Głogów: Konferencja „(Nie)Bezpieczny Internet”
2015-06-16 Konferencja „(Nie)Bezpieczny Internet” @SM Nadodrze (fot.A.Karbowiak)-12

Kiedyś dzieci nawiązywały przyjaźnie na placu zabaw i przy trzepaku, dziś z rówieśnikami częściej spotykają się na wirtualnym podwórku. Współczesne media i technologie cyfrowe tworzą iluzje więzi. Młodzi ludzie mają trudności w budowaniu prawdziwych relacji. A to prowadzić może agresji i cyberprzemocy. O „(Nie)Bezpiecznym Internecie” rozmawiano podczas konferencji, zorganizowanej przez Gimnazjum nr 3 w ramach rodzicielskiego programu profilaktycznego „Skręcaj w dobrą stronę”.

Z pomysłem takiego tematu konferencji wyszli rodzice i nauczyciele, którzy obserwują, jak ogromnie dużo czasu spędzają młodzi ludzie w sieci. Podczas przerw w szkole, zamiast wchodzić w relacje rówieśnicze, często siedzą po ścianą z telefonami i piszą do siebie SMS-y – mówi Małgorzata Nowakowska, dyrektorka Gimnazjum nr 3 w Głogowie.

O tym jak wychowywać dzieci w erze cyfrowej, o szansach i zagrożeniach internetu mówiła podczas swojego wykładu Anna Cieślik – psycholog, coach i trener biznesu.

Internet wcale nie jest taki zły, ważne jest wsparcie, jakie dziecko otrzymuje od rodziców. Musimy się wspólnie i dzieci, i dorośli nauczyć korzystać z tych technologii tak, żeby one nam służyły. W nowych technologiach nie widziałabym samych zagrożeń, ale uważam, że wymagają rozważnego wykorzystywania – mówi Anna Cieślik.

Psycholog podczas wykładu podkreślała, że najważniejszy jest regularny kontakt z dzieckiem, a także zdecydowana interwencja, kiedy zachodzi podejrzenie, że aktywność w Internecie zagraża jego rozwojowi. Trzeba zwrócić uwagę, jakie treści przegląda młody człowiek w internecie, bo coraz częstszym zjawiskiem staje się uzależnienie dzieci od pełnych przemocy gier i pornografii. Kluczem do sukcesu jest dbanie o rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka i budowanie z nim mocnej więzi. Wtedy wirtualny świat nie będzie żadnym zagrożeniem. Anna Cieslik zwróciła także uwagę, jak era cyfrowa wpłynęła na rolę nauczyciela. Wiedzę dzieci w tej chwili czerpią z internetu, nauczyciel staje się przewodnikiem, a nie przekazicielem wiedzy.

Nauczyciele muszą być teraz przede wszystkim pedagogami i psychologami, potrzebują wysokich kompetencji, ale też wsparcia. Mają bardzo trudne zadanie – mówi Anna Cieślik. – Jeśli nie będziemy im dawać narzędzi psychologicznych – pedagogicznych, to trudno oczekiwać, żeby sobie radzili ze sprawami, do których są w ogóle nieprzygotowani, bo na studiach uczono ich głównie z przekazywania wiedzy przedmiotowej, a nie rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniem od sieci.

2015-06-16 Konferencja „(Nie)Bezpieczny Internet” @SM Nadodrze (fot.A.Karbowiak)-45

Jednym z największych problemów związanych z aktywnością dzieci w internecie jest cyberprzemoc. Najczęściej spotykanymi formami tego zjawiska jest szantażowanie, nękanie, podszywanie się pod kogoś, publikowanie i rozsyłanie kompromitujących informacji lub materiałów multimedialnych, a także tzw. hejtowanie i mowa nienawiści. I właśnie temu ostatniemu zjawisku poświęcił swój wykład Dariusz Grzemny, trener, edukator, wiceprezes Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, która prowadzi program dotyczący mowy nienawiści w Internecie.

Niewiele jest jeszcze organizacji i programów, które zajmują się tym zjawiskiem. Bo jeszcze nie dla wszystkich jest jasne czym jest mowa nienawiści. Tzw. hejt również nie zawsze nią jest – mówi Dariusz Grzemny – Internet jest rzeczą wspaniałą, ale trzeba umieć z niego korzystać. A dziecko często jest pozostawione samo w sieci. Trzeba mu pokazać, co jest dobre, a co złe, co wolno, a czego nie wolno.

Konferencja odbyła się pod patronatem prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza.

Więcej zdjęć z konferencji w fotogalerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.