Głogów w pierwszej dziesiątce
2015-06-07 Trzeci dzień Dni Głogowa-Kabarety @Rynek (fot.A.Karbowiak)-7

Głogów znalazł się na 7 miejscu w rankingu gmin miejskich i wiejsko-miejskich, w których żyje się mieszkańcom najlepiej. W pierwszej dziesiątce znalazły tylko 3 miejscowości z Dolnego Śląska, w tym Kąty Wrocławskie na pierwszym miejscu. Ranking przygotował tygodnik „Wprost”.

Jak wynika z rankingu przygotowanego przez tygodnik „Wprost” zamożność gminy, wysokość jej budżetu i wydatków, nie zawsze musi się przekładać na zadowolenie mieszkańców i ich poziom życia. Świadczy o tym przykład Krynicy Morskiej, najbogatszej według „Wprost” gminy w Polsce, która w rankingu badającym zadowolenie mieszkańców nie znalazła się nawet w pierwszej 20. Podobnie jest z Polkowicami, zajmującymi zawsze wysokie miejsca w podobnych zestawieniach (kilka tygodni temu pierwsze miejsce wśród miast powiatowych w rankingu czasopisma samorządowego „Wspólnota”). W klasyfikacji przygotowanej przez „Wprost”, dotyczącej poziomu życia mieszkańców, Polkowice zajęły 13 miejsce.

Układając ranking dziennikarze „Wprost” brali pod uwagę wydatki na środowisko i kulturę w przeliczeniu na jednego mieszkańca, średnią liczbę uczniów w klasie w szkole podstawowej, średnią liczbę uczniów w jednej klasie w szkole gimnazjalnej oraz liczbę osób przypadających na jedną przychodnię. Wszystkie dane pochodziły z roku 2014.

Kąty Wrocławskie, które zajęły pierwsze miejsce w rankingu, w ubiegłym roku wydały na środowisko, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, 479,1 zł. Głogów na ten sam cel przeznaczył trochę więcej, bo 613 zł. Natomiast Polkowice wydały blisko 400 zł więcej niż zwycięzca rankingu. W przeliczeniu na jednego mieszkańca przeznaczyły na środowisko w 2014 r. aż 811 zł. Wydatki na kulturę w Kątach Wrocławskich kształtowały się na poziomie 192,5 zł na jednego mieszkańca. Głogów przeznaczył na ten cel niewiele więcej, bo 202, 5 zł. W dziedzinie kultury Polkowice wydały również najwięcej – aż 385, 8 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca, czyli znów dwa razy więcej niż zwycięzca rankingu.

W Kątach Wrocławskich w jednej klasie w szkole podstawowej uczy się średnio 19 uczniów. W Polkowicach liczba ta jest nieznacznie większa, wynosi 21,3. Głogów pod tym względem i w porównaniu do tych dwóch gmin wypadł najgorzej. W głogowskich podstawówkach średnia liczba uczniów w jednej klasie wynosi 22,6.

W gimnazjach na terenie gminy Kąty Wrocławskiej uczy się średnio w jednej klasie 25 uczniów. W przypadku Głogowa liczba ta wynosi 24,3, a Polkowic 22,8.

Pod względem liczby osób przypadających  na jedną przychodnię Głogów wypada najlepiej w porównaniu do Kątów Wrocławskich i Polkowic. W gminie Głogów do jednego ośrodka zdrowia przypisanych jest średnio 1765 osób, w Kątach Wrocławskich 2635, a w Polkowicach aż 27 000.

W ogólnej klasyfikacji Głogów zdobył 24,7 punktu, Kąty Wrocławskie 27,6, a Polkowice 22,5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.