Arch. 2013-06--Dni-Głogowa-001

To będzie wyjątkowe wydarzenie

W mieście trwają przygotowania do Dni Głogowa – w tym roku pod wieloma względami, wyjątkowych. Po raz pierwszy od wielu lat Dni Głogowa będą połączone ze świętem hutników. Zmieni się też miejsce organizacji imprezy.

Pierwszy weekend czerwca zapowiada się niezwykle atrakcyjnie dla głogowian. Bowiem na 5, 6 i 7 czerwca zaplanowane jest wielkie przedsięwzięcie –„To będzie wyjątkowe wydarzenie, na które zaprosiliśmy wiele gwiazd” – zapowiada prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz. Mowa tu o Dniach Głogowa, które w tym roku będą wyglądały nieco inaczej.

Po raz pierwszy Dni Głogowa będą połączone z hutniczą imprezą „Florianki”. Do tej pory imprezy były organizowane osobno. Tym razem będzie inaczej.

Florianki – święto hutników

Tradycje związane z organizacją festynów dla pracowników Huty Miedzi Głogów sięgają lat siedemdziesiątych.

Pierwsze festyny organizowane były nad Odrą, w międzyczasie miejsce zmieniało się kilka razy m.in. pod zamkiem, na Górkowie. Od kilku lat Florianki organizowane są na obiektach sportowych Chrobrego

„Organizacja takiego festynu w układzie zamkniętym, spowodowała, że nie mogliśmy objąć całego spektrum chętnych – Huta to 2,5 tysiąc pracowników (…) Nasza analiza wykazała, że korzystniej będzie otworzyć się do miasta.” – wyjaśnia Zbigniew Gostyński, Dyrektor ds. Produkcji KGHM-u.

Rozmowy o wspólnej organizacji tych dwóch imprez trwały od jesieni ubiegłego roku.

„Chcemy otworzyć hutę mieszkańcom Głogowa w formie prezentacji” – zapowiada Gostyński. Podczas czerwcowej imprezy w multimedialnym namiocie będą pokazane m.in. aspekty technologiczne, trud pracy hutnika i, warunki w jakich pracują.

–„Florianki połączone z dniami Głogowa są dla nas testem jak przygotować się do przyszłego roku, który będzie kluczowy jeśli chodzi o nasze jubileusze.” –dodaje dyrektor Huty. W przyszłym roku będzie obchodzone 45-lecie Huty.

Dni Głogowa nad Bulwarem Nadodrzańskim

Kolejną nowością tegorocznych Dni Głogowa będzie miejsce organizacji. Impreza po wielu latach wraca na rynek. Po raz pierwszy główne koncerty odbędą się nad Bulwarem Nadodrzańskim.

Przypomnijmy, że były prezydent Jan Zubowski przeniósł Dni Głogowa ze Starego Miasta na plac targowy. Wielu głogowian krytykowało wówczas tę decyzję.

Głównym powodem przeniesienia wielkich imprez masowych na targowisko był argument powierzchni terenu – plac targowy ma 5 hektarów. Poprzednia władza swoją decyzję argumentowała też względami bezpieczeństwa. Teraz po wielu latach święto miasta ponownie odbywać się będzie na starówce.

2015 04 21 plan dni Głogowa 2015@Głogów

Trzy dni pełne atrakcji

Wspólne przedsięwzięcie miasta i Huty Miedzi Głogów oznacza też więcej pieniędzy na organizację i przygotowanie tego wydarzenia. Podczas trzech dni w Głogowie wystąpią takie gwiazdy jak Alphaville, Perfekt, T. Love, Kamil Bednarek, Robert Janowski, Sokół i Marysia Starosta. Będą także kabarety Młodych Panów i Neonówka.

Podczas dwóch dni ulicami Głogowa przejdzie parada aż pięciu orkiestr: Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów, Orkiestra Zakładów ZG Lubin i ZH Rudna, Orkiestra reprezentacyjna Wojsk Lądowych i Orkiestra reprezentacyjna Policji.

–„Dni Głogowa i Florianki to imprezy, które muszą być adresowane do wszystkich mieszkańców, w związku z tym przy ich planowaniu należy pamiętać o każdym. Tak komponowaliśmy program Dni Głogowa, żeby dla każdego były one atrakcyjne.”– mówi Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Barbara Mareńczak-Piechocka.

Nie zabraknie także lokalnych artystów oraz wydarzeń przygotowanych przez studentów głogowskiej PWSZ. W piątek – pierwszego dnia imprez – studenci otrzymają od prezydenta klucze do bram miasta i rozpoczną juwenalia.

Specjalne strefy rekreacyjne powstaną dla najmłodszych. Nie zabraknie teatrów dla dzieci oraz wesołego miasteczka –„Chcemy zaktywizować mieszkańców we wspólnych integracyjnych zabawach i tańcach”– zapowiada dyrektorka MOK-u.

Oprócz atrakcji związanych z występami artystycznymi zaplanowano rejsy po Odrze.

Także scena w tym roku będzie wyjątkowa – „Jesteśmy zobligowani do tego, aby spełniając ridery techniczne szczególnie Alphaville i zespołu Perfekt, przygotować dużą festiwalową scenę. Takie gwiazdy wymagają i my takie wymagania spełnimy” – dodaje Barbara Mareńczak-Piechocka. Scena będzie 30 metrowa obłożona layerami i telebimami.

Tegoroczne święto miasta będzie okazją do obchodów kilku jubileuszy. Między innymi 25-lecia samorządu terytorialnego, 45- lecia Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów, a także 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego.

Nie zabraknie zmagań też sportowych. W ramach Florianek odbędą się imprezy floriankowe tj. mecz między Hutą I Hutą II w piłkę nożną, turniej tenisowy, turniej tenisa stołowego.

Z pewnością wielką atrakcją sportową będzie mecz Chrobry Głogów i Miedź Legnica. Odbędą się też mistrzostwa Polski Zachodniej w wyciskaniu sztangi leżąc.

Koszty nie są jeszcze policzone

Jak zgodnie twierdzą przedstawiciele Huty Miedzi jak i Gminy Miejskiej Głogów, wspólne działania miały na celu zminimalizować koszty całego przedsięwzięcia

–„W budżecie miejskim na organizację imprezy przeznaczono dotację w wysokości 500 tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty związane z koncertem Alphawille, z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego”– mówi Rafael Rokaszewicz.

Nie są jeszcze policzone koszty związane z zabezpieczeniem technicznym, sanitarnym czy odkomarzaniem terenu. Przygotowanie trzech dni imprez wymaga wielu prac od strony technicznej i logistycznej.

Ruch samochodowy wokół ratusza będzie wyłączony. Zamknięta będzie ulica Parafialna oraz drogi prowadzące nad bulwar nadodrzański.

Warto przypomnieć, że radni przyjęli w tym roku uchwałę, dzięki której mieszkańcy przez dwa dni (w sobotę i niedzielę) będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji.

2015 04 24 organizacja dni głogowa konferencja prasowa@urząd miejski@Głogów

Tagi:, , ,

Trackback z Twojej witryny.

D. Jęczmionka

Poezja. Polityka. Psychologia. Trzy dziedziny, które pasjonują mnie od lat. Lubię być na bieżąco w tym, co się dzieje wokół mnie. Uwielbiam rozmowy z ciekawymi ludźmi. Jednak bardziej wolę słuchać niż mówić, dlatego zajęłam się dziennikarstwem.

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Wrz
20
czw
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 20@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 20@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:30 ZOO-Origami @ BLOG
ZOO-Origami @ BLOG
Wrz 20@14:30
ZOO-Origami @ BLOG | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
ZOO-Origami! W każdy czwartek o godz. 14:30 zapraszamy na zajęcia składania papierowych zwierzaków. Przyprowadź swoje dziecko do BLOGa, czyli Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego przy ul. Perseusza 13.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Wrz 20@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 20@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 20@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Wrz 20@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
17:00 Szkółka szachowa dla dzieci i mł... @ MOK, sala plastyczna
Szkółka szachowa dla dzieci i mł... @ MOK, sala plastyczna
Wrz 20@17:00 – 20:00
Szkółka szachowa dla dzieci i młodzieży @ MOK, sala plastyczna
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w zajęciach szkółki szachowej. Lekcje odbywają się w każdy czwartek w godz. 17:00 – 20:00, a udział w zajęciach jest całkowicie darmowy! Szkółkę prowadzi Piotr[...]
17:30 Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Wrz 20@17:30
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt w Świetlicy Wiejskiej w Borku! – Walcz o swoje prawo do nietykalności i bezpieczeństwa. – Naucz się bronić w każdej sytuacji. – Odzyskaj swoją kondycje. – Zadbaj o siłę i[...]
18:30 Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 20@18:30 – 20:30
Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]
19:00 Chór Beati Cantores – próby
Chór Beati Cantores – próby
Wrz 20@19:00 – 20:00
Chór Beati Cantores - próby
Stowarzyszenie Chór Beati Cantores w Głogowie ogłasza nabór do wszystkich sekcji głosowych. Osoby zainteresowane – pragnące realizować się w śpiewie chóralnym, zapraszamy na próby chóru w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00 w salce[...]
20:00 Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 20@20:00 – 22:00
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na próby „Teatru Jednego Mostu”, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 20:00 – 22:00 w sali widowiskowej MOK. Instruktorem grupy jest Michał Wnuk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!Podziel[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!