Nauczyciele wychowawcy dostaną większy dodatek

Nauczyciele wychowawcy w powiecie głogowskim otrzymają od września większy dodatek do pensji. Do tej pory wynosił on 67 zł, teraz wzrósł do 90 zł. Decyzja zapadła podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. Radni z klubu Jana Zubowskiego wnioskowali o podniesienie dodatku do 100 zł.

Projekt uchwały w sprawie dodatku za wychowawstwo został przygotowany przez zarząd powiatu w porozumieniu ze związkami zawodowymi nauczycieli, które zaakceptowały kwotę 90 zł. Na ostatniej sesji Rady Powiatu, 29 czerwca, Klub Radnych Komitetu Wyborców Jana Zubowskiego, wniósł wniosek o podwyższenie dodatku do 100 zł.

Wychowawca bywa tego samego dnia o tej samej godzinie spolegliwym opiekunem, rzecznikiem interesów swoich wychowanków, animatorem życia społecznego, kulturalnego czy naukowego w klasie. Żeby być wychowawcą trzeba być tym wszystkim naraz, a także administratorem, księgowym, kolporterem, informatorem. Tyle ról składa się na złożoną pracę wychowawcy. Wiem coś na ten temat, bo sama jestem wychowawcą w szkole – uzasadniała wniosek Agnieszka Rajchel z Klubu Radnych Komitetu Wyborców Jana Zubowskiego. – Bardzo się cieszę, że zarząd dostrzegł trud pracy wychowawcy, ale jednocześnie uważam, że 90 zł nie jest kwotą całkowicie wynagradzającą pełnienie tej trudnej i odpowiedzialnej funkcji.

Starosta powiatu głogowskiego Jarosław Dudkowiak podkreślił, że kwota 90 zł była uzgodniona ze zawiązkami zawodowymi, a akceptacja wniosku Klubu Radnych Komitetu Wyborców Jana Zubowskiego, który nie został poddany konsultacjom z przedstawicielami nauczycieli, oznaczałaby anulowanie przygotowanej uchwały.
O tym mówią przepisy i Karta Nauczyciela– argumentował starosta głogowski. – Zgadzam się, że kwota nie jest powalająca, ale wzrost procentowy podwyżki jest bardzo duży. Chciałbym, żebyśmy w przyszłym roku mogli jeszcze podnieść tę kwotę, ponieważ praca wychowawcy jest bardzo trudna, absorbująca mnóstwo czasu i energii.

Argumenty starosty nie przekonały radnych z Klubu KW Jana Zubowskiego, którzy podtrzymali swój wniosek. Przepadł on jednak w głosowaniu. Projekt uchwały przygotowany przez zarząd powiatu z kwotą podwyżki 90 zł przyjęto jednomyślnie.

Z takiego obrotu sprawy nie była zadowolona Agnieszka Rajchel. – Wiemy, jaka jest sytuacja finansowa powiatu, dlatego nie chcieliśmy podwyżki nie wiadomo jakiej. Starosta przekonywał, że procentowo jest to duża podwyżka, ale kwotowo to jest 22 zł brutto, więc jakie to są pieniądze. Te 10 zł więcej, to już jest parę groszy więcej – mówiła radna. – Wyjście było takie, że można dzisiaj było wycofać tę uchwałę, a zagłosować ja po konsultacjach, we wrześniu, ze skutkiem finansowym dla nauczycieli od pierwszego września. Tym bardziej, że nauczyciele dostają dodatki pod koniec miesiąca.

Jarosław Dudkowiak twierdzi jednak, że propozycja właśnie takiej kwoty podwyżki wynika z odpowiedzialności zarządu powiatu i podkreśla, że propozycja został przyjęta przez dwa związki zawodowe: „Solidarność” i ZNP.
Przypomnę również, że wnioskodawca, Jan Zubowski, przez okres dwóch kadencji nie podniósł ani razu dodatku za wychowawstwo w szkołach prowadzonych przez miasto – dodał starosta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.