Poetycko i muzycznie w Gimnazjum nr 2 w Głogowie

10 czerwca odbyła się już 12 edycja spotkań poetycko-muzycznych w Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Młodzież zaprezentowała spektakl oparty na tekstach poetów i pisarzy z powiatu głogowskiego. Podczas wieczoru promowana była także książka „W poszukiwaniu wartości”, w której zebrano wiersze oraz fragmenty prozy lokalnych twórców.

Spektakl, który zaprezentowali uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2, utrzymany był w konwencji nocnej audycji radiowej. Wiersze oraz teksty prozatorskie, pochodzące w większości z almanachu „W poszukiwaniu wartości”, przetykane były piosenkami, m.in. Edyty Gepert, Stanisława Sojki, zespołu Dżem. Motywem przewodnim spajającym wszystkie prezentowane utwory były wartości, takie jak miłość, przyjaźń, wiara, dobro, piękno.

Na tom „W poszukiwaniu wartości” składają się wiersze i utwory prozatorskie bardzo młodych autorów – gimnazjalistów i licealistów, a także twórców już dojrzałych i z dużym dorobkiem literackim. Od 12 lat wydajemy książki z tekstami lokalnych autorów. To jest prawdziwa kopalnia cudownych myśli i słów – mówi Małgorzata Jankowska, nauczycielka Gimnazjum nr 2 w Głogowie i organizatorka spotkań poetycko-muzycznych. – Później na bazie tych tekstów piszemy scenariusz spektaklu i w ten sposób prezentujemy je publiczności.

Zazwyczaj w publikacjach towarzyszących spotkaniom poetycko-muzycznym przeważała poezja. W  tym roku po raz pierwszy w tomie znalazło się bardzo dużo prozy, m.in. fragmenty bloga „Endorfinki” Mówi się że Głogów to takie zagłębie poetyckie, ale wkrótce może się stać także zagłębiem prozatorskim, bo teksty, które publikujemy w tym tomie niosą głębokie wartości – mówi Renata Kołodziej, nauczycielka Gimnazjum nr 2 i organizatorka wydarzenia.

Co roku spotkaniom przyświeca inny temat przewodni. w ubiegłych latach prezentowano teksty ukazujące świat oczami kobiet, świat oczami mężczyzn, były też utwory humorystyczne. Tegoroczną edycję organizatorki postanowiły poświęcić wartościom. Dlaczego?

Chyba już dojrzałyśmy się już do tego tematu – mówi Małgorzata Jankowska. – W tomiku znajdziemy utwory nie tylko o wartościach, ale także o ich braku.

Inspiracja do wyboru tematów są także nasi uczniowie, którzy przynoszą teksty na konkursy literackie – dodaje Renata Kołodziej. Często są to teksty głogowskich poetów, bo okazuje się, że młodzież zna i bardzo lubi ich twórczość. Szczególnie ceni sobie poezję Krzysztofa Jelenia, poety i prezesa Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego. Wiele z jego utworów uczniowie znają na pamięć.

Jedna z naszych uczennic napisała nawet taki tekst, że czyta Jelenia zamiast Miłosza – śmieje się Renata Kołodziej – Tak naprawdę my cały czas pracujemy na tekstach głogowskim pisarzy, na kółku teatralnym, podczas konkursów recytatorskich. Staramy się promować lokalną literaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Sprawdź jak kursują autobusy 1 listopada.Tego dnia Komunikacja Miejska w Głogowie jest darmowa!

W czwartek, 1 listopada zgodnie z uchwałą Rady Miasta przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie są bezpłatne. Tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia z osiedla Piastów Śląskich w kierunku cmentarza na Brzostowie. Pełny rozkład jazdy autobusów, obowiązujący w dniu Wszystkich Świętych poniżej…

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…