, trud pracy hutnika i, warunki w jakich pracują.

–„Florianki połączone z dniami Głogowa są dla nas testem jak przygotować się do przyszłego roku, który będzie kluczowy jeśli chodzi o nasze jubileusze.” –dodaje dyrektor Huty. W przyszłym roku będzie obchodzone 45-lecie Huty.

Dni Głogowa nad Bulwarem Nadodrzańskim

Kolejną nowością tegorocznych Dni Głogowa będzie miejsce organizacji. Impreza po wielu latach wraca na rynek. Po raz pierwszy główne koncerty odbędą się nad Bulwarem Nadodrzańskim.

Przypomnijmy, że były prezydent Jan Zubowski przeniósł Dni Głogowa ze Starego Miasta na plac targowy. Wielu głogowian krytykowało wówczas tę decyzję.

Głównym powodem przeniesienia wielkich imprez masowych na targowisko był argument powierzchni terenu – plac targowy ma 5 hektarów. Poprzednia władza swoją decyzję argumentowała też względami bezpieczeństwa. Teraz po wielu latach święto miasta ponownie odbywać się będzie na starówce.

2015 04 21 plan dni Głogowa 2015@Głogów

Trzy dni pełne atrakcji

Wspólne przedsięwzięcie miasta i Huty Miedzi Głogów oznacza też więcej pieniędzy na organizację i przygotowanie tego wydarzenia. Podczas trzech dni w Głogowie wystąpią takie gwiazdy jak Alphaville, Perfekt, T. Love, Kamil Bednarek, Robert Janowski, Sokół i Marysia Starosta. Będą także kabarety Młodych Panów i Neonówka.

Podczas dwóch dni ulicami Głogowa przejdzie parada aż pięciu orkiestr: Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów, Orkiestra Zakładów ZG Lubin i ZH Rudna, Orkiestra reprezentacyjna Wojsk Lądowych i Orkiestra reprezentacyjna Policji.

–„Dni Głogowa i Florianki to imprezy, które muszą być adresowane do wszystkich mieszkańców, w związku z tym przy ich planowaniu należy pamiętać o każdym. Tak komponowaliśmy program Dni Głogowa, żeby dla każdego były one atrakcyjne.”– mówi Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Barbara Mareńczak-Piechocka.

Nie zabraknie także lokalnych artystów oraz wydarzeń przygotowanych przez studentów głogowskiej PWSZ. W piątek – pierwszego dnia imprez – studenci otrzymają od prezydenta klucze do bram miasta i rozpoczną juwenalia.

Specjalne strefy rekreacyjne powstaną dla najmłodszych. Nie zabraknie teatrów dla dzieci oraz wesołego miasteczka –„Chcemy zaktywizować mieszkańców we wspólnych integracyjnych zabawach i tańcach”– zapowiada dyrektorka MOK-u.

Oprócz atrakcji związanych z występami artystycznymi zaplanowano rejsy po Odrze.

Także scena w tym roku będzie wyjątkowa – „Jesteśmy zobligowani do tego, aby spełniając ridery techniczne szczególnie Alphaville i zespołu Perfekt, przygotować dużą festiwalową scenę. Takie gwiazdy wymagają i my takie wymagania spełnimy” – dodaje Barbara Mareńczak-Piechocka. Scena będzie 30 metrowa obłożona layerami i telebimami.

Tegoroczne święto miasta będzie okazją do obchodów kilku jubileuszy. Między innymi 25-lecia samorządu terytorialnego, 45- lecia Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów, a także 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego.

Nie zabraknie zmagań też sportowych. W ramach Florianek odbędą się imprezy floriankowe tj. mecz między Hutą I Hutą II w piłkę nożną, turniej tenisowy, turniej tenisa stołowego.

Z pewnością wielką atrakcją sportową będzie mecz Chrobry Głogów i Miedź Legnica. Odbędą się też mistrzostwa Polski Zachodniej w wyciskaniu sztangi leżąc.

Koszty nie są jeszcze policzone

Jak zgodnie twierdzą przedstawiciele Huty Miedzi jak i Gminy Miejskiej Głogów, wspólne działania miały na celu zminimalizować koszty całego przedsięwzięcia

–„W budżecie miejskim na organizację imprezy przeznaczono dotację w wysokości 500 tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty związane z koncertem Alphawille, z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego”– mówi Rafael Rokaszewicz.

Nie są jeszcze policzone koszty związane z zabezpieczeniem technicznym, sanitarnym czy odkomarzaniem terenu. Przygotowanie trzech dni imprez wymaga wielu prac od strony technicznej i logistycznej.

Ruch samochodowy wokół ratusza będzie wyłączony. Zamknięta będzie ulica Parafialna oraz drogi prowadzące nad bulwar nadodrzański.

Warto przypomnieć, że radni przyjęli w tym roku uchwałę, dzięki której mieszkańcy przez dwa dni (w sobotę i niedzielę) będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji.

2015 04 24 organizacja dni głogowa konferencja prasowa@urząd miejski@Głogów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Rokaszewicz, Bożek, Majewski? Który z nich zdobędzie najwięcej głosów mieszkańców Głogowa?

W wyborach samorządowych 2018 o fotel prezydenta miasta Głogowa ubiega się 3 kandydatów: obecny włodarz miasta Rafael Rokaszewicz, Przemysław Bożek oraz Sławomir Majewski. Jakie mają pomysły i jak wygląda ich wizja przyszłości Głogowa? Co planują i obiecują głogowianom? Przedstawiamy programy wyborcze wszystkich 3 kandydatów, a Wy porównujcie, oceniajcie i decydujcie, który z nich jest najlepszy. Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę, lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 rano, głosować będzie można do godziny 21.00….

Jedno nielegalne składowisko i 2 prawdy…Kto tu kłamie?

Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów mieszczące się przy ul. Południowej 8 w Głogowie po raz kolejny wywołało burzliwą dyskusję. Kilka dni temu głos w sprawie zabrał Norbert Penza, przewodniczący Komisji Ekologii, Zdrowia, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Głogowie. Według Norberta Penzy lista zaniedbań prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza w tej sprawie jest długa- zbyt późna reakcja i brak informacji dla opinii publicznej to tylko dwa z licznych zarzutów radnego. Ponieważ w artykule „Prawda o nielegalnym składowisku odpadów”, nazwisko obecnego włodarza pojawiło się aż kilkanaście razy, on sam poczuł się wywołany do odpowiedzi. I choć prawda może być przecież tylko jedna, to podczas wczorajszej konferencji prasowej Rafael Rokaszewicz przedstawił tą swoją. Wypowiedź prezydenta może niektórych uspokoić, zaskoczyć, a innych chyba trochę rozczarować, w końcu każdy chce mieć rację po swojej stronie…