Bezpieczny weekend majowy. Policja apeluje o rozwagę

Już od czwartku na drogach miasta i powiatu, głogowscy policjanci przeprowadzą działania pod nazwą „Majowy weekend.” Rozpoczną się one 30 kwietnia i potrwają do 3 maja. Główny cel to zapewnienie bezpiecznej podróży tym wszystkim, którzy zamierzają spędzić wolny czas poza domem i planują podróż samochodem.

Przed nami długi weekend majowy. Wielu kierowców wyruszy w krótsze, bądź dłuższe trasy. Podczas weekendu majowego należy się spodziewać częstszych kontroli drogowych.

– „Jak, co roku, podczas długiego majowego weekendu, policjanci prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każdego dnia funkcjonariusze eliminują z ruchu drogowego kierowców pod wpływem alkoholu i środków odurzających, a także łamiących przepisy ruchu drogowego.” – mówi oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, Bogdan Kaleta.

Majowy weekend to okres wypoczynku i częstych wyjazdów, co prowadzi do zwiększenia ruchu pojazdów. Od dzisiaj, 30 kwietnia do 3 maja policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzą wzmożone kontrole pojazdów.

Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów oraz co najważniejsze, trzeźwość kierujących. Ich szczególną uwagę zwrócą takie wykroczenia drogowe jak: przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, niedostosowania się do sygnałów świetlnych. Policjanci będą sprawdzać sposób przewożenia dzieci oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa.

Policja przestrzega kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Podróżować należy z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Policjanci przypominają, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h, to już 80 metrów.

– „Pamiętajmy o tym, że warto zwolnić, aby dojechać bezpiecznie do celu naszej podróży” – dodaje oficer prasowy.

Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:

  1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
  2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce oraz korzystać z atlasów samochodowych, planów miasta itp.
  3. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
  4. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
  5. Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy oślepia słońce.
  6. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
  7. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
  8. Należy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania.
  9. Apel także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.