Kotla: Warsztaty ilustracji książkowej

Jak powstają ilustracje do książek? Jak się je wykonuje? Kredkami, farbami, a może na komputerze? O to wszystko mogli zapytać młodzi czytelnicy ilustratorkę książek Joannę Zagner-Kołat, która 12 czerwca odwiedziła Bibliotekę Publiczną przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Kotli.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”. Jest to największe regionalne przedsięwzięcie promujące czytelnictwo dzieci i młodzieży. Biorą w nim udział wybitni twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy i wydawcy, którzy odwiedzają miasta, miasteczka i wsie Dolnego Śląska, spotykają się z młodymi czytelnikami i rozmawiają z nimi o literaturze i innych tematach okołoksiążkowych.

W tym roku akcja odbywała się w dniach 10-13 czerwca. Do projektu włączyły się dwa wydawnictwa – „Literatura” i „Akapit-Press”, które zapewniły znakomitą pisarską ekipę – wybitnych i lubianych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Z młodymi czytelnikami z Dolnego Śląska spotkali się m.in. Agnieszka Tyszka, Beata Ostrowicka, Paweł Wakuła, Katarzyna Ryrych, Romek Pawlak, Marcin Pałasz,Rafał Witek, Kazimierz Szymeczko, Ałbena Grabowska-Grzyb oraz ilustratorka Joanna Zagner-Kołat, która 12 czerwca spotkała się z dziećmi w Bibliotece Publicznej w Kotli. Tam poprowadziła warsztaty ilustracji książkowej, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kotli.

Joanna Zagner-Kołat współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką ilustracji do takich książek jak: „Lilka i spółka”, „Filipek i rodzina”, „W Zielonej Dolinie”. Współpracuje również z czasopismami „Świerszczyk” oraz „Miś”. Zdobyła wiele nagród, m.in. Małego i Dużego Donga 2007 za książkę „Bery, gangster i góra kłopotów” Małgorzaty Strękowskiej-Zaręby.

Warsztatom ilustracji książkowej w Kotli towarzyszyła wystawa prac biorących udział w konkursie plastyczno-literackim „A to historia!”. Na konkurs zgłoszono 38 prac. Najciekawsze wzięły udział w finale konkursu, który odbył się 13 czerwca 2015 roku w Polkowicach. Do nagrody głównej nominowani zostali: z Gimnazjum Gminnego w Kotli – Sandra Szałatkiewicz, Natalia Stępień i Miłosz Przybylski, a ze Szkoły Podstawowej w Kotli – Weronika Sołonynka oraz Wiktor Stodoła.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządów: województwa dolnośląskiego i gminy Polkowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Sprawdź jak kursują autobusy 1 listopada.Tego dnia Komunikacja Miejska w Głogowie jest darmowa!

W czwartek, 1 listopada zgodnie z uchwałą Rady Miasta przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie są bezpłatne. Tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia z osiedla Piastów Śląskich w kierunku cmentarza na Brzostowie. Pełny rozkład jazdy autobusów, obowiązujący w dniu Wszystkich Świętych poniżej…

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…