Powstanie Warszawskie w Głogowie

Wczoraj (1 sierpnia) plac przed Ratuszem stał się na dwie godziny okupowaną Warszawą. Z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego głogowianie mieli okazję obejrzeć inscenizację wydarzeń sierpnia 1944 r.

Głogowianom spodobała się taka forma uczczenia 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. „Ciekawa i rzetelna”, „Dobra lekcja historii dla młodych” – takie głosy można było usłyszeć wśród głogowskiej publiczności tuż po zakończeniu inscenizacji.

2015-08-01 Inscenizacja Powstania Warszawskiego @Rynek(fot.A.Karbowiak)-86

Widowisko rozpoczęło się o godz. 16.00. W pierwszej części ukazywało codzienne życie w okupowanej Warszawie. Łapanki, wywózki do obozów koncentracyjnych, uliczne egzekucje składały się na tragiczną rzeczywistość tamtych czasów. Rekonstruktorzy odtworzyli kilka akcji powstańczych, m.in. zamach na funkcjonariusza gestapo, którego dokonali żołnierze podziemia oraz wykonanie wyroku śmierci na kolaborancie.

2015-08-01 Inscenizacja Powstania Warszawskiego @Rynek(fot.A.Karbowiak)-79

 

O godzinie 17.00, czyli w godzinę W, rozpoczęło się Powstanie, a wraz z nim atak na budynek administracji zajęty przez Niemców. Rekonstruktorzy przedstawili szturm na okupowany gmach, przejęcie go przez powstańców oraz zawieszenie na nim polskiej flagi. Jednym z najbardziej podniosłych momentów inscenizacji było odśpiewanie przez żołnierzy Powstania hymnu narodowego. W ostatniej części widowiska inscenizatorzy ukazali odbicie budynku przez wojsko niemieckie i egzekucję powstańców.

Widowisko zostało przygotowane przez kilka grup rekonstrukcji historycznych. Inscenizatorzy przebrani byli w kostiumy z epoki oraz odpowiednio ucharakteryzowani. W widowisku brało udział również kilka pojazdów wojskowych i motocykli.
To była moja pierwsza rekonstrukcja – mówi Alicja z Grupy Stylizacji Historycznej ze Świdnicy – Bardzo mi się podobało i to zdecydowanie nie był ostatni raz. Kiedy koledzy wyciągali mnie z budynku, to rzeczywiście czułam się tak, jakby mnie Niemcy stamtąd wyciągali. Czułam stres, panikę. Nie wiedziałam, co się stanie na zewnątrz. Żeby lepiej wczuć się w rolę obejrzałam film Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim.

2015-08-01 Inscenizacja Powstania Warszawskiego @Rynek(fot.A.Karbowiak)-52

To wspaniała lekcja historii, dla młodych i dla starszych, dla tych setek, a może i tysięcy osób, które przyszły dzisiaj pod Ratusz, żeby obejrzeć tę inscenizację – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. – To jest doskonała forma przekazu historycznego, która na długo zostaje w pamięci i myślę, że informacja o tamtym czasie, tamtych ludziach, tamtych wydarzeniach będzie w pamięci mieszkańców naszego miasta jeszcze na długo. Mam nadzieję, że podobne inscenizacje wejdą do kalendarza wydarzeń kulturalnych Głogowa, bo to jest żywa lekcja historii.

W ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się także zbiórka krwi pod hasłem „Przelej krew dla bohaterów” oraz koncert pieśni powstańczych i plenerowy seans filmowy. Przez cały dzień, na stoiskach przy Ratuszu można było także kupić pamiątki i książki związane z Powstaniem Warszawskim.

Za imprezę zaprosili głogowian Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.