Głogowski Rynek znów ożyje. Dwie imprezy pod Ratuszem

Głogowski Rynek znów będzie tętnił życiem. W najbliższą niedzielę, 21 czerwca, w sercu miasta odbędą się dwie ważne imprezy. Jedna doskonale znana, szczególnie fanom kolarstwa, a druga to zupełna nowość.

Imprezą, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń sportowych Głogowa, jest Memoriał im. J. Grundmana i J. Wizowskiego. W tym roku odbędzie się już 25 edycja tego ważnego wyścigu kolarskiego, któremu patronują dwaj wybitni zawodnicy, związani z Dolnym Śląskiem. Po raz pierwszy w historii start i meta będą w Głogowie. Do memoriału zgłosiło się 19 międzynarodowych drużyn – mówi Artur Chodor organizator wyścigu. Zawodnicy wystartują spod głogowskiego Ratusza. Finisz wyścigu również odbędzie się na Rynku. Kolarze wjadą od ulicy Grodzkiej. Drużyny zaprezentują się publiczności o 12.30 na scenie, a sam wyścig rozpocznie się o godz. 13.00. Przyjazd kolarzy na metę przewidziany jest na ok. 17.15-17.30.

2015-06-15 PLAKAT-XXVMEMORIAŁ-2015

Aby ten czas między startem a metą urozmaicić wszystkim przybyłym na Rynek proponujemy nową imprezę – I Jarmark Mieszczański „Pod Kapeluszem” – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Dlaczego pod kapeluszem? Skąd nazwa jarmarku? Przed wiekami kapelusz był znakiem do rozpoczęcia targu. Wieszano go na stojaku i od tego momentu rozpoczynano handel. Zdjęcie go ze stojaka oznaczało uwolnienie cen i zgodę na sprzedaż detaliczną. Prezydent Głogowa obiecuje, że podczas imprezy głogowianie poznają jeszcze wiele podobnych ciekawostek historycznych. Oryginalny głogowski jarmarczny kapelusz z XIX w. jest przechowywany w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Z okazji I Jarmarku Mieszczańskiego powstanie jego replika, która będzie służyć podczas kolejnych edycji wydarzenia.

21 czerwca na Rynku ma być jak na średniowiecznym jarmarku. Chcemy oddać atmosferę tamtych czasów – mówi Rokaszewicz.– Tak jak to na dawnych jarmarkach bywało będą kuglarze, sztukmistrzowie, szczudlarze, mnóstwo straganów z lokalnymi wyrobami i wiele innych atrakcji.

W Rynku powstanie średniowieczne miasteczko, w którym będzie można podziwiać dawne uzbrojenie, powalczyć na bezpieczne miecze, wziąć udział w wielu zabawach, grach i konkursach.

Kolarskie umiejętności wszyscy chętni sprawdzą w sportowym miasteczko, gdzie zostaną rozegrane mistrzostwa Głogowa na rowerkach biegowych oraz trenażerach kolarskich. Podczas wydarzeń na Rynku będzie można także wziąć udział w wielkiej loterii fantowej.

Chcemy, by tego dnia, jak przed wiekami, ożyły sukiennice. Będzie je można zwiedzić przewodnikiem – mówi prezydent Głogowa.– Ja też tego dnia przeobrażę się w przewodnika. Oprowadzę mieszkańców Głogowa po Ratuszu i opowiem o historii tego pięknego zabytku. Wycieczka z prezydentem rozpocznie się o godz. 15.00 – zbiórka przed głównym wejściem do Ratusza.

Serdecznie zapraszamy! Każdy znajdzie podczas jarmarku coś dla siebie – zapewnia Rafael Rokaszewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.