Głogów: Fundacje i europoseł wsparli Akademię
2015-06-20 Głogów Fundacje i europoseł wsparli Akademię (fot. MAH Głogów)

Już po raz 16 młodzi Polacy mieszkający na terenach dawnych Kresów Rzeczpospolitej przyjadą do Głogowa na Letnią Akademię Kultury i Języka Polskiego, którą organizuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Będą uczestniczyć w wykładach, wycieczkach i warsztatach, których celem jest przypomnienie młodzieży o jej polskich korzeniach.

Zajęcia Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego rozpoczną się jeszcze w czerwcu. Będą w nich uczestniczyć, poza młodzieżą z Białorusi, Litwy i Ukrainy, również młodzi mieszkańcy Głogowa, Polkowic, Nowej Soli i Wschowy – im Letnia Akademia ma uzmysłowić, że na dawnych Kresach Polski nadal żyją nasi rodacy.

Program Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego jest bardzo bogaty. Jej uczestnicy czas spędzają na wielu ciekawych wykładach poświęconych historii Polski. Odwiedzają też ważne dla każdego Polaka miejsca. Obowiązkowym elementem każdej Akademii jest wycieczka do Warszawy i Wilna – informują pracownicy Muzeum.

W tym roku patronat honorowy nad akcją objął były minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz poseł Parlamentu Europejskiego Bogdan Zdrojewski. Dzięki jego wsparciu uczestnicy Akademii wyjadą także na wycieczkę do Brukseli, gdzie m.in. zwiedzą siedzibę unijnego parlamentu. Tam będą również zastanawiać się i dyskutować nad tym, czy unia polsko-litewska i wielonarodowa Rzeczpospolita, mogły dać ideowe podwaliny pod utworzenie instytucji Unii Europejskiej.

Realizacja tak bogatego programu nie byłaby możliwa bez dotacji z zewnątrz. Tym razem głogowskie muzeum mogło liczyć na wsparcie finansowe Fundacji KGHM Polska Miedź, która przekazała na organizację zajęć Letniej Akademii kwotę 10 tysięcy złotych. Pomocy nie odmówiła także Fundacja Banku Zachodniego WBK, przekazując na konto Muzeum 7 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.