Dla miłośników bałkańskiej muzyki
Zdjęcie: Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod Św. Mikołajem

Już jutro, 1 maja Piwnica Artystyczna zaprasza na koncert ludowej muzyki bałkańskiej w wykonaniu wrocławskiego trio – Krzywa Grzywa. W repertuarze zespołu będzie można usłyszeć muzykę bułgarską, macedońską, serbską, rumuńską, grecką, cygańską, polską, a także żydowską i arabską.

Krzywa Grzywa to działające od 2006 roku polsko-bułgarskie trio z Wrocławia. W repertuarze koncertowym zespołu ludowa muzyka bułgarska, macedońska, serbska, rumuńska, grecka, cygańska, polska, żydowska, arabska jest punktem wyjścia dla własnej, nierzadko bardzo żywiołowej interpretacji – wiernej tradycji, lecz dopuszczającej margines improwizacji. Akordeon, skrzypce i kontrabas to podstawowe instrumentarium zespołu.

Akordeonista Ewgenij Genew, znany choćby z wieloletniej współpracy z zespołem Balkan Folk Acoustic, jest rodowitym Bułgarem i wirtuozem swojego instrumentu. Dzięki niemu w repertuarze zespołu znalazło się tak dużo tradycyjnej muzyki bałkańskiej z charakterystycznymi nieparzystymi rytmami.

Grzegorz Dąbrowski, skrzypek, etnomuzykolog, zapoznany z „Ludem” Oskara Kolberga, włączył do repertuaru Krzywej Grzywy piękne rodzime melodie ludowe.

Kontrabasista Jacek Lech, w przeszłości także związany z Balkan Folk Acoustic, jest najbardziej jazzowo ukierunkowany, stąd kilka standardów jazzowych w repertuarze.

Od lat trio Krzywa Grzywa określa swoją muzykę hasłem „Od powagi baroku po ekstazę w Maroku”: barokowe tańce francuskie przeplatają się tu płynnie z muzyką ludową różnych kultur, ze swingiem i utworami Komedy, z tangami Piazzolli, tworząc pejzaż różnorodnych melodii, temp, skal i rytmów.

Koncert odbędzie się 1 maja. Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w Piwnicy Artystycznej. Rezerwacja pod nr. tel. 76 852 61 16. Początek koncertu o godzinie 18.00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.