Głogów: Letnia Akademia w Brukseli
2015-07-07 Głogów: Letnia Akademia w Brukseli (fot. MAH)

Słuchacze Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego zwiedzili Brukselę oraz Parlament Europejski, gdzie spotkali się z eurodeputowanym Bogdanem Zdrojewskim.

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego organizowana jest przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie już po raz 16. W akcji uczestniczą młodzi Polacy mieszkający na terenach dawnych Kresów Rzeczpospolitej oraz ich rówieśnicy z m.in. Głogowa, Polkowic, Nowej Soli. Wspólnie biorą udział w wielu wykładach, wycieczkach i warsztatach. Zajęcia te mają na celu przypomnienie młodzieży z Litwy i Ukrainy o ich polskich korzeniach. Młodym ludziom z Polski Letnia Akademia powinna uzmysłowić, jak wiele naszych rodaków wciąż życie na terenach dawnych Kresów.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Letniej Akademii objął Bogdan Zdrojewski, eurodeputowany i były minister kultury. Dzięki jego wsparciu młodzież mogła wyjechać na wycieczkę do Brukseli, podczas której zwiedziła Parlament Europejski.

Wspieram wszystkie inicjatywy, które z jakiegoś punktu widzenia są interesujące i zawierają w sobie taką aktywność, na którą warto ciepło spojrzeć z perspektywy Brukseli. Te wszystkie działania, które odbywają się w ramach Akademii są niezwykle cenne dla przyszłości. Powinny więc być wspierane – mówił podczas spotkania z młodzieżą Bogdan Zdrojewski.

Młodzi ludzie z Litwy, Ukrainy i Polski mieli tak wiele pytań do europosła, że niemal nie starczyło czasu na zwiedzanie budynku Parlamentu Europejskiego. Polską młodzież z Ukrainy najbardziej interesowała kwestia przyłączenia ich kraju do Unii. Niestety, Bogdan Zdrojewski nie miał dla nich dobrych wieści. Potwierdził bowiem to, co powtarzają od blisko roku inni unijni politycy, że ewentualne przyjęcie nowych państw do rodziny europejskiej możliwe będzie dopiero podczas kolejnej kadencji Europarlamentu.

Słuchacze Letniej Akademii w podziękowaniu za zaproszenie do Brukseli wręczyli Bogdanowi Zdrojewskiemu koszulkę z podpisami wszystkich uczestników tegorocznej akcji. Leszek Lenarczyk, dyrektor głogowskiego muzeum, przekazał europarlamentarzyście okolicznościowy medal, wybity z okazji XX-lecia Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy”. Bogdan Zdrojewski, jeszcze jako minister kultury i dziedzictwa narodowego, wspierał tę imprezę.

Dla mnie pobyt w Brukseli i w Parlamencie Europejskim to bardzo ważne wydarzenie. Pewnie gdyby nie Akademia, nie trafiłbym tutaj. Jest wiele problemów. Na przykład z wizami – mówi Piotr z Ukrainy. – Ja także jestem pierwszy raz zarówno w Brukseli. Często rozmawiamy z kolegami z Ukrainy i Polski o Unii Europejskiej. Każdy ma na jej temat swoje zdanie. Ja jestem zadowolony, że jestem w Unii – dodaje Tomasz z Litwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.