Kampania Parkingowa w Głogowie

„Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?” – pod takim hasłem 11 czerwca odbyła się w Głogowie akcja promocyjna ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zajmowania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych przez zdrowych kierowców.

Ogólnopolska Kampania Parkingowa organizowana jest od 2003 r. Od 9 lat wspiera ją również powiat głogowski. W akcję co roku włącza się także Komenda Powiatowa Policji w Głogowie.

Szczególnym brakiem wyobraźni wykazują się kierowcy, którzy parkują swoje samochody na tzw. „kopertach” czyli miejscach parkingowych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla niepełnosprawnych. Takie zachowanie to nie tylko łamanie prawa, ale również szczególnie bezmyślne działanie, utrudniające osobie niepełnosprawnej życie i pokonywanie barier. – mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Policja apeluje o zgłaszanie przypadków nieuprawnionego parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych. Prosi również kierowców o zwracanie szczególnej uwagi podczas parkowania samochodów obok „kopert”, by zostawić osobie niepełnosprawnej więcej przestrzeni na miejscu parkingowym na swobodne wejście i wyjście z pojazdu. Do osób z niepełnosprawnością z kolei zwraca się o niewypożyczanie kart osobom, którym one nie przysługują.

Tegoroczna edycja kampanii w Głogowie rozpoczęła się od przemarszu spod Starostwa Powiatowego na parking sklepu Tesco na Osiedlu Kopernik. Pochód wyruszył o godz. 10.00, a tworzyli go m.in. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopieczni Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych, policjanci, rowerzyści. Główne uroczystości związane z kampanią odbyły się już po zakończeniu przemarszu, na parkingu Tesco. Tam rozdawano kierowcom ulotki promocyjne akcji, w których przypominano o konsekwencjach grożących za bezprawne zajmowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych lub nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową.

To bardzo ważna kampania. Chcemy przypominać mieszkańcom Głogowa o osobach niepełnosprawnych, o miejscach parkingowych, które znajdują się w naszym mieście, a są oznaczone kopertą. Te miejsca parkingowe są dla niepełnosprawnych bardzo ważne, bo umożliwiają im zaparkowanie samochodu blisko instytucji publicznych, sklepów i różnych innych punktów oraz ułatwiają dotarcie do nich w sposób spokojny i bezpieczny. – mówi Jarosław Dudkowiak, starosta głogowski, który objął patronatem wszystkie działania w ramach akcji – Chcemy również uświadomić kierowcom, że jedną z konsekwencji parkowania na kopertach są kary, ale straszenie karami nie jest najważniejsze w tej kampanii. Najważniejsza jest pamiętanie o osobach niepełnosprawnych i o tym, że te miejsca parkingowe są przeznaczone dla nich, aby ułatwić im dostęp do określonych miejsc.

Organizatorzy przypominali także osobom niepełnosprawnym o konieczności wyrobienia do 1 lipca karty parkingowej, która uprawnia do parkowania na „kopertach”. Kartę wydaje osobie z niepełnosprawnością Przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Sprawdź jak kursują autobusy 1 listopada.Tego dnia Komunikacja Miejska w Głogowie jest darmowa!

W czwartek, 1 listopada zgodnie z uchwałą Rady Miasta przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie są bezpłatne. Tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia z osiedla Piastów Śląskich w kierunku cmentarza na Brzostowie. Pełny rozkład jazdy autobusów, obowiązujący w dniu Wszystkich Świętych poniżej…

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…