W niedzielę kolarskie święto w Głogowie

Już tylko dwa dni dzielą nas od kolarskiego święta, jakim będzie XXV edycja Memoriału im. Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego. W tym roku międzynarodowy wyścig kolarski rozpocznie się i zakończy na głogowskim Rynku.

Józef Grundmann urodził się w 1934 roku we Wrocławiu i był czołowym polskim kolarzem torowym lat 50. W 1955 roku wystąpił w Mistrzostwach Świata i był pierwszym – obok Zbysława Zająca – polskim kolarzem, który dokonał tego po II Wojnie Światowej. Po zakończeniu kariery zawodniczej zaczął pracę w roli trenera. Pracował m.in. z Januszem Kierzkowskim, brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Meksyku oraz złotym medalistą MŚ z 1973 roku. Jerzy Wizowski przez wiele lat piastował funkcję Dolnośląskiego Związku Kolarskiego i był organizatorem niezliczonej liczby wyścigów kolarskich, czym przyczynił się do rozwoju tej dyscypliny sportu w Polsce.

Tegoroczny Memoriał im. Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego będzie już dwudziestym piątym, któremu patronują dwie związane z Dolnym Śląskiem osoby kolarskiego świata. Jego trasa rozpocznie się pod głogowskim Ratuszem, a na głogowskim Rynku znajdzie się również meta wyścigu. Na Stare Miasto kolarze wjadą od strony ul. Grodzkiej.

– „Po raz pierwszy w historii start i meta będą w Głogowie. Do memoriału zgłosiło się 19 międzynarodowych drużyn” – powiedział Artur Chodor, organizator Memoriału im. Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego. Prezentacja uczestników tegorocznego wyścigu zaplanowana jest na godz. 12:30. Pół godziny później rozpocznie się wielkie ściganie, którego finisz spodziewany jest o godz. 17:15-17:30. Trasa tegorocznego memoriału liczy 184,5 km.

W ubiegłym roku zwycięzcą wyścigu został Błażej Janiaczyk, reprezentujący BDC MarcPol. Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej zajął Bartłomiej Matysiak z CCC Polkowice, a trzeci był Łukasz Bodnar (ActiveJet). Trasa XXIV Memoriału im. Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego podzielona była na dwa etapy. Pierwszy z nich liczył 135 kilometrów, natomiast drugi był o dwadzieścia dwa kilometry dłuższy. Meta usytuowana była w Polkowicach.

W tym roku początek i koniec trasy zaplanowano w Głogowie. To pewnego rodzaju nowość, ale także dodatkowa atrakcja dla mieszkańców naszego miasta. Na placu przed głogowskim Ratuszem odbędzie się bowiem ceremonia dekoracyjna i uroczyste wręczenie nagród uczestnikom wyścigu.

Memoriał im. Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego jest imprezą wpisaną do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Prawo do startu mają w niej grupy UCI continental teams, reprezentacje narodowe, zespoły regionalne i kluby.

Program XXV Memoriału im. Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego (21.06.2015):

09:00 – 10:30 Przyjmowanie zgłoszeń, wydawanie numerów startowych (akredytacja ekip)
11:00 – 12:00 Odprawa techniczna
12:30 – 12:45 Prezentacja zawodników (wg kolejności zgłoszeń)
13:00                Start wyścigu
17:30               Zakończenie zawodów
17:30 – 18:00 Uroczyste wręczenie nagród: Głogów – Plac przed urzędem Miejskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.