Głogów: Zostaną wspomnienia i wiedza

Za nimi wizyta w Brukseli, Parlamencie Europejskim, wycieczka do Wilna i Warszawy, wiele kilometrów spędzonych w autokarach, wiele godzin wykładów i niezliczona ilość wspomnień. –„Warto było wziąć udział w Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego” – zgodnie twierdzą uczestnicy tego przedsięwzięcia.

Organizatorem Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego jest głogowskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Od kilkunastu lat zapraszani są do Głogowa młodzi Polacy z Litwy, Białorusi i Ukrainy. W zajęciach, wykładach, wycieczkach towarzyszą im rówieśnicy z Głogowa i Wschowy. Celem Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego jest przypomnienie młodzieży z Litwy, Ukrainy i Białorusi o ich polskich korzeniach. Młodym ludziom z Polski zajęcia w Akademii powinny uzmysłowić, jak wiele naszych rodaków wciąż żyje na terenach dawnych Kresów.

W tym roku odbyła się już szesnasta edycja Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego. Jednym z jej elementów był cykl wykładów poświęconych historii i teraźniejszości polskiego parlamentaryzmu. Od lat w programie Letniej Akademii jest wizyta w Sejmie. W tym roku zaś jej młodzi uczestnicy mieli okazję odwiedzić także Parlament Europejski. Do Brukseli zaprosił ich bowiem były minister kultury, a obecnie europoseł – Bogdan Zdrojewski, który tegoroczną Akademię objął swym patronatem.

Młodzież pojechała również na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Sejm. Wizyta w polskim parlamencie była także okazją do spotkania z posłem Markiem Astem. – Ze strony młodych ludzi padały bardzo mądre pytania, świadczące o tym, że młodzież, także ta z Litwy i Ukrainy, interesuje się polityką. Świadczy to również o tym, że ta letnia akademia ma sens – twierdzi parlamentarzysta

Zwieńczeniem tegorocznej edycji Akademii była wycieczka Wilna, gdzie uczestnicy LAKiJP spotkali się między innymi ze Stanisławem Cygnarowskim, konsulem generalnym RP na Litwie. – Każda forma współpracy z polską społecznością na Litwie, która przecież ma wiele do zaoferowania, jest potrzebna i godna wspierania. Deklaruję więc swą pomoc na przyszłość – mówił konsul.

Młodzież miała okazje wysłuchać również wielu wykładów na temat historii i kultury Polski, które były przyczynkiem do dyskusji i rozmów, dotyczących problemów frapujących młodych Polaków z kraju oraz Litwy, Białorusi i Ukrainy. – Dowiedziałem się bardzo dużo o historii Polski. O jej kulturze. Poznałem świetnych ludzi. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miał okazję jeszcze spotkać się z nimi. Warto było tu przyjechać – mówi Maksymilian Markarianc ze Lwowa. – Ta Akademia dużo mi dała. Poszerzyła moje horyzonty. Nie tylko miałem okazję odwiedzić Brukselę i Wilno, ale przede wszystkim poznałem fantastycznych ludzi. Na pewno długo i bardzo mile będę wspominał Akademię – twierdzi Tomasz Sumera z Głogowa.

O tym jak wielki wpływ ma udział w Letniej Akademii na rozbudzenie tożsamości narodowej w młodych Polkach z terenów dawnych Kresów może świadczyć przykład Sylwii Vidrinskaite z Kowna, która już drugi raz była w Głogowie. W ubiegłym roku nastolatka niemal w ogóle nie mówiła po polsku. Udział w Akademii zmobilizował ją do rozpoczęcia nauki tego języka i podjęcia w przyszłości studiów w Polsce.

– Tegoroczną Akademię kończymy w Wilnie. Nasze przedsięwzięcie otworzyło spotkanie z Rafaelem Rokaszewiczem, prezydentem Głogowa, później było spotkanie z europosłem, ministrem Bogdanem Zdrojewskim. W polskim Sejmie słuchacze Akademii spotkali się z posłem Markiem Astem, a na zakończenie było spotkanie z konsulem generalnym RP na Litwie. Był więc to taki szlak uczący młodzież pilnowania interesów państwa polskiego oraz kultywowania języka i kultury. Wszędzie bowiem, zarówno w Głogowie, Warszawie, Kownie, Wilnie, jak i w Brukseli, powinniśmy pilnować interesów Polaków. Tego chcieliśmy nauczyć tych młodych ludzi. Przekonany jestem, że w dużym stopniu ten cel został osiągnięty – podsumował szesnastą edycję Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego Leszek Lenarczyk, dyrektor głogowskiego muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.