PGNiG Superliga mężczyzn: Podsumowanie występów SPR Chrobrego Głogów i Zagłębia Lubin

W ubiegły weekend szczypiorniści SPR Chrobrego Głogów rozegrali swój ostatni mecz w sezonie 2014/2015 PGNiG Superligi mężczyzn. Jeszcze wcześniej rozgrywki zakończyli piłkarze ręczni Zagłębia Lubin, którzy zajmując ostatecznie dziewiąte miejsce w tabeli, utrzymali się w elicie i zagrają w niej w przyszłym sezonie. Czas na krótkie podsumowanie dokonań szczypiornistów z Zagłębia Miedziowego.

Podobnie jak w ostatnich latach, znów najlepszym zespołem w Polsce zostało Vive Kielce. Kielczanie udowodnili tym samym swoją hegemonię na krajowym podwórku i w finałowej rywalizacji pewnie pokonali Wisłę Płock 3:0. Dla kielczan jest to czwarty z kolei sezon, który kończą ze złotymi medalami. W każdym z ostatnich finałów kielecka ekipa pokonała Wisłę Płock, co potwierdza, że te dwa zespołu zdominowały rozgrywki PGNiG Superligi mężczyzn.

Ekipa SPR Chrobrego Głogów zakończyła sezon na siódmym miejscu. W decydującym starciu rywalem podopiecznych Krzysztofa Przybylskiego był MMTS Kwidzyn, a dwumecz zakończył się pięciopunktowym zwycięstwem głogowskiej drużyny. Głogowianie finiszowali więc na tym samym miejscu, które zajęli na koniec poprzednich rozgrywek. Podczas, gdy głogowscy szczypiorniści rozpoczynali rywalizację o miejsca 5-8, lubinianie walczyli o utrzymanie w rozgrywkach PGNiG Superligi mężczyzn. W sezonie zasadniczym drużyna Jerzego Szafrańca zajęła dziewiątą pozycję i utrzymała to miejsce po spotkaniach o ligowy byt. W pokonanym polu piłkarze ręczni Zagłębia Lubin pozostawili Śląsk Wrocław, Wybrzeże Gdańsk oraz Nielbę Wągrowiec.

Sezon zasadniczy: Po pięć wygranych na własnym parkiecie
We własnej hali szczypiorniści SPR Chrobrego Głogów odnieśli w sezonie zasadniczym pięć z ośmiu zwycięstw. Na tarczy z Głogowa wyjeżdżały takie ekipy, jak Nielba Wągrowiec, Stal Mielec, Śląsk Wrocław, Wybrzeże Gdańsk oraz Zagłębie Lubin. Remisy w hali widowiskowo-sportowej im. Ryszarda Matuszaka udało się wywalczyć Azotom Puławy i MMTS-owi Kwidzyn, natomiast pełną pulę zgarnęły Vive Kielce, Wisła Płock, Pogoń Szczecin i Górnik Zabrze. Spotkanie z mistrzami kraju zakończyło się wysoką porażką (18:36), jednak w pozostałych meczach głogowscy szczypiorniści stawiali większy opór swoim rywalom i przegrywali je trzema oraz sześcioma bramkami.

Na własnym parkiecie pięć wygranych w sezonie zasadniczym odnieśli też piłkarze ręczni Zagłębia Lubin. Dziewiąta siła PGNiG Superligi mężczyzn wygrała w swojej hali z Górnikiem Zabrze, MMTS-em Kwidzyn, Nielbą Wągrowiec, Śląskiem Wrocław oraz Wybrzeżem Gdańsk. Do tego doszło pięć porażek (w tym z SPR Chrobrym Głogów) oraz remis Azotami Puławy. Biorąc pod uwagę mecze domowe, minimalnie lepsi okazali się więc głogowianie.

2014-09-07 SPR ChG - Zagłębie Lubin @Hala Chrobrego (fot.P.Dudzicki) 27

Sezon zasadniczy: Gorzej na wyjazdach – Zagłębie bez wygranej
Znacznie gorzej obu ekipom wiodło się w delegacjach. Szczypiorniści SPR Chrobrego Głogów odnotowali na obcych parkietach trzy zwycięstwa, wywożąc komplet punktów z Wągrowca, Gdańska oraz Lubina. Pozostałe mecze kończyły się wygranymi gospodarzy i na ogół były to zdecydowane zwycięstwa. Jedynym wyjątkiem było spotkanie w Szczecinie, gdzie miejscowa Pogoń pokonała głogowski klub różnicą dwóch bramek.

Delegacje to nie była również mocna strona lubinian. Szczypiorniści Zagłębia Lubin nie odnieśli na wyjazdach ani jednego zwycięstwa, a ich jedyną zdobyczą były trzy remisy. Te udało się wywalczyć w Puławach (27:27), Mielcu (37:37) oraz Gdańsku (31:31). Podobnie jak w przypadku głogowian, większość wyjazdowych spotkań kończyła się zdecydowanymi zwycięstwami miejscowych, jednak było też kilka wyjątków. Wyrównane boje szczypiorniści trenera Jerzego Szafrańca toczyli w Wągrowcu (24:26), Wrocławiu (26:27) czy Głogowie, gdzie polegli różnicą czterech trafień.

Dorobek punktowy obu zespołów był więc w dużej mierze budowany dzięki zdobyczom z własnej hali. Sezon zasadniczy piłkarze SPR Chrobrego Głogów zakończyli na siódmym miejscu z 18 punktami na koncie i bilansem 8-2-12. Lubinianie po 22 kolejkach zajmowali dziewiątą lokatę i tracili do Chrobrego cztery punkty. Ich bilans w sezonie zasadniczym to 5-4-13.

Inne cele w drugiej części sezonu
Do drugiej części rozgrywek 2014/2015 oba zespoły podeszły z zupełnie innymi celami. Głogowianie stanęli do walki w ćwierćfinałach, natomiast lubinian czekały konfrontacje o utrzymanie się w PGNiG Superlidze mężczyzn. Pierwszą przeszkodą podopiecznych Krzysztofa Przybylskiego była Wisła Płock i w zasadzie już przed tym dwumeczem wiadomo było, że wyeliminowanie płocczan z walki o mistrzostwo Polski będzie zadaniem z grona tych najtrudniejszych. Utytułowani rywale nie pozostawili żadnych złudzeń i już w pierwszym meczu – we własnej hali – zwyciężyli rezultatem 31:23, bardzo mocno komplikując sytuację SPR Chrobrego Głogów. Rewanż w hali im. Ryszarda Matuszaka potwierdził, że to Wisła Płock jest zespołem zdecydowanie lepszym. Wynik tego meczu to 32:20 dla wicemistrzów kraju.

Po przegranej z bardzo mocną kadrowo Wisłą Płock, głogowskim szczypiornistom pozostała walka o miejsca 5-8. Pierwszym rywalem na drodze do zajęcia miejsca tuż za czołową czwórką, była Stal Mielec. Głogowianie mimo niezłego początku tego spotkania i wyrównanej gry w pierwszej odsłonie, nie sprostali zadaniu i ostatecznie polegli przed własną publicznością 24:29. W rewanżu wprawdzie zespół trenera Przybylskiego pokazał się z lepszej strony i zwyciężył, jednak do awansu zabrakło dwóch trafień. Rezultat tego dwumeczu to 53:51 dla ekipy z Podkarpacia.

Skoro nie udało się wyeliminować Stali Mielec, pozostała walka o siódme miejsce. Przeciwnikiem głogowian był MMTS Kwidzyn i już po pierwszym spotkaniu mogło wydawać się, że wszystko jest przesądzone. Szczypiorniści z Głogowa zagrali bardzo słabą drugą połowę meczu i ostatecznie przegrali z MMTS-em 27:34. Siedmiopunktowa strata wydawała się różnicą, którą ciężko będzie odrobić, jednak mecz w Głogowie pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Rozpędzeni głogowianie rozbili MMTS Kwidzyn 34:22 i tym samym obronili wywalczone przed sezonem miejsce numer siedem.

2014-09-07 SPR ChG - Zagłębie Lubin @Hala Chrobrego (fot.P.Dudzicki) 06

Celem piłkarzy ręcznych Zagłębia Lubin było utrzymanie miejsca w PGNiG Superlidze mężczyzn i udało się wykonać to zadanie. Drużyna Jerzego Szafrańca rozpoczęła jednak od wpadki, przegrywając we własnej hali z Wybrzeżem Gdańsk 25:28. Jak pokazały kolejne mecze, rywal ten nie leżał lubinianom, bo również w Trójmieście górą byli szczypiorniści Wybrzeża, tym razem wygrywając 29:21.

Zdecydowanie lepiej wiodło się lubinianom w pozostałych meczach, w których odnieśli komplet zwycięstw. Ze Śląskiem Wrocław lubińscy piłkarze ręczni wygrali 32:27 oraz 30:22, natomiast z Nielbą Wągrowiec 32:28 i 30:24. Takie rozstrzygnięcia sprawiły, że szczypiorniści Zagłębia Lubin zakończyli ligę na dziewiątym miejscu i spokojnie mogą przygotowywać się do kolejnych rozgrywek PGNiG Superligi.

Z kim w przyszłym sezonie?
Skład rozgrywek nie zmieni się znacząco w porównaniu z sezonem 2014/2015. Z elitą piłki ręcznej pożegnały się ekipy Nielby Wągrowiec oraz Wybrzeża Gdańsk, natomiast ich miejsce zajęły PE Gwardia Opole, a także KPR Legionowo. Zespoły te były beniaminkami PGNiG Superligi mężczyzn w poprzednim sezonie i zakończyły go na miejscach spadkowych. Teraz powracają do czołówki polskiej piłki ręcznej i z pewnością będą chciały pozostać w niej na dłużej.

W barażu o miejsce w PGNiG Superlidze mężczyzn zagrała Miedź Legnica, jednak w dwumeczu okazała się gorsza od Śląska Wrocław i kolejny sezon spędzi na zapleczu superligi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.