Głogów: Młodzi chcą pracować w wakacje
2015-07-01 Głogów Młodzi chcą pracowac w wakacje @MOK SM Nadodrze (fot. A. Błaszczyk)

Prawie 350 osób zgłosiło chęć udziału w akcji „Wakacyjna Praca dla Młodych”, organizowanej przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Nadodrze”. Wczoraj w holu Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się rekrutacja do programu. W ramach akcji Spółdzielnia zatrudni ok. 130 osób.

„Wakacyjna Praca dla Młodych” jest jednym z największych tego typu programów w Polsce. Od ośmiu lat zadanie realizowane jest wspólnie z Gminą Miejską Głogów, a w zeszłym roku prowadzone było też z Powiatem Głogowskim. Celem programu „Wakacyjna Praca dla Młodych” jest wykorzystanie potencjału młodzieży, zagospodarowanie jej czasu wolnego podczas wakacji, a także kształtowanie zaangażowania w wykonywana pracę, nauczenie szacunku dla pracy innych oraz przygotowanie do podjęcia w przyszłości stałego zatrudnienia.

Program skierowany jest do dorosłych uczniów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów, zameldowanych na terenie Gminy Miejskiej Głogów. Od zeszłego roku przyjmowane są również osoby małoletnie w wieku 16-17 lat – one muszą mieć ważną legitymacje szkolną oraz pisemna zgodę rodzica lub opiekuna na pracę.

30 czerwca w holu MOK-u odbyła się rekrutacja do tegorocznej edycji programu. Chętni musieli wypełnić ankietę, a następnie wrzucić ją do urny. Szanse na pracę mieli wszyscy, ponieważ uczestników programu wybrano drogą losowania. Więcej chętnych do pracy było w grupie osób w wieku 16-17 lat (180 zgłoszeń).

Szczęśliwcy, których nazwiska zostały wylosowane, podzieleni zostali na dwa turnusy.
Pierwszy rozpoczyna się 6 lipca, drugi 20 lipca. Uczestnicy akcji będą pracować po dwa tygodnie, 5 razy w tygodniu, przez 6 godzin– mówi Mateusz Kowalski, starszy specjalista ds. informacji społecznej SM „Nadodrze”. – Ale zanim młodzież zacznie pracować, przejdzie szkolenie bhp, bo będą wykonywać zadania dla wielu zupełnie nowe. Pewnie niewiele z tych osób, szczególnie w tej młodszej grupie, miało grabie czy pędzel w rękach. Zapoznamy ich także z regulaminem i przedstawimy umowy.

Młodzież wykonywać będzie proste prace porządkowo-konserwatorskie. – Jeśli będzie dobra pogoda, będą np. malować ławki, jeśli będzie padał deszcz, mogą myć okna w piwnicach. Zajmą się pewnie koszeniem trawy, nasadzeniami roślin, grabieniem – mówi Mateusz Kowalski.

Organizatorzy akcji będą się starali, żeby młodzi ludzie trafiali na osiedla, na których mieszkają. Zostaną podzieleni na 8-9 osobowe grupy, a ich pracą zarządzał będzie kierownik osiedla.
W tym roku młodzi ludzie zarobią więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Uczestnicy programu otrzymają po 500 zł brutto.

Dla 17-letniego Bartka udział w akcji SM „Nadodrze” to będzie pierwsza praca. – Chcę zarobić na wakacje – mówi.– Jeśli jest okazja, trzeba ją wykorzystać. O programie dowiedział się od kolegi, który również został wylosowany.

Dla niektórych z wylosowanych udział w akcji to nie pierwszyzna. – Byłam już w zeszłym roku. Tak mi się spodobało, że wróciłam.– mówi Alicja (19 l.). – Jest bardzo fajna atmosfera, a poza tym mogę się tu nauczyć wielu rzeczy, również dla mnie pożytecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.