Brawura przyczyną tragedii

31-letni motocyklista wyprzedzając w niedozwolonym miejscu samochód ciężarowy stracił panowanie nad pojazdem i wpadł pod koła ciężarówki, która zmiażdżyła mu nogę. Głogowscy policjanci apelują o „zdrowy rozsądek” i „kulturę jazdy” na drogach.

W dniu 13 maja około godziny 20.15 na drodze nr 329, tuż przed Głogowem, w okolicach Ruszowic, w miejscu gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania oraz ograniczenie prędkości do 50 km/h. 31 – letni motocyklista wyprzedzając samochód ciężarowy stracił panowanie nad jednośladem. Motocykl z dużą siłą uderzył w znak znajdujący się na wysepce przy przejściu dla pieszych. Pojazd przewrócił się,a kierujący nim mężczyzna wylądował na jezdni wprost po kołami prawidłowo jadącej ciężarówki.

–„Kierowca samochodu ciężarowego marki Man nie miał czasu na reakcję i przejechał po nodze motocyklisty.” – mówi oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, Bogdan Kaleta.

Młody motocyklista trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami nóg, po których przetoczyły się koła ciężarówki. Mężczyzna został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala specjalistycznego we Wrocławiu.

–„Stres i trauma dla wszystkich uczestników tego zdarzenia. Cierpienie i być może kalectwo młodego motocyklisty.”– komentuje Bogdan Kaleta.

Motocyklista w ruchu drogowym – przede wszystkim rozsądek i kultura

Wraz z wiosną na drogi wyjechało wielu miłośników jazdy motocyklem. Większość motocyklistów to pasjonaci, którzy nigdy nie zamieniliby swoich wymarzonych pojazdów na samochody. Znakomita większość kierujących jednośladami, przepisów nie łamie i wie, co oznaczają takie słowa, jak „kultura jazdy” i „rozsądek kierującego”. Pamiętajmy jednak, że przyjemność jazdy musi łączyć się z bezpieczeństwem.

Jak informuje policja, z roku na rok wzrasta liczba motocyklistów w ruchu drogowym. Tendencja ta jest stała. Motocykl jest popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Motocykliści mają “złą prasę” – pokazuje się ich albo podczas wariackich popisów, albo jako uczestników wypadków drogowych. Regułą jest przypisywanie niemal wszystkim kierowcom jednośladów rozwijania nadmiernych prędkości. A to przecież oczywista nieprawda – stale łamiących zakazy jest o wiele mniej niż tych przestrzegających prawa, a odium spada na wszystkich jeżdżących na motocyklach.

Kierujący motocyklem, powinien czuć się dobrze i pewnie, szanować innych kierowców, znać przepisy ruchu drogowego. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje o wiele poważniejszych urazów niż kierujący samochodem, którego chroni karoseria, pasy, poduszka powietrzna. Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach.

tekst: KPP w Głogowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.