Wakacje tuż tuż – jak bezpiecznie korzystać z lasu?
2014-12-09-ścieżka edukacyjno-dydaktyczna@gmina Kotla

Już wkrótce rozpoczną się wakacje i czas urlopów. Tłumnie wyruszymy do lasów szukać odpoczynku na łonie natury. Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer po lesie, obserwacja przyrody, zbieranie jagód i grzybów. Ale czy wiemy, jak zachowywać się w lesie, żeby wypoczynek był bezpieczny? Leśnicy twierdzą, że niestety wciąż świadomość społeczna w tym zakresie jest zbyt mała.

Mamy piękne lasy wokół Głogowa

Nadleśnictwo Głogów może pochwalić się wieloma pięknymi zakątkami, dlatego też jest bardzo chętnie odwiedzane, nie tylko przez mieszkańców Dolnego Śląska, ale również mieszkańców województwa lubuskiego.

2015-06-20 Bezpieczny las @ Nadleśnictwo Głogów (fot. A. Błaszczyk) 2

 

W pobliżu Głogowa mamy piękne tereny na spokojne leśne spacery. W ostatnim czasie otworzyliśmy w okolicach „Leśnej Doliny” wspólnie z gminą Kotla dwie ścieżki. Pierwsza z nich to ścieżka pn. „Wolność jest w naturze” o charakterze zdrowotnym, o długości ok. 10 km. Drugą ścieżkę zainaugurowaliśmy 31 maja tego roku. Ma ona charakter przyrodniczo-edukacyjny. Liczy ok. 30 km. Polecam także trasę MTB, wyznaczoną wspólnie z gminą Grębocice. Ponad 35 km wymagającej, ale też pięknej pod względem krajobrazowym trasy – mówi Adam Grzelczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów.

Piękne leśne ścieżki przyciągają wielu turystów, co widać na przykład na niedawno oddanym do użytku parkingu między Golą a Serbami. W weekendy bardzo trudno znaleźć na nim wolne miejsce.

Bezpieczny las

Niestety nie wszyscy, którzy do naszych lasów trafiają, zachowują się w odpowiedni sposób – mówi Piotr Laszczyński, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Głogów – Wciąż jest wielu ludzi, którzy popełniają szereg wykroczeń i przestępstw, zagrażających zarówno przyrodzie, jak zdrowiu i życiu innych użytkowników lasu.

A wystarczy przestrzegać zaledwie kilku podstawowych zasad, by nasz pobyt w lesie był bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego. Bezpieczeństwo przebywania w lesie zależy przede wszystkim od naszego zachowania, zdrowego rozsądku oraz poszanowania obowiązującego prawa. Do każdej wycieczki do lasu należy się dobrze przygotować, poznać możliwie jak najdokładniej, studiując mapy, czy przeglądając informacje w Internecie, charakter miejsca, do którego się udajemy. Sprawdźmy, czy na terenie, po którym chcemy spacerować, nie ma bagien, osuwisk, strzelnic czy poligonów.

Będąc już w lesie należy poruszać się tylko po wyznaczonych trasach, duktach leśnych, czy stabilnych, utwardzonych ścieżkach i unikać miejsc, w których drzewa są widocznie uszkodzone. Trzeba pamiętać, by nie używać otwartego ognia, a ogniska rozpalać tylko w miejscach wyznaczonych lub w odległości co najmniej 100 m. od ściany drzew. Do lasu nie można wjeżdżać samochodem, auto trzeba zostawić na parkingu. Należy także respektować ustawione w lesie znaki zakazu wstępu oraz inne wydane polecenia przez zarządzającego terenem. Nie lekceważmy znaków ostrzegawczych o możliwości polowania czy ścinki drzew. Ich zignorowanie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Ważne jest także zabezpieczenie się przed owadami. Na rynku dostępnych jest teraz wiele środków w aerozolach czy kremach, które odstraszają muszki, komary i kleszcze, przenoszące kilka bardzo groźnych chorób. Szczególną ostrożność zachowajmy, jeśli w pobliżu zauważymy przechodzącą lochę lub odyńca z młodymi.

Niebezpieczne mogą być samice, które prowadza swoje młode. Każda samica, każda matka potrafi zaryzykować swoje życie i przełamać naturalny strach przed ludźmi, jeśli uzna, że człowiek, który zbliża się w jej kierunku lub wchodzi w jakieś zakrzaczenie, w którym ona schroniła się z młodymi, jest dla jej młodych zagrożeniem – ostrzega Piotr Laszczyński. – Przecenianym niebezpieczeństwem jest natomiast żmija zygzakowata, która atakuje tylko wtedy, kiedy jest ewidentnie niepokojona i zazwyczaj unika kontaktu z człowiekiem.

Nie podchodźmy do zwierząt, które przed nami nie uciekają. Dotyczy to przede wszystkim lisów i wiewiórek, często chorujących na wściekliznę. W przypadku zadrapania czy pogryzienia przez takie zwierzę, należy się natychmiast udać do lekarza.

Największe problemy: śmieci, łamanie przepisów, quady

Wydawałoby się , że o takiej banalnej sprawie jak zakaz śmiecenia w lesie nie trzeba przypominać, bo to dla wszystkich użytkowników lasów jest oczywiste. Niestety śmiecenie jest jednym z największych problemów, z jakimi spotykają się głogowscy leśnicy.

W 2014 r. Nadleśnictwo Głogów wydało prawie 16 tysięcy złotych na uprzątnięcie śmieci, wyrzuconych w lesie – mówi Piotr Laszczyński. – Często zdarza się, że ustalamy sprawców tego rodzaju wykroczeń i są oni bardzo zaskoczeni, że fakt śmiecenia w lesie można tak łatwo udokumentować, a potem dowody przedstawić przed sądem.

Pomocne w ściganiu sprawców są kamery leśne i inne urządzenia monitorujące. Zaśmiecanie lasu jest zagrożone karą grzywny do 500 zł, jeśli wiążą się z tym wykroczeniem jeszcze inne, jak np. nieuprawniony wjazd samochodem do lasu, wtedy takiego sprawcę można ukarać grzywną do 1000 zł.

Kolejny nagminnie łamany przepis to zakaz wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi, o którym mówi nie tylko kodeks wykroczeń (art. 161), lecz także ustawa o lasach państwowych (art.29). Mimo to Straż Leśna w Nadleśnictwie Głogów w ostatnich trzech latach ukarała mandatami lub pouczeniami aż 600 kierowców, którzy zlekceważyli te przepisy.

Prawdziwym utrapieniem leśników są także motocykliści crossowi i osoby poruszające się na quadach. Zakłócają oni nie tylko leśna ciszę, niepokoją i płoszą zwierzynę, ale stanowią również realne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników lasu. Zdarzały się groźne wypadki z udziałem motocykli czy quadów.

W lesie dozwolone jest zbieranie runa leśnego, grzybów czy jagód, ale nie wolno wycinać drzew czy zabierać drewna ze stosów. Nie wszyscy są świadomi, że robiąc to, łamią prawo. W ciągu ostatnich 10 lat w Nadleśnictwie Głogów skradziono aż 357 m3 drewna. Coraz częściej sprawcy tych przestępstw są łapani, dzięki fotopułapkom i systemowi monitorującemu, który śledzi samochód złodziei czasami już od momentu wjazdu do lasu.

Gdy się zgubimy…

Często zapominamy, że na wyprawę do lasu należy się przygotować tak samo jak na górską wędrówkę, czy na każdą inną wycieczkę. Najlepiej zabrać ze sobą mapę z oznaczonymi leśnymi drogami i kompas. Wtedy łatwiej nam będzie się odnaleźć, jeśli stracimy orientację w terenie. W przypadku, gdy się zgubimy, pomóc nam może wiedza, że las podzielony jest na prostokątne oddziały, zajmujące średnio powierzchnię 20-25 ha. U zbiegu oddziałów postawione są numerowane słupki oddziałowe. Stoją one zawsze w północno-wschodnim narożniku zbiegu linii oddziałowych. Mając taką wiedzę, nawet bez mapy i kompasu, możemy wyznaczyć kierunki świata.

Warto też wiedzieć, że pomocny może okazać się numer metalowej tabliczki przybijanej przez leśników na stosach lub czołach ściętych drzew. Górny rząd 5 cyfr oznacza kolejny numer drewna odebranego w danym roku w konkretnym leśnictwie, dolny zaś 6-cyfrowy numer identyfikuje to leśnictwo. Wystarczy, dzwoniąc po pomoc, podać ten numer, a miejscowy leśniczy zidentyfikuje miejsce naszego pobytu.

Leśnicy zalecają przed wyjściem do lasu wpisanie sobie do telefonu numeru do Straży Leśnej i najbliższego nadleśnictwa. Może to się okazać bardzo pomocne w przypadku zgubienia się w lesie.

Na terenie Nadleśnictwa Głogów mieliśmy już kilka akcji poszukiwawczych i dzięki naszej znajomości terenu oraz wykorzystaniu służb ratowniczych, bardzo szybko byliśmy w stanie kogoś zlokalizować – mówi Adam Grzelczak.

Numer telefony nadleśnictwa może być przydatny także wtedy, jeśli będziemy świadkami wykroczenia czy przestępstwa w lesie lub zauważymy jakieś zagrożenie.

Las wydaje nam się środowiskiem całkowicie bezpiecznym i tak jest, jeśli człowiek korzysta z niego w odpowiedni sposób. Wystarczy właściwe przygotowanie, by wyprawy do lasu były prawdziwą przyjemnością.

Przydatne numery telefonów:

2015-06-20 Bezpieczny las @ Nadleśnictwo Głogów (fot. A. Błaszczyk) 1

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.